Пошуки загиблих солдатів Другої світової на Харківщині: результати експедиції

Пошуки загиблих солдатів Другої світової на Харківщині: результати експедиції

Пошуки загиблих солдатів Другої світової на Харківщині: результати експедиції Суспільне Харків

Протягом п’яти днів експедиції у Барвінківському районі Харківщини волонтери знайшли останки 108 солдатів Другої світової війни, а також знаряддя, медальйони та амуніцію.

Під час Другої світової війни на місці Барвінківського котла загинули та пропали безвісти понад 200 тисяч радянських солдатів.

"Коли ми почали працювати, було розрите поховання, в якому були останки 18 бійців радянської армії, які влітку 42-го року намагалися вирватися з відомого Барвінківського котла", — розповідає один з учасників експедиції Євген Куковєров.

Пошуки волонтери проводять четвертий рік поспіль. За цей час у котлі знайшли останки близько 350 бійців. За п’ять днів цьогорічної експедиції знайшли та підняли останки 108 радянських солдатів, розповів начальник штабу експедиції Сергій Білокінь.

Якщо особу солдата не встановили, перепоховають у братських могилах, особисті речі віддадуть до музеїв.

"Армійське знаряддя та амуніція: казанки, каски, протигази. В кишенях знаходимо то плоскогубці, то якісь викрутки. Засоби особистої гігієни, медичні предмети, ампули", — розповідає Білокінь.

На Харківщині знайшли останки майже 100 солдатів Другої світової війниСуспільне Харків

На Харківщині знайшли останки майже 100 солдатів Другої світової війниСуспільне Харків

Про нові знахідки повідомляють фермери, говорить сільський голова Василь Лірник:

"Місцеві наші фермери хто чим може допомагають, сільська рада так само. Одного тільки горючого скільки треба. Це не тільки на цьому полі. То на тому полі, то на тому. Минулого року на дорозі, якою постійно, дорога є — п'ять чи шість солдатів знайшли. Ніхто не знав — знайшли, розкопали. Саме через фермерів, тому що кістки назовні".

На Харківщині знайшли останки майже 100 солдатів Другої світової війниСуспільне Харків

"Ми чотири роки опрацьовуємо ділянку лише в кілометр. Уявіть собі, скільки роботи ще має бути виконано. Роботи тут не на один рік і, я думаю, не на одне десятиліття", — говорить волонтер Олександр Кліменчук.

На заваді часто стають мародери, які полюють на зброю та нагороди. Без металевих залишків поховання не можна виявити металошукачем.

"Під час пошукових експедицій ми використовуємо прилад, який виявляє кольорові та чорні метали під землею. Ставиться прапорець для позначення локації, де потрібно копати. Лопатки, пензлики. Це для вказівки напрямку, у якому лежить боєць, як він рухався", — розповів волонтер.

На Харківщині знайшли останки майже 100 солдатів Другої світової війниСуспільне Харків

Найцінніша знахідка — солдатський медальйон з інформацією про бійця, каже Кліменчук: "Якщо при ньому знаходять так званий "Смертник" — медальйон, дай Боже, щоб з’ясувалося ім’я, прізвище, родичі знайшлися — тоді всі ці особисті речі передаються родичам".

Зі 108 бійців, знайдених під час експедиції, медальйони знайшли лише у 16. Разом з іншими особистими речами їх доправлять у Київ на експертизу, розповідає Сергій Білокінь.

"Кожний особистий розпізнавальний знак запакований в окремий пакет — з землею та фольгою, для того, щоб у ньому зберігалася волога. Якщо прочитається ім’я, щоб ми могли точно знати, що ці останки належать встановленому бійцю", — каже Білокінь.

Що відомо

  • За перші три дні роботи у вересні 2020 року в Барвінківському районі волонтери Всеукраїнської громадської організації "Союз "Народна Пам’ять" знайшли останки близько 50 загиблих під час Другої світової війни.

Авторка: Дар’я Рудаченко

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди