Рік тому російські силовики затримали Леніє Умерову: історія життя кримської татарки від її брата

Рік тому російські силовики затримали Леніє Умерову: історія життя кримської татарки від її брата

Ексклюзивно

Минув рік, як російські силовики затримали 25-річну кримську татарку Леніє Умерову на грузинсько-російському кордоні, коли вона їхала до окупованого Криму, щоб навідати онкохворого батька. Лефортовський суд Москви продовжив їй арешт до січня 2024 року.

Суспільне Крим поспілкувалися з її братом Азізом Умеровим, який розповів про затримання сестри, перебування у СІЗО, спілкування з родиною та про її життя до затримання.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Життя до затримання

— Леніє завжди була маленькою тендітною сестричкою, яка радувала нас своєю любов'ю та турботою, позитивними емоціями, які вона приносила. Як людина — дуже творча, оптимістична і цілеспрямована, яка постійно рухається вперед до нових знань, вмінь та намагається реалізувати себе в житті.

До 2005 року ми проживали у Джанкої, після чого переїхали в Євпаторію. Із цим періодом життя у мене пов'язано багато приємних і теплих спогадів: походеньки разом на море, літні "двіжухи" разом в дитинстві. В першу чергу згадується саме такий літній кримський позитив.

В сім'ї вона була дуже турботливою, охайною, слухняною доцьою своїх батьків. Вона росла в турботі та любові своїх батьків.

Вона завжди тяжіла до культурно-мистецьких знань, вмінь. Її постійне хобі — музика, танці, щось пов'язане з beauty-індустрією. Вона завжди була творчою людиною. І з цим вона і пов'язала своє життя та професійну діяльність.

До затримання вона займалася йогою, медитувала. Мені здається, що це навички, які допомагають їй утримувати ментальне здоров'я.

Леніє Умерова
Леніє Умерова. Фото: сімейний архів

На момент анексії Криму вона була школяркою і якраз закінчувала два останні класи школи. Справа була в тому, що в Криму після анексії були висунуті жорсткі умови до осіб, які закінчують школу і хочуть стать абітурієнтами ВНЗ, їм не видавався атестат про набуття середньої освіти без отримання російського громадянства. Вони мали спочатку вступити в громадянство. Леніє такий сценарій не влаштовував і вона закінчувала останні класи тут на Київщині. Після чого вступила у ВНЗ так і не отримавши громадянство РФ. Вона закінчила університет за спеціальністю хімік технолог. Їй давалися технічні і точні науки, але вона ніколи до них не тяжіла і не веліла пов'язати життя з ними.

Довгі шляхи пошуку роботи. Вона працювала і офіціанткою в різних закладах, намагалася відкрити свою справу і після того пройшла курси маркетингу і пов'язала своє життя з маркетингом і SMM. Їй здавалося, що там вона може втілювати свою жагу до творчості.

Вона була SMM-менеджером відомого бренду українського одягу. Їй дуже подобалася її робота, дуже подобався творчий колектив, коли надходила термінова задача, коли треба було зробити тут і зараз. Їй дуже подобалися такі складні й нетипові задачі.

Хочу розповісти одну історію. Був показ літньої колекції, здається, й посеред ночі телефонує Леніє. Це десь 23:30 вже. Я вже лягаю спати, вона мені телефонує і каже: "Брат, мені треба на завтра дуже багато соняхів". Я приїжджаю до неї і ми їдемо разом в Київську область й посеред ночі починаємо різати ті соняхи. Набиваємо повну машину, приїхали в квартиру і повний балкон був завалений цими соняхами. Але наступного дня зйомка вдалася і все було чудово.

Азіз Умеров з улюбленою іграшкою своєї сестри в її квартирі у Києві
Азіз Умеров з улюбленою іграшкою своєї сестри в її квартирі у Києві. Фото: Суспільне Крим

Затримання 4 грудня 2022 року

— Ми дізналися про арешт наступним чином. Вона мала приїхати о 10 годині. Міжнародний перевізник повідомляв, що о 10 годині він мав прибути до Сімферополя. Але так не сталося і вона не зателефонувала нікому з батьків. А по обіді ми вже почали бити на сполох і тоді Леніє змогла зателефонувати мамі і повідомила, що сталася така ситуація, що її затримали і попросила допомогти їй. І викликати на місце адвоката, оскільки суд був проведений без участі адвоката і бути присутнім жодним зацікавленим особам з нашого боку не дозволялося.

Це відбулося в ніч з 3 на 4 грудня 2022 року. Через ускладнення хвороби мого тата, вона вирішила поїхати в Крим та доглядати за ним після операції. Так вже сталося, що при перетенні кордону вона була єдиною людиною в автобусі, у якої не було російського паспорту. Вона його не отримувала з 2014 року. Це була її принципова позиція. У паспорті було зазначено, що вона народилася в Криму, а в 2014 році під час анексії паспорт не отримала. Вже працівники правоохоронних органів та спеціальних служб почали більш прискіпливо до неї ставитися та перевіряти.

Після довгих годин опитування, посеред ночі, вони вже розуміли, що будуть її в будь-якому випадку затримувати, але треба було надати дійству юридичної обгортки. Тоді вони вигадали цю схему, посадили її в таксі і направили до готелю, де вона мала переночувати й зранку мала продовжитися бесіда.

Леніє Умерова
Леніє Умерова. Фото: Instagram/Lenie Umerova

Дорогою таксі зупинили працівники поліції та повідомили, що вона пересувається в тій зоні, де іноземцям без спеціального дозволу перебувати заборонено. І в 4 години ночі стався суд, де суд прийняв рішення про переміщення її до ізолятору тримання іноземних громадян та осіб без громадянства і видворення за територію РФ у зв'язку з тим, що у нас відсутні дипломатичні відносини між нашою країною та Росією, то видворити її не могли фізично, тобто, вона безстроково там перебувала.

Після 3 місяців перебування під арештом, ми спромоглися добитися, адвокати добилися рішення Верховного суду. Це попереднє рішення першої інстанції було скасовано і її посеред ночі просто видворили за раму, не надавши можливості подзвонити ні адвокатам, ні родичам про це повідомити.

І одразу після того, як за нею зачинилася брама, на місце прибула автівка з чотирма чоловіками в цивільному одязі, які вділи їй мішок і повезли в іншу частину міста. Її просто викинули посеред ночі, де вона розгублена намагалася знайти якусь допомогу. Але на місце прибув наряд поліції, який виписав їй протокол про злісну непокору, мовляв, вона відмовлялася надати документи, що засвідчують особу.

З цього почалася так звана адміністративна карусель, що полягає в постійному систематичному утриманні особи під адміністративним арештом. Тобто кожні 15 діб він продовжувався. Інші 15 діб їй закидали, що вона невчасно повернула телефон після розмови з батьками. Ще їй дали 15 діб за це. І два наступні рази їй закидали, що вона відмовлялася виходити з канвойної машини під час етапування між Бесланом та Владикавказом. Весь цей час вона знаходилася на території Кавказьких республік. Її там перевозили з одного ізолятора в інший.

До речі, є інформація, що на території Бесламського ізолятора вона перебувала як єдина затримана. Не єдина затримана в камері, а єдина затримана в ізоляторі.

Леніє Умерова
Леніє Умерова. Фото: Instagram/Lenie Umerova

СІЗО та стан здоров'я

— В подальшому, мої батьки, які вже два місяці проживали у Владикавказі, винаймаючи житло, щоб бути поруч зі своєю донькою, передавали їй передачки і намагалися кожного разу, коли сплинуть ці 15 діб, просто зустріти її.

Прийшли до ізолятору, а їм повідомили, що її вже на території ізолятору немає. Після цього почалися довгі розмови з захисниками, а коли приїхав на місце адвокат, то повідомили, що її забрали співробітники Федеральної служби безпеки. Куди саме — не повідомили. Сказали, що це "вищестоящий" орган і він перед нами не звітує.

Тоді, наступного дня вже в ЗМІ поширилася інформація, що Леніє перебуває у Москві. Для неї одної був виділений спеціальний борт, яким її туди етапували. Тоді працівники ФСБ їй повідомили про підозру. Висунули обвинувачення з приводу шпигунства і тоді суд обрав їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який продовжується і по сьогоднішній день.

Весь цей час вона утримувалася сама. Тобто камера була розрахована на декількох людей, але Леніє там була сама. В останньому листі, який вона написала в середині листопада, вона повідомляла, що до неї підсилили якусь сусідку, якихось деталей не повідомляла. Просто, що людина охайна і що їх разом перевели до нової камери, де дуже сухе повітря і вона лежить біля батареї.

Стан здоров'я — задовільний. Єдине, що їй дуже самотньо й дуже обмежений об'єм інформації, яку вона там може споживати. А будь-яка інформація з телевізору там є спотвореною російською пропагандою.

Щодо дозвілля й побуту, то їй дозволяють передавати якісь маленькі передачки, де дуже багато всього обмежено.

Леніє Умерова, Азіз Умеров та їхні батьки
Леніє Умерова, Азіз Умеров та їхні батьки. Фото: сімейний архів

Листи до родини

— В останньому листі ще описувала кумедну ситуацію. Не кумедну, але вона намагається підтримувати нас і пише кумедне про такі страшні речі. На прогулянці, де їм дають пройтися, приблизно 10 метрів асфальтованої поверхні зверху вкрито решіткою. Вона там намагалася бігати. Каже, відстань не дозволяє пробігтися нормально, але човниковий біг — в самий раз. То вона там зі сторони в сторону бігає й розминається.

Останні листи півтора місяці проходять цензуру і перевіряються дуже довго. Ще їй в рекомендаційному форматі казали не писати листи українською мовою, бо це може ускладнити, але вона продовжує писати українською. Таким чином, вона навіть знаходячись у неволі, намагається проголошувати якийсь внутрішній протест.

В першу чергу, це дуже страшно, коли твоя рідна людина знаходиться в неволі і ти не можеш тут і зараз щось вдіяти, щоб їй допомогти.

Леніє Умерова
Леніє Умерова. Фото: Instagram/Lenie Umerova

Що відомо про Леніє Умерову

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок