Жив тим, щоб "вирвати" Україну з обіймів Москви: яким запамʼятали співавтора Акту проголошення незалежності Сандуляка

Жив тим, щоб "вирвати" Україну з обіймів Москви: яким запамʼятали співавтора Акту проголошення незалежності Сандуляка

У Київській області попрощалися з буковинцем Леонтієм Сандуляком. Він помер у віці 86 років. Разом із Левком Лук'яненком він був співавтором Акту проголошення державної незалежності України.

Сандуляка згадують як політичного та громадського діяча, який відстоював соборність та незалежність України, а також підтримував молодь. Суспільне Чернівці розповідає, що відомо про Сандуляка та ділиться спогадами про нього.

Леонтій Сандуляк народився у селі Козиряни на Кельменеччині у 1937 році. Навчався у Чернівецькому університеті та Буковинському державному медичному університеті. Став першим доктором медичних наук та професором з рідного села.

Сандуляк був освіченою людиною, працював професором в університеті, а тому мав високий соціальний статус й міг заохочувати молодь бути громадсько активною, розповів Суспільному міський голова Чернівців (1991-94 років) Віктор Павлюк. Він познайомився із Сандуляком у 1988 році. Каже, за часів Горбачовської відлиги той зайняв активну громадянську позицію.

"Говорив, що демократія вимагає наявності багатьох партій – лиш тоді, в конкуренції, вони зможуть дати прогрес. Його громадянська позиція, чесність як науковця та громадянина, була прикладом для нас. Це були стовпи інтелігенції, які давали приклад, як мають поводитися чесні люди у проблемний час", – каже Павлюк.

Павлюк пригадує, Сандуляк відстоював ідею становлення незалежної української держави, а також був переконаний, що молодь має бути політично активною.

"Він дискутував з представниками партійної номенклатури, але робив це культурно та аргументовано. Показував, що правда за тими людьми, які хочуть оновлення – встановлення української спільноти в окрему соборну й незалежну державу. Казав молоді бути активнішими, бо у радянський час старші партійні активісти не давали можливості проявлятися молодим", – каже Павлюк.

У 1991 році Леонтій Сандуляк разом із Левком Лук'яненком створили "Акт проголошення Незалежності України". Чернетку документа вони написали вранці 23 серпня у шкільному зошиті. Для документа обрали термін "акт", бо слово "закон" видавалось надто буденним і натякало на багаторазову дію.

"Не всі українці, навіть ті, які були українцями за переконаннями, могли допустити, що у той час можна вирватися з тих військових обіймів Москви. Але найкращі, найчесніші, найвільніші — Левко Лук’яненко та Леонтій Сандуляк цим жили".
Помер співавтор Акту проголошення незалежності України Леонтій Сандуляк
Чернетка Акту проголошення незалежності. Фото: із сайту Національного музею історії України, https://nmiu.org

Також Сандуляк є одним із засновників Народного Руху України та першим демократично обраним народним депутатом СРСР останнього скликання від міста Чернівці та Глибоцького району, повідомила Чернівецька облрада.

"Думаю, не все зроблено, щоб Сандуляк зайняв свою історичну нішу у тому житті, яке він прожив, і тому часі, в який він жив. Це був провідник, який самостійно відкривав багато речей для себе, молоді та народу. Він ніколи не спочивав на лаврах, що б не робив".

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

На початок