Понад 200 антимінсів зберігається у музеї на Хмельниччині

Понад 200 антимінсів зберігається у музеї на Хмельниччині

Понад 200 антимінсів зберігається у музеї на Хмельниччині
Найдавніший антимінс у музеї, грудень 2023. Фото: Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник.

Фонд Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника, що знаходиться у Хмельницькій області, нараховує понад 200 антимінсів. Найдавніший — датований 1672 року. У колекції представлені експонати, які були створені упродовж XVII-XVIII століть.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла головна зберігачка фондів Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Інна Швець.

За її словами, антимінс походить з грецької мови, що дослівно означає "те, що замість престолу". Це прямокутник шовкової тканини, у кутку якої зашиті мощі святих. Середній розмір матеріалу – 30 сантиметрів у довжину і 20 – у ширину. На полотні нанесено літографічне зображення церковної сцени.

Антимінси почав збирати засновник Кам’янець-Подільського музею Юхим Сіцінський після його відкриття у 1890 році. Найдавніший експонат колекції датований 1672 року. На ньому зображено сцену покладання Ісуса Христа до гробу.

"Антимінс створено у період, коли на Поділлі правили турки з 1672 по 1699 роки. Він був освячений у Константинополі. Напис на ньому є підтвердженням, що його використовували під час турецького правління", — пояснює Інна Швець.

Хустини із зашитими мощами святих почали створювати тоді, коли з’являлась необхідність правити Літургію за межами храму.

"Антимінси виконують функцію виносної церкви. Їх можна було брати з собою на поле бою. У таких умовах відбувалося священне дійство, проводили молебень", — розповідає зберігачка фондів.

Інна Швець каже, останнє надходження антимінсів до фонду Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника було здійснене у 60 роках 20 століття, коли закривали церкви.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок