"Відчуття безнадії": у центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів

"Відчуття безнадії": у центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів

Ексклюзивно
У центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів
Акція родичів полонених захисників оборони Маріуполя у центрі Києва, 1 грудня 2023 року. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне

У центрі Києва поблизу Офісу Президента вже четвертий місяць поспіль рідні полонених захисників Маріуполя проводять безстрокову акцію протесту. Кілька десятків людей тут щодня: з 8 ранку до 19 вечора. У такий спосіб хочуть домогтися від влади прискорити процес перемовин про нові обміни.

Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного.

Сім'ї "азовців" та бійців кількох військових частин, які боронили Маріуполь, тримають в руках плакати й фото своїх рідних із закликом якнайшвидшого звільнення українців з полону.

"Відчуття безнадії": у центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів
У центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів. 1 грудня 2023 року. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне

Вперше на акцію родичі військовополонених захисників Маріуполя зібралися півтора року тому, відтоді постійно проводять демонстрації, автопробіги, організовують ходу, аби українські посадовці й світові лідери не забували, що у російському полоні у нелюдських умовах утримуються тисячі українців, розповіла кореспондентці Суспільного голова громадської організації "Волю захисникам Маріуполя" Лариса. Її чоловік Олександр, який боронив Маріуполь у складі полку "Азов", у полоні з травня 2022 року.

"Я побачила його на відео, як він виходив з "Азовсталі". Потім було два дзвінки з Оленівки, згодом також мені подзвонили з Міжнародного комітету Червоного Хреста(МКЧХ) і підтвердили, що він у полоні, він заповнював анкету і є офіційне підтвердження від Російської Федерації й МКЧХ", — розповіла Лариса.

За словами дружини військовополоненого, коли бійці вийшли з бункерів Азовсталі — заради збереження життя людей за наказом вищого командування — рідні мали зворотний зв'язок з владою. Тоді їм обіцяли, що упродовж трьох місяців усі, хто потрапив у російський полон, будуть вдома. Та минуло вже понад півтора року, обмінів не відбувається з літа. Зв'язку з рідними немає. Інформації про їхній стан теж.

"Ми вже не розуміємо, що нам робити далі, тому що півтора року тому, коли бійці були евакуйовані з заводу "Азовсталь" ще у травні, їх пообіцяли повернути протягом 3-ох місяців, але на сьогодні ми бачимо, що цього це відбувається. Ми також знаємо, що повертаються тіла з полону. Це факт. І це усе відбувається, тому що не усі витримують стільки часу у нелюдських умовах у полоні", — наголошує голова громадської організації "Волю захисникам Маріуполя" Лариса.
"Відчуття безнадії": у центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів
У центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів. 1 грудня 2023 року. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне

За словами дружини військовополоненого, учасники пікету приходять до Офісу Президента, аби їх почув, зокрема, і Володимир Зеленський. Утім, до мітингарів посадовці не виходять.

"Відчуття безнадії": у центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів
У центрі Києва рідні полонених захисників Маріуполя вимагають нових обмінів. Фото: Ліля Гончарук/Суспільне
"Подвиг маріупольського гарнізону був важливий у цій війні, вони зробили усе, щоб ворог не пройшов далі — ціною власного життя зробили неймовірні речі і рідні не заслуговують такої неповаги, що вони стоять чотири місяці й до них ніхто не виходить", — обурюється учасниця акції Лариса.

Суспільне звернулося за коментарем до Офісу пресслужби Президента.

Раніше в інтерв'ю Суспільному представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко розповів, чому призупинилися обміни полоненими. За його словами, РФ пригальмувала цей процес, намагаючись у такий спосіб вплинути на суспільство й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням. Посадовець запевняє, що Україна готова до діалогу та висуває ті чи інші пропозиції росіянам.

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада поточного року перебувають 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

Тим часом у липні цього року уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебуває понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні вдалося повернути 144 людини.

11 червня відбувся останній обмін. Тоді Україна повернула з російського полону 95 українських захисників. Серед них оборонці Маріуполя, "Азовсталі" та Донбасу.

25 травня Україна повернула з російського полону 106 людей, серед яких 68 вважалися зниклими безвісти.

За даними Координаційного штабу, станом на 25 травня внаслідок обмінів додому повернули 2430 людей. Серед них — 139 цивільних.

На початок