Назва міста Олександрія на Кіровоградщині пов'язана з символікою імперської політики – інститут нацпам'яті

Назва міста Олександрія на Кіровоградщині пов'язана з символікою імперської політики – інститут нацпам'яті

Назва міста Олександрія на Кіровоградщині пов'язана з символікою імперської політики – інститут нацпам'яті
Фото: Facebook Олександрійської міськради

Назва міста Олександрія, що на Кіровоградщині, пов'язана з символікою російської імперської політики. Такий висновок опублікували на сайті Українського інституту національної пам'яті 30 листопада. Це відповідь на звернення міського голови Сергія Кузьменка, який просив не перейменовувати місто.

Згідно з фаховим висновком інституту, назва міста Олександрія є втіленням російської колоніальної політики.

"Топонім Олександрія не є первісною назвою населеного пункту Кіровоградської області, який нині має цю назву. Першим зафіксованим у введених до наукового обігу джерелах населеним пунктом на місці сучасного міста Олександрії Кіровоградської області було козацьке поселення Усиківка (Усівка), відоме з першої половини XVIII ст. У відомих на сьогодні джерелах перша згадка про Олександрію у формі Олександрійськ (рос. Александрийск) міститься в повідомленні Катеринославського намісницького правління до Слов’янської духовної консисторії про перейменування поселень (здебільшого козацьких) від 19 жовтня 1784 р.".

Місто Олександрія потрапило в перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики. В обґрунтуванні вказано: "Місто вирішили перейменувати, бо воно у 1784 році отримало назву Олександрійськ на честь онука російської імператриці Катерини II Олександра Павловича – імператора Росії у 1801-1825 роках". Про це Суспільному розповів спеціаліст відділу аналізу українського державотворення інституту Богдан Короленко.

У зв'язку з цим 14 серпня міський голова Сергій Кузьменко організував у своєму Telegram-каналі голосування для місцевого населення, аби почути думку людей щодо перейменування.

4 жовтня в Олександрійській міськраді під час засідання міської комісії з питань топоніміки, охорони культурної спадщини та місцевої символіки ухвалили рішення зберегти назву міста.

За словами міського голови, майже два місяці історики, краєзнавці, працівники міської ради та різних структур міського та обласного рівнів шукали підтвердження, чи справді Олександрія названа на честь Олександра І.

За результатами роботи комісії встановили, що окремий іменний указ чи епістолярний документ, у якому було б зазначене походження назви міста Олександрія, відсутній. Наявні офіційні документи ХVІІІ-ХІХ століття не містять доказів найменування Олександрії на честь членів родини російських імператорів.

Від імені міськради Сергій Кузьменко звернувся до Українського інституту національної пам’яті з проханням зберегти назву міста Олександрії, а також вилучити Олександрію з переліку населених пунктів, назви яких містять російську імперську символіку і підлягають перейменуванню.

На початок