25 років у переліку світової культурної спадщини: як ЮНЕСКО працює над збереженням пам'яток у Львові

25 років у переліку світової культурної спадщини: як ЮНЕСКО працює над збереженням пам'яток у Львові

25 років у переліку світової культурної спадщини: як ЮНЕСКО працює над збереженням пам'яток у Львові
Львівська опера, грудень 2023 року. Фото: Іванка Дусько/Суспільне Львів

У 1998 році історичний центр Львова разом зі Святоюрським собором та Високим замком був внесений до Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. А через 25 років, у вересні 2023, після ракетних обстрілів РФ комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО включив центр Львова до Списку всесвітньої спадщини, яка перебуває під загрозою.

Як ЮНЕСКО працює на збереженням пам’яток та що дає Львову такий статус, дізнавалось Суспільне.

Андрій Салюк, голова обласної організації товариства охорони пам’яток, пригадує, як в перші дні повномасштабного вторгнення займався облаштуванням захисту пам’яток у Львові. Каже, що саме через статус спадщини ЮНЕСКО Львову допомагали різні міжнародні організації.

"Зокрема зі мною зв’язувалися із центру світової спадщини, питали, як ми можемо допомогти, відгукнулися колеги, пам’яткоохоронці Хорватії, Німеччини, Польщі, які зразу запропонували свою допомогу щодо пакування для евакуації музейних колекцій і для захисту тих чи інших об’єктів культурної спадщини", — каже Андрій Салюк.

За словами начальниці міського управління охорони історичного середовища Наталії Алєксєєвої, під час повномасштабної війни організація ЮНЕСКО допомагає із залученням експертів та оцифруванням руйнувань.

"Сама організація ЮНЕСКО виключно статусна, вона не фінансує, вона не здійснює ні реставраційних, ні відновлювальних робіт, але вона дозволяє комунікувати і залучати, підтверджувати той факт, що ми дійсно таки потребуємо захисту додаткового", — каже посадовиця.

Центр Львова, який охороняється ЮНЕСКО
Центр Львова, який охороняється ЮНЕСКО. Фото: Суспільне Львів

К’яра Децці Бардескі, яка очолює Бюро ЮНЕСКО в Україні, зауважує, що головною прерогативою організації є правовий захист об’єктів.

"ЮНЕСКО допомагає Україні, зокрема інституціям, установам та людям ще від початку повномасштабного вторгнення. Вже понад рік тому ми створили Бюро, щоби належним чином забезпечити співпрацю. Якщо говорити про захист об'єктів культурної спадщини, ми зосереджуємося на оцінці та моніторингу об'єктів культурної спадщини", — говорить К’яра Децці Бардескі.

За її словами, це важливо для подальшої відбудови та відновлення України

На початок