Фон дер Ляєн закликала мобілізувати оборонну промисловість ЄС для задоволення потреб України у війні, розв'язаній Росією

Фон дер Ляєн закликала мобілізувати оборонну промисловість ЄС для задоволення потреб України у війні, розв'язаній Росією

Фон дер Ляєн закликала мобілізувати оборонну промисловість ЄС для задоволення потреб України у війні, розв'язаній Росією
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Києві, 9 травня 2023 року. Фото: Associated Press

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що повномасштабна війна, яку Росія розв'язала проти України, демонструє, що ЄС потрібно виробляти більше зброї, як для задоволення потреб Києва, так і для забезпечення власного стримування та оборони.

Про це політикиня повідомила під час виступу на щорічній конференції Європейської оборонної агенції, передає кореспондентка Суспільного.

"Війна в Україні споживає більше військової техніки, ніж будь-яка війна у новітній історії. Росія випустила 10 мільйонів снарядів за рік. Україна використовує 10 000 БПЛА на місяць", — сказала фон дер Ляєн.

За словами президентки ЄК, це означає, що європейська оборонна промисловість повинна мобілізуватися.

"Реальність така, що у нас немає достатньої кількості зброї та боєприпасів. Немає великих запасів і не вистачає вільних потужностей. Тому що в мирний час ми думали, що вони нам не потрібні. Це потрібно було змінити", — зазначив політикиня.

Фон дер Ляєн вказала, що спільні витрати на оборону держав-членів Євросоюзу лише трохи покращилися і все ще нижчі за 20%, що значно менше від мети у 35%.

"Останні цифри показують, що додаткові кошти в переважній більшості витрачаються за межами ЄС. Отже, ми переважно купуємо окремо (кожна країна для себе — Ред.) та купуємо за кордоном. Звичайно, це відбувається через нагальну потребу доставити зброю в Україну і поповнити національні запаси, але ця хвиля короткострокових закупівель матиме довгостроковий вплив", — розповіла президентка Європейської комісії.

Політикиня наголосила, що стратегія Євросоюзу "може бути повноцінною тоді, коли враховуватиме потреби України та її промисловий потенціал".

Як додала фон дер Ляєн, першим кроком для досягнення мети є залучення Києва до процесу консультацій щодо промислової стратегії, що має призвести до інтеграції України в деякі з європейських оборонних програм.

"Це не лише допоможе нам задовольнити оборонні потреби України. Це, звичайно, також сприятиме зближенню і спільному плануванню між нашими ЗС та оборонною промисловістю. Україна є майбутнім членом Європейського союзу. Тому повинна стати набагато ближчою до нас і набагато швидше", — підсумувала посадовиця.

Раніше Bloomberg опублікувало статтю, що ЄС відстає від планів надати Україні мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року. За даними агентства, наразі ініціатива виконала близько 30% від запланованого і з огляду на обсяг підписаних контрактів, ризикує не досягти своєї мети.

13 листопада глава дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель заявив, що Європейський союз має на меті передати Україні мільйон снарядів, але можливо обіцянку не вдасться виконати до кінця 2023 року.

Пізніше очільник МЗС Дмитро Кулеба заявив, що ЄС, ймовірно, не зможе виконати план постачання Україні мільйона снарядів через "жалюгідний стан оборонної промисловості".

На початок