Вхід України до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: експерти пояснили значення для Криму

Вхід України до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: експерти пояснили значення для Криму

Ексклюзивно
Всесвітня організація ЮНЕСКО
Будівля всесвітньої організації ЮНЕСКО. з відкритих джерел

Україна 22 листопада вперше увійшла до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Суспільне Крим запитали заступника генерального директора Українського інституту Аліма Алієва та постійну представницю президента України в АР Крим Тамілу Ташеву, яке це має значення для тимчасово окупованого Криму та його культурних пам'яток.

Як повідомив Алієв, членство у Комітеті надає Україні можливість мати потужний голос і вплив в цій інституції, яка має велике значення під час повномасштабної війни, адже російські ракети руйнують культурну спадщину по всій країні.

"І тут ми говоримо не лише про моніторинг ситуації зі спадщиною, ми говоримо про рішення, які мають бути щодо Росії, в тому числі. Бо, знову ж таки, правила війни говорять про те, що не можна руйнувати цивільну інфраструктуру, в тому числі культурну спадщину. А в контексті Криму — я, на жаль, не вірю, що ми до деокупації Криму зможемо мати прямий вплив на стан культурних пам'яток на півострові. Я нагадаю, що Ханський палац у Бахчисараї руйнується останні кілька років під виглядом реставрації", — розповів заступник гендиректора Українського інституту.

Він додав, що Україна та весь цивілізований світ все одно мають продовжувати тиск на РФ.

У свою чергу, Ташева зазначила, що вхід України до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО має дуже важливе значення для кримськотатарської та української культури у Криму.

“Все ж таки Крим є складовою Української держави. Відповідно ЮНЕСКО, як профільна організація ООН, яка опікується безліччю питань, в тому числі питаннями культурної спадщини, і зокрема, корінних народів або мови і упослідження цієї мови, це питання освіти, тобто мандат ЮНЕСКО він достатньо широкий. Тому, звісно, що для захисту як кримськотатарської культури, так і, звісно, що української культури, це, безперечно, дуже важливо", — пояснила вона.

Крім того, Ташева зауважила, що Росія не обрана у дану міжнародну організацію, її робота фактично заблокована. Це для української держави дуже важливий і політичний крок, який означає підтримку і сигнал українцям в Криму та на підконтрольних Україні територіях.

Станом на зараз, до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, які мають видатну універсальну цінність, входять вісім українських об’єктів. Водночас об’єкт Всесвітньої спадщини "Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його Хора" та Бахчисарайський ханський палац у Криму зазнають пошкоджень через окупаційну владу, повідомила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок