"Вибирати свободу – це велика відповідальність". Історія жінки, яка пережила насилля й опанує новий фах у Місті добра

"Вибирати свободу – це велика відповідальність". Історія жінки, яка пережила насилля й опанує новий фах у Місті добра

"Вибирати свободу – це велика відповідальність". Історія жінки, яка пережила насилля й опанує новий фах у Місті добра
Колаж: Суспільне Чернівці

У Чернівцях у кризовому центрі “Місто добра” жінкам, які пережили домашнє насилля, допомагають освоїти нову професію. Для кожної підбирають фах індивідуально — для цього враховують побажання та навички. Наразі жінки проходять курси масажу, ламінування вій, вчаться перукарської справи та грумінгу. Навчання оплачують благодійники.

До Міжнародного дня протидії домашньому насиллю розповідаємо історію однієї з жінок кризового центру "Міста добра", яка пережила побиття та знущання чоловіка, змогла перевезти дітей з Черкащини до Чернівців й почала опановувати професію масажиста. Через бажання жінки, її історію розповідаємо анонімно.

Ольга — жінка, яка пів року тому наважилась переїхати від чоловіка-насильника, який бив та знущався з неї. У них двоє спільних дітей, які неодноразово ставали свідками фізичного та психологічного насилля в сім'ї. Жінка розповідає, що до заміжжя чоловік був уважним та чуйним до неї. Після одруження почав надмірно вживати алкоголь та напідпитку принижувати її. Під час першої вагітності чоловік міг кинути жінку на підлогу під час сварки.

  • "Я думала, що так живуть усі, що немає ідеальних сімей".

"Я не мала "правильного" прикладу для наслідування, тому вважала, що все це потрібно замовчувати. Тим паче він завжди говорив, що треба мовчати, що не можна виносити сварки з хати. І так ми й жили" ,— розповідає Ольга.

Чоловік завжди просив вибачення за сварки чи фізичне насилля. За словами Ольги, окрім алкоголю з часом чоловік почав приймати наркотики. Були випадки жорстокого побиття. Одного разу чоловік пошкодив щелепу Ольги ногою, через що зараз жінка має зміщення щелепи та поганий кровообіг, через який псуються зуби. До того ж у неї виникли проблеми із зором та густиною волосся, за яке він її часто тягнув.

Старшій дитині Ольги 6 років, молодшій — 3 з половиною. Жінка каже, що діти часто удавали ніби не помічають того, чого вчиняє їхній тато. Він ніколи їх не бив, але те, що вони бачили насилля над нею, дало свій вплив, розповіла Ольга.

З часом жінка виснажилась від домашнього насилля й перестала виходити з квартири, зустрічатись з друзями. Ольга намагалась покинути чоловіка та розлучитись декілька разів, втім потім приймала рішення повертатись до нього знову.

  • "Я хотіла зрозуміти, хто я взагалі, хто я без нікого, без підтримки. І це було складно, тому що вибирати свободу – це велика відповідальність".

"Остаточно піти від нього я вирішила пів року тому, тоді він так само себе агресивно поводив. Але я ніби відпустила його й мені хотілось поїхати у місце, де ніхто мене не знає, де я нікого не знаю, щоб почати життя самій, хоча на той час у мене не було грошей на переїзд", — каже Ольга.

Приїхати до Чернівців жінці порадила подруга, яка чула про кризовий центр "Місто добра". Ольга розповіла, що склала одну валізу літнього одягу для неї та двох дітей й вирішила їхати з Черкащини. До "Міста добра" вона приїхала із синцем під оком.

"Мене лікували тут, у "Місті добра". Спочатку у прихистку нам було трішки складно, бо дуже багато дітей й важко було влитись у цю атмосферу. Втім, завдяки тому, що тут з тобою працюють психологи, є каністерапія, нам з дітьми це дуже допомогло", — каже жінка.

Про департамент захисту прав жінок

У Чернівцях на базі прихистку працює департамент захисту прав жінок, де зі скривдженими жінками працюють медики, юристи та психологи. Також з ними складатимуть індивідуальний план, як стати фінансово незалежними. За словами кейс-менеджерки департаменту Юлії Воробель, вони разом із жінкою обирають напрямок, у якому та б хотіла себе реалізувати. Допомагають знайти навчальні курси та шукають фінансування від благодійників прихистку.
"Ми разом вивчаємо сильні сторони, таланти, щоб жінці було комфортно, дивлячись саме на її життєві обставини. Ну, наприклад, якщо це мати трьох дітей, ми шукаємо професію, роботу з гнучким графіком. Ми визначаємось і покроково, детально з особистим супроводом і підтримкою йдемо до мети", — розповіла Воробель.

Ольга обрала для себе професію масажистки. Каже, хотіла аби майбутній фах не тільки подобався їй, а й приносив користь для інших людей. Жінка уже розпочала своє навчання й проходить курси.

"Я б хотіла бути лікарем-реабілітологом, масажистом-реабілітологом. У прихистку є ті, кому потрібна реабілітація. І я запропонувала МартіМарта Левченко — засновниця кризового центру "Місто добра" свою допомогу. Вона погодилась й запросила до команди", — каже Ольга.

Чоловік й надалі спілкується з дітьми, жінка цього не забороняє. Втім, сама не планує відновлювати з ним стосунки.

Що відомо про кризовий центр "Місто добра"

  • Місто добра — це кризовий центр у Чернівцях, який спочатку працював для мам з дітьми у скрутних життєвих обставинах. Його створення ініціювала благодійниця Марта Левченко.
  • Під час повномасштабного вторгнення у центрі почали приймати матерів та дітей з небезпечних регіонів. Керівниця центру Марта Левченко просила жінок, що до них їхали, не залишали своїх собак, а забирати тварин з собою. Тепер діти, які проживають в центрі, граються з собаками.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок