Компенсації за зруйноване житло на Донбасі: хто не отримає відшкодування

Компенсації за зруйноване житло на Донбасі: хто не отримає відшкодування

Тим, чиє житло зруйноване внаслідок війни на Донбасі, держава виплатить компенсацію. Про це йдеться у постанові Кабміну. Не стосується вона тих, чиє житло лише пошкоджене, і тих, хто виїхав за межі свого району. Ті, чиї зруйновані домівки лишились на непідконтрольній території, також на компенсацію розраховувати не можуть.

Репортаж Суспільного.

Наталія приїхала до Дніпра із Шахтарська з двома доньками та онукою у 2015 році. На непідконтрольній території залишила будинок. Придбати або винайняти житло у Дніпрі, каже жінка, не змогли. Лишаються жити у модульному містечку досі.

Компенсації за житло, зруйноване війною на Донбасі: чому можуть отримати не всіСуспільне. Дніпро

Наталія, мешканка модульного містечка в Дніпрі

За цей час донька народила сина. Тепер у будинку живуть вп’ятьох. Кредит, розповідає, родина не може собі дозволити.

«Не дозволяємо собі кредит, чоловік знаходиться там. Він не може приїхати, в нього інвалідність за працею, працював все життя в шахті, в проходці. Не може виїхати. Тому доходи дуже скромні – тільки жінки, працюємо», – каже переселенка.

Наталія Беліменко живе в містечку з 2015-го, каже, що кредит взяти не може, але згодна доплачувати за викуп власного житла до 5 тисяч гривень на місяць.

«Для мене реально, якби держава виділила якусь кількість грошей на придбання житла, а я надалі докладала б свої гроші. Я не працюю в банку, тому не можу порахувати, скільки відсотків я зможу виплатити», – зазначає жінка.

Компенсації за житло, зруйноване війною на Донбасі: чому можуть отримати не всіСуспільне. Дніпро

Модульне містечко для переселенців у Дніпрі

Зараз в містечку мешкає 300 людей — воно повністю заселене, вільних місць немає, розповів виконувач обов’язків директора підприємства “Дніпро-Сервіс” Дмитро Легкоступ. Це комунальне підприємство обласної ради, яке опікується модульним містечком у Дніпрі.

«Взагалі основна хвиля поселення відбувалась з березня по червень 2015 року. Після цього поодинокі випадки виїзди людей з поселення відбувалося, але в цілому мешканці мешкають в поселені з 2015 року», – розповів він.

До 1 червня цього року вартість проживання дорівнювала 150 грн за людину, зараз коштує 300 грн з людини. Решту компенсує місцевий бюджет.

Юристка “Правозахисної групи “Січ” Ксенія Онищенко каже: постанова Кабміну про компенсації за зруйноване війною житло на Донбасі позбавляє прав на відшкодування людей, зруйнована нерухомість яких залишилась на непідконтрольній території.

«На жаль, цим механізмом не передбачена можливість отримати компенсацію на непідконтрольній території українській владі, тому ми будемо звертатися з внесенням що до розгляду визнання цієї постанови дискримінаційною, тому що вона позбавляє більшість переселенців все ж таки отримати законом передбачене право на компенсацію», – сказала юристка.

Ксенія Онищенко каже, що планують звертатися до Кабміну, аби він розширив список тих, кому має виплачуватись відшкодування.

Авторка – Олена Ростовцева

Що відомо

  • Кабінет міністрів на своєму засіданні у середу, 2 вересня 2020 року, затвердив порядок використання коштів, передбачених у держбюджеті для здійснення грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації. У Державному бюджеті на 2020 рік на ці цілі передбачено 20 мільйонів гривень. Мінреінтеграції визначено головним розпорядником коштів.
  • Розмір компенсації постраждалим визначатиметься за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України, але не більше 300 тисяч гривень.
  • Бюджетні кошти розподілятимуться серед громадян на підставі інформації про житло постраждалих, яку збиратимуть регіональні органи соціального захисту населення та органи місцевого самоврядування.
  • Постраждалими визнаються громадяни України, іноземці та особи без громадянства, житлові будинки чи квартири яких пошкоджено чи зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації, викликаної збройною агресією РФ. Грошова компенсація надаватиметься постраждалим, які є власниками житла на контрольованій Урядом України території, та яке було зруйноване після 14 квітня 2014 року.
  • Обстеження пошкодженого та зруйнованого житла, його облік проводитимуть органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності військово-цивільні адміністрації. Також вони складатимуть списки постраждалих та видаватимуть довідки про визнання особи постраждалою внаслідок зазначеної НС воєнного характеру внаслідок збройної агресії РФ.
  • Рішення про надання грошової компенсації на основі складених списків прийматимуть спеціальні комісії, утворені при органах місцевого самоврядування та при військово-цивільних адміністраціях. Ця комісія визначатиме і розмір грошової компенсації, яка виплачуватиметься постраждалим.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди