Визнання результатів навчання жителів окупованих територій: як працюватиме система

Визнання результатів навчання жителів окупованих територій: як працюватиме система

Ексклюзивно
Студенти на заняттях в навчальному закладі
Студенти. ФОТО: gettyimages (Фото ілюстративне)

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт щодо визнання результатів навчання жителів тимчасово окупованих територій (ТОТ). Діти, які отримали свідоцтво про базову загальну освіту на ТОТ і хочуть продовжувати навчатися вже в українській школі, мають скласти два іспити, звернувшись до контактних центрів.

Про це повідомила Суспільному Крим голова центру громадянської просвіти "Альменда" Валентина Потапова.

За її словами, необхідно здати два іспити: українську мову та історію України. Для цього слід звернутись у контактний центр "Крим — Україна" або "Донбас — Україна". Якщо є диплом про вищу освіту, здобуту на окупованій території, та бажання працювати на підконтрольній українському уряду території — теж потрібна атестація.

За новим законом, визнаються 75% навчальні програми. Щодо решти — треба буде скласти іспити в українському виші.

"Є певні спеціальності, які Україна не може визнавати. Наприклад, ті спеціальності, які стосуються військової служби, військових училищ або щось інше. Ми не можемо визнавати ті знання або ті компетенції, надані окупантами, те, що стосується кібербезпеки, також не можемо визнавати ці документи. Також це стосується юридичної освіти, історичних спеціальностей, історії Росії", — пояснила Потапова.

Вона зауважила, що освітні стандарти "ЛНР", "ДНР" та окупованих частин Запорізької та Херсонської областей не визнаються ніде у світі, але це створило певну дискримінацію щодо українських дітей та молоді у тих регіонах. Ці зміни в українському законодавстві усунули відповідну дискримінацію.

Потапова також уточнила, що закон дуже складний для сприйняття, тому звернулася до Міносвіти України, аби вони підготували прості роз'яснення, які можуть бути використані громадськими організаціями, журналістами та іншими для поширення цієї інформації на тимчасово окуповану територію, щоб люди зрозуміли всі нововведення.

"Дуже важливо, по-перше, надати роз'яснення, а по друге, виконати норму закону щодо розроблення цього порядку. І як тільки буде розроблено цей порядок, наприклад, давайте рахувати з 1 грудня — це грудень, січень, лютий, — і з 1 березня вже ті, хто хочуть отримати документ українського зразку, їм треба шукати той порядок, дивитися алгоритм дій в тому порядку і згідно з того алгоритму дій, які будуть визначені в порядку подавати документи, бо там буде написано, які документи потрібно подати, куди подати, які є обмеження", — роз'яснила голова центру громадянської просвіти "Альменда".

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок