Україна сподівається цього тижня провести перемовини з Польщею та ЄС щодо ситуації на польському кордоні — Reuters

Україна сподівається цього тижня провести перемовини з Польщею та ЄС щодо ситуації на польському кордоні — Reuters

Україна сподівається цього тижня провести перемовини з Польщею та ЄС щодо ситуації на польському кордоні — Reuters
Пункт пропуску "Шегині-Медика" під час страйку польських перевізників. Фото: Суспільне Львів

Український уряд сподівається цього тижня провести перемовини з Польщею та Європейською Комісією, аби обговорити проблему блокування кордону польскими перевізниками.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на торгового представника України Тараса Качку.

"Цього тижня ми сподіваємося провести переговори у тристоронньому форматі", — сказав Качка.

Він зазначив, що найбільше ситуація негативно впливає на СПГ, меншою мірою – на бензин і дизельне пальне. Качка також додав, що внаслідок блокування кордону постраждав важливий імпорт з Балтійського моря, а не лише імпорт з Польщі.

Урядовець назвав теперішню ситуацію "передкризовою".

Що відомо про страйк польських перевізників

6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене".

Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, аби повернули дозволи на комерційні перевезення для України.

Протестувальники заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.

Що означає "транспортний безвіз"

14 червня 2022 року Україна погодила з делегацією Єврокомісії спеціальну угоду про лібералізацію автомобільних перевезень, відому як "транспортний безвіз", яка покликана розв'язувати проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення. Із приєднанням до міжнародних митних конвенцій та запуском відповідних законодавчих змін Україна мала виконати 81% своїх зобов’язань Угоди про асоціацію з ЄС у митній сфері.

Заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм повідомив, що після підписання угоди про "транспортний безвіз"дозволи на міжнародні перевезення країнами ЄС будуть не потрібні. Дозволи будуть лише у тих країнах, які не входять до складу ЄС.

Президент України Володимир Зеленський 16 вересня своїм указом затвердив угоду між Україною та Євросоюзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом.

16 березня 2023 року Україна та ЄС продовжили ще на рік дію "транспортного безвізу".

На початок