Збитковість кропивницької системи теплопостачання має виправити нова схема. Що відомо про її розробку

Збитковість кропивницької системи теплопостачання має виправити нова схема. Що відомо про її розробку

Збитковість кропивницької системи теплопостачання має виправити нова схема. Що відомо про її розробку
Ремонт тепломережі у Кропивницькому (ліворуч) й кімната з централізованим опаленням (праворуч). Фото: Суспільне Кропивницький

Кропивницьке комунальне підприємство "Теплоенергетик" є збитковим, адже працює на менш ніж 20% від своєї виробничої потужності. Це має виправити нова схема теплопостачання обласного центру Кіровоградської області.

Керівник "Теплоенергетика" Олександр Чельник в етері Українського Радіо Кропивницького розповів, що схему теплопостачання міста розробляють вперше за понад 20 років. Її мали презентувати у жовтні, після чого її має затвердити міністерство регіонального розвитку. Розробка нової схеми коштує шість мільйонів гривень, однак розробник не вклався в заявлені терміни, тому грошей ще не отримав.

"Нинішня схема застаріла й не відображає стану теплового господарства міста. Будинки поступово переходять на автономне опалення. Після останніх дозволів на відключення від централізованого теплопостачання, підприємство матиме на обслуговуванні менш як 800 житлових будинків. Це близько 13 тисяч споживачів на централізованому опаленні. Так само зменшують обсяги споживання теплової енергії і підприємства. Відповідно нині ми працюємо менше ніж на 20% нашої виробничої потужності. Але обладнання енергомістке, потужне, хоч і ненове (найновішій міській котельні – 50 років, теплоелектроцентралі – понад 90 – ред.), тому потребує тієї самої кількості працівників і матеріалів для забезпечення його роботи. А платять за це лише п’ята частина від тих, для кого це колись розробляли й будували. Тому підприємство збиткове".

Проєкт схеми теплопостачання міста необхідно завершити до ухвалення бюджету на 2024 рік, щоб закласти в нього відповідні витрати.

"Щоб оптимізувати систему теплопостачання, зменшити збитки, а це сотні мільйонів гривень, які компенсують нам з міського бюджету, потрібна нова схема. Кропивницька ТЕЦ, наприклад, надто потужна для нинішньої кількості споживачів. Переробити її в нинішньому вигляді, щоб знизити потужність і, відповідно, збитковість, неможливо. Тому треба будувати новий альтернативний центр генерації, зберігши ТЕЦ, як резерв. Це є в планах".

Згадав Олександр Чельник і про зношеність трубопроводів системи теплопостачання.

"Чи не найперші кроки реконструкції – зменшення втрат теплової енергії під час транспортування. Крім того, зменшити втрати тепла через стіни, стелі, підлогу слід і споживачам. Це теж має врахувати нова схема теплопостачання".

Крім ТЕЦ, реконструкції та модернізації потребують 23 міські котельні, сказав керівник "Теплоенергетика".

"Загалом же нова схема має враховувати актуальний для міста тепловий баланс між генерацією та споживанням".

Про кропивничан, які споживають теплову енергію централізовано (тут і далі – пряма мова)

Вони розпорошені: десь один, десь п’ять-десять на багатоквартирний будинок. До них теплову енергію транспортують сотнями метрів трубопроводів зношеної мережі, на ремонт якої витрачаємо сотні тисяч гривень. Тому чекаємо остаточної нової схеми.

Що Олександр Чельник знає про нову схему теплопостачання Кропивницького

З того, що я вже чув і бачив з цього приводу: там, де збереглася достатня кількість споживачів, пропонують реконструювати котельню, замінити мережі й продовжувати опалювати ті будинки. Будинки ж, де вкрай мало споживачів ще не мають систем автономного опалення, включити до програм дотації їх встановлення та відключати будинки від системи централізованого опалення.

А ще, як на мене, нова схема має передбачати можливість вироблення котельнями й теплової, і електричної енергії. З сонячної, наприклад.

На початок