Новини та події Рівного та Рівненської області 19 листопада 2023 року: фото, відео, коментарі, які вдалось зібрати Суспільному.
Чим небезпечне відчуття самотності та як його позбутися. Пояснює психологиня
Всесвітня організація охорони здоровʼя (ВООЗ) оголосила самотність глобальною загрозою для здоровʼя людства. Її вплив еквівалентний викурюванню 15 сигарет на день, пише The Guardian. На фоні стресу та війни люди замикаються, аби не відчувати біль настільки сильним чи нестерпним.
Універсальних порад, аби позбутися відчуття самотності — немає, тому що все залежить від причин. Про це в етері "Суспільне. Спротив" розповіла психологиня благодійного фонду "Рокада" у Рівному Вікторія Наумович.
Чим небезпечне почуття самотності
"Однією із ключових потреб людини є спілкування. Людина — істота соціальна і самотність — це є нереалізована потреба в спілкуванні через небажання або через неможливість ведення певної комунікації. Це несе загрозу. Ми зараз живемо в певному постійному стресі. Ізоляція або самотність викликає підвищення рівня кортизолу і внаслідок цього виникають тривожні стани, пригнічення або негативне налаштування на майбутнє", — розповіла психологиня.
Як впоратися із фізичною та емоційною самотністю
Вікторія Наумович зазначила, що про фізичну самотність йдеться тоді, коли людина фізично знаходиться одна і це унеможливлює її контакти із соціумом. Буває так, що емоційна самотність виникає й під час перебування серед людей, навіть в оточенні близьких люди почуваються закритими, одинокими.
Аби позбутися фізичної самотності, фахівчиня порадила шукати різні варіанти взаємодії. Знайти соціум, в який можна включитися. Якщо це територіальне відокремлення, то допомогти можуть соціальні мережі. При емоційній самотності варто подумати про те, що заважає встановлювати контакти.
"Зараз на фоні стресу, війни ми замикаємося інколи для того, щоб не відчувати той біль настільки сильним чи нестерпним. Тому що це надмірне відчуття емоцій. Ми зараз всі відчуваємо страх за своїх близьких, які є в лавах ЗСУ, ми відчуваємо якесь хвилювання й інколи, коли ми говоримо про це, нам стає боляче.
Для того, щоб цей біль нібито трошки зменшити — ми замикаємося. Тут треба подумати про те, чи можу я відкриватися близьким і хто в моєму оточенні, кому я можу довіряти. Або ж це той момент, коли вже варто звернутися до психолога чи до психотерапевта", — зазначила фахівчиня.
Як зрозуміти, що слід звернутися до спеціаліста
Вікторія Наумович зауважила, що інколи побути наодинці з собою буває корисно. Але показником і критерієм, що слід звернутися до спеціаліста, є певний момент:
"Коли я вже відчуваю, що це заважає мені, я став відлюдькуватий, я не можу рухатися в кар'єрному рості, коли це непритаманно мені. Є люди, яким комфортно бути наодинці зі собою і своїми думками, але є люди, які змінили свою тактику і стратегію поведінки. Оце такий маячок, що я зараз роблю речі непритаманні мені. Я дуже любила комунікувати з близькими, а зараз мені це боляче і я намагаюся бути більше сама. Мій стан став більш пригніченим і я самостійно не можу дати цьому ради. Я не знаю, які кроки треба зробити для того, щоб знову почати довіряти людям або світу".
Куди звернутися людині, яка втратила близьку людину або ж змушена була переселитися в чуже місто
Фахівчиня порекомендувала людям в таких ситуаціях шукати людей з подібними проблемами та створювати невеликі ком'юніті, де можна підтримувати один одного, говорити про одну й ту ж проблему на рівні людяності. Шукати організації чи громадські об'єднання в своїй місцевості, а якщо таких немає — ставати лідером, який започаткує цей рух й зможе підтримати себе і тих, хто поруч.
"Такі об'єднання є дуже важливими і цілющими", — додала психологиня.
Вікторія Наумович також зазначила, що у БФ "Рокада" збільшився запит про відчуття самотності та замкнутість:
"Люди звертаються, ми працюємо над цим. Універсальних порад немає, тому що треба дивитися, що стало причиною самотності й що саме тій людині може бути відправною точкою для зміни цього стану".
Сексуальна реабілітація: з якими проблемами стикаються військові після поранення
Близько 7 000 українських військових зазнали травм сечостатевої системи та потребують сексуальної реабілітації. На сексуальні функції впливають різні травми, зокрема, ампутації та травми спинного чи головного мозку.
Такі дані оприлюднила співзасновниця міжнародної асоціації військових реабілітологів, психологиня, сексологиня Святослава Федорець. Вона розповіла в етері "Суспільне. Спротив", чому важливо військовим проводити сексуальну реабілітацію та чому ця тема табуйована в суспільстві.
ДТП із травмованими на Рівненщині: алкотестер показав 1,2 проміле в одного з водіїв
На Рівненщині зіткнулися дві машини, від удару їх відкинуло з дороги. Внаслідок автопригоди травмувалися четверо людей. В одного з водіїв алкотестер показав перевищення допустимої норми у шість разів.
Про це 19 листопада повідомила спеціалістка відділу комунікації поліції області Світлана Карачун.
Сам інцидент стався напередодні між селом Суховоля та містом Вараш. Слідчі встановили, що 26-річний житель Вараша, який був за кермом Hyundai Santa Fe, під час обгону зіткнувся із зустрічним кросовером Mitsubishi Outlander. Від удару обидва транспортні засоби відкинуло з дороги.
"Унаслідок ДТП із травмами різного ступеня госпіталізували подружжя: 57-річного чоловіка, 52-річну дружину та їхнього 31-річного сина із авто Mitsubishi. У травматологічному відділенні перебуває і кермувальник Hyundai, результати огляду якого на алкотестері показали 1,2 проміле. У нього відібрані зразки крові", — зазначила Світлана Карачун.
Правоохоронці розпочали досудове розслідування за попередньою кваліфікацією — порушення правил безпеки дорожнього руху. Транспорти вилучили у рамках кримінального провадження.
Не витримало серце: помер військовий з Рівного Андрій Сивоконь
У лікарні Запоріжжя 11 листопада помер військовий Андрій Сивоконь, 1974 року народження. Чоловік був родом із Рівного.
Про це повідомили у Facebook Рівненської міської ради.
За інформацію міськради, чоловік народився у Рівному. Навчався у місцевій школі №10, здобув фах слюсаря-вентиляційника у ПТУ №38, але за фахом не працював. Натомість влаштувався на роботу на завод "Газотрон" і потім "Рівнеелектроавтотранс", а останнім часом — вантажником на КАТП-1728.
"Андрій не служив у армії, не мав жодного такого досвіду. Але 27 січня 2023 року ввечері вдома отримав повістку. А вже наступного дня ввечері вирушив у частину. Андрій розумів, що це його обов'язок, тож пішов захищати нас усіх.
Він був хорошим сином, братом, добрий, не сварливий, не конфліктний. Дуже спокійний. Він нічого не розповідав про службу. Проте і пробув у війську не довго - на початку червня отримав поранення. Лікувався у Запоріжжі, за тим його перевели у Рівне, у наш госпіталь. Він чекав проходження ВЛК, щоб далі продовжувати реабілітацію. Але йому стало зле, потрапив у лікарню", — пише Рівнерада, цитуючи маму загиблого військового Людмилу Миколаївну.
Андрій Сивоконь жив разом із мамою. Із рідних, окрім неї, мав сестру, племінника та племінницю.
11 листопада 2023 року серце чоловіка не витримало. 49-річний солдат помер у лікарні Запоріжжя. Прощання із захисником відбудеться у понеділок 20 листопада на майдані Незалежності о 10:00. Поховають його на кладовищі Нове.
Оновлений прогноз погоди на 20 листопада
На Рівненщині 20 листопада, за даними обласного центру з гідрометеорології, очікують хмарну погоду з проясненнями, сніг та мокрий сніг, слабке налипання мокрого снігу та слабку ожеледь. Вночі та вранці — слабкий туман. На дорогах — ожеледиця. Вітер — південно-східний, 5-10 м/с.
Температура по Рівненській області: вночі — від 0º до 5º морозу, вдень — від 3º морозу до 2º тепла; по м. Рівне: вночі — 2-4º морозу, вдень близько 0º.
Чому діти хворіють на туберкульоз і як цьому протидіяти. Пояснює лікарка з Рівного
За десять місяців 2023 року у 16 дітей на Рівненщині діагностували туберкульоз. У порівнянні з 2022 роком цей показник не змінився. Єдиним способом запобігти важким формам туберкульозу у дітей до п'яти років є вакцинація БЦЖ.
Про це Суспільному розповіла дитяча фтизіатриня обласного фтизіопульмонологічного медичного центру Оксана Малеш. Вона пояснила принципи діагностики, лікування та профілактики туберкульозу у дітей.
Діагностика дитячого туберкульозу
“У першу свою п’ятирічку малеча надзвичайно схильна до поглинання мікобактерій з повітрям. Оскільки імунітет ще не сформований, то діти можуть дуже швидко захворіти, в тому ж числі такими складними формами як туберкульозний менінгіт, міліарний туберкульоз тощо”, – розповіла Оксана Малеш.
За словами лікарки, якщо медики виявляють хворого на туберкульоз, то обстежити потрібно усіх членів сім'ї та тих, хто періодично та довготривало контактував з хворим. Дітям також необхідне рентгенологічне дослідження, аби була можливість вчасно та швидко виявити активну форму туберкульозу.
Якщо вчасно не провести профілактичний курс лікування, то латентна туберкульозна інфекція може перебувати в організмі довгий час. Однак, це не пройде безслідно, додала спеціалістка.
За словами Оксани Малеш, діагностика туберкульозу у дітей відбувається так, як і в дорослих. Якщо кашель триває понад два тижні, то потрібен молекулярний генетичний тест харкотиння:
“Краще профілактика, ніж запустити хворобу до важкої форми. У лабораторії “ДІЛА” у Рівному за направленням від лікаря безоплатно проводять квантифероновий тест. Йдеться про аналіз крові на наявність інфікування мікобактеріями туберкульозу”.
За її інформацією, без направлення від лікаря дослідження коштує 2 350 грн.
"Пацієнтам доводиться чекати": чому біженці повертаються в Україну заради візиту до лікаря
Майже 40% із 5,8 мільйона українських біженців у Європі хоча б раз поверталися додому з початку повномасштабного вторгнення, щоб побачити рідних, але часто й для звичайного візиту до лікаря, пише The New York Times. Це пов'язано із тим, що у Європі важко отримати послуги у вузькопрофільних спеціалістів, прийому доводиться чекати місяцями.
Про це в етері "Суспільне. Спротив" розповіла виконавча директорка фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.