18 листопада — 633 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Володимир Зеленський на Ставці доручив запропонувати рішення, аби вильоти російських МіГ-31К не паралізували країну на години. Починаючи з 10 листопада, тривога, яка оголошується по всій території України через зліт російського винищувача МіГ-31К (носій гіперзвукових ракет "Кинджал"), триває декілька годин.
- Фінляндія передає Україні черговий, 20-й пакет військової допомоги, загальною вартістю у 100 мільйонів євро. Міноборони Фінляндії не розголошує деталі про вміст пакета, спосіб або терміни його доставки з оперативних міркувань.
- Україна та США працюють над спільним виробництвом зброї. Вже є домовленості щодо конкретних речей, заявив президент України Володимир Зеленський під час вечірнього звернення 17 листопада.
- У Збройних силах України впроваджується автоматизована система управління оборонними ресурсами на базі System Analysis Program Development (SAP). Це провідна система у світі у сфері логістики. Результатом запровадження SAP має стати відмова від паперового документообігу в логістичних операціях.
- Речник Військово-Морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що від початку повномасштабного вторгнення флот Росії у Чорному морі зазнав серйозних збитків — 15 знищених та 12 пошкоджених кораблів.
- Від початку повномасштабної війни Росії проти України й до 31 серпня 2023 року з метою уникнення служби у Збройних силах кордон із сусідніми країнами нелегально перейшли 19 740 українських чоловіків призовного віку.
Під Москвою збили безпілотник
У Богородському міському окрузі Москви ППО збили безпілотник.
Про це повідомив мер Москви Сергій Собянин.
За його даними, руйнувань і постраждалих внаслідок падіння уламків БПЛА, попередньо, немає.
Справедливість бойових виплат має бути беззаперечною — Міноборони
Заступник міністра оборони Юрій Джигир заявив, що бойові виплати для військовослужбовців ЗСУ сьогодні опинилися під загрозою, бо ними "маніпулюють деякі свої ж люди".
Про це повідомляє пресслужба Міноборони України.
"Бойові виплати українським військовим свідчать, що ми віддаємо найбільшу шану бійцям, яким стало духу піти під ворожий вогонь. І сьогодні цей символ — під загрозою. Не через обстріли, не через брак грошей, а тому, що бойовими виплатами маніпулюють, деякі люди, свої ж. Виплати за ризик життям отримують працівники, чия робота не має нічого спільного з перебуванням у зоні бойових дій, є навіть окремі люди, які вдають службу на передовій, навідуючись туди ненадовго та епізодично", — підкреслив Джигир.
Він наголосив, що такі вчинки є значно небезпечнішими, ніж просто неефективне або нецільове використання коштів. Вони руйнують базову конструкцію в соціальному договорі нашої держави. Вони руйнують впевненість бійців, що суспільство визнає і справедливо оцінює їх чин.
"Вони руйнують впевненість ще не призваних громадян, що у разі мобілізації на передову вони здобудуть беззаперечну повагу і визнання їхнього громадянського вчинку від кожного, хто залишається поза червоною зоною", — наголосив заступник міністра оборони.
За його словами, справедливість цих виплат має бути беззаперечною.
"І Міністерство оборони буде захищати їх від дискредитації. Бо це більше, ніж гроші. Відчуття залізної солідарності довкола винятковості бійців, які виконують бойові завдання — це те, над чим і треба будувати наш залізний купол", — сказав Джигир.
"Вони борються за одне й те ж саме". Байден заявив, що США не відступляться від виклику Путіна та ХАМАС
Президент Росії Володимир Путін і угрупування ХАМАС намагаються "стерти зі своїх карт сусідні демократії". Сполучені Штати не дозволять цьому статися.
Про це йдеться у статті президента США Джо Байдена, яку опублікувала газета The Washington Post.
"Сьогодні світ стоїть на переломній точці, коли вибір, який ми робимо, зокрема, під час криз у Європі та на Близькому Сході визначатиме напрямок нашого майбутнього для майбутніх поколінь", — йдеться у статті.
Президент США наголошує, що президент РФ Володимир Путін, як і ХАМАС борються за те, щоб "стерти з карти сусідні демократії".
"І як Путін, так і ХАМАС сподіваються обвалити ширшу регіональну стабільність і інтеграцію і скористатися безладом. Сполучені Штати не можуть дозволити цьому статися і не дозволить. Заради наших власних інтересів національної безпеки заради блага всього світу", — підкреслив Байден.
У статті американський президент також розмірковує над питанням, яким буде наш світ по той бік цих конфліктів.
"Чи позбавимо ми ХАМАС здатності чинити чисте, непідробне зло? Чи будуть ізраїльтяни та палестинці одного дня жити пліч-о-пліч у мирі, маючи дві держави для двох народів? Чи притягнемо ми Володимира Путіна до відповідальності за його агресію, щоб народ України міг жити вільно, а Європа залишалася якорем глобального миру та безпеки?", — йдеться у статті.
Байден також наголошує на тому, чи буде світ "дотримуватись позитивного бачення майбутнього", як це бачать у США.
"Чи будемо ми невпинно дотримуватись нашого позитивного бачення майбутнього, чи дозволимо тим, хто не поділяє наших цінностей, перетягнути світ у більш небезпечне та розділене місце?", — йдеться у статті.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден минулого місяця вже проводив паралелі між діями президента РФ Путіна та ХАМАС під час звернення до співгромадян з Овального кабінету. Тоді він закликав Конгрес США погодити додаткове фінансування для підтримки України та Ізраїлю.
"Готуємо нові кроки". Зеленський анонсував посилення української ППО протягом наступних тижнів
Президент Володимир Зеленський привітав українських сержантів і старшин із професійним святом, який відзначається сьогодні, 18 листопада. Він зазначив, за від початку повномасштабного вторгнення, понад 13 тисяч сержантів були відзначені державними нагородами.
Про це Володимир Зеленський сказав під час звернення 18 листопада.
"Вітаю всіх українських сержантів і старшин із професійним днем! Я дякую кожному сержанту, кожному старшині, які дійсно дбають про воїнів, підтримують бойовий дух у своїх підрозділах та вміють бути лідерами для солдатів. За час повномасштабної війни понад 13 тисяч сержантів були відзначені державними нагородами. Напередодні я підписав указ про нагородження ще сотні українських сержантів – найкращих, найсильніших. Пишаюся вами всіма", — сказав глава держави.
Зеленський поінформував, що сьогодні підписав укази про введення в дію рішень РНБО щодо санкцій проти росіян і тих хто допомагає державі-агресору.
"Майже 40 російських юридичних осіб і понад 100 фізичних осіб. Зокрема, ті, хто причетний до викрадення й депортації українських дітей з окупованої території. А також особи, які в різний спосіб допомагають російському терору проти України. Посилюємо тиск нашої держави на них. Кожен із них повинен відповідати за те, що наробив, і жодного звʼязку цих людей з Україною ми не залишимо", — сказав президент.
Він також відзначив країни, які цього тижня оголосили про нову військову допомогу для України.
"Німеччина, Фінляндія, Литва – дякую за нові оборонні пакети. Естонія – протягом наступних років буде збільшувати безпекові інвестиції у виробництво боєприпасів. І це важливо. Норвегія та Велика Британія – є рішення про нові гуманітарні пакети для України й українців. Дякую. І вже готуємо нові кроки – безпекові кроки – наступних тижнів. Зокрема, це стосується посилення ППО", — сказав Зеленський.
Президент також подякував військовим мобільних вогневих груп та авіації українських Повітряних сил і зенітним ракетним військам.
"За минулу ніч у нашому небі були знищені майже 30 "шахедів". Я дякую всім воїнам мобільних вогневих груп, авіації наших Повітряних сил і зенітним ракетним військам. Ваша влучність, хлопці, – це буквально життя для України. Що ближче до зими, то більше буде російських намагань зробити удари потужнішими. Усім нам в Україні важливо бути ефективними на сто відсотків. Попри всі складнощі. Попри всю втому. Попри будь-які намагання послабити Україну. Повага і слава всім, хто бʼється заради держави, усім, хто допомагає та працює, щоб Україна могла захищати й захистити незалежність", — сказав президент.
Армія РФ веде штурмові дії на сімох напрямках. За добу відбулось 64 бойових зіткнення — Генштаб
Збройні сили України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку та штурмові дії на Бахмутському напрямку. Загалом протягом доби на фронті відбулось 64 бойових зіткнення з російською армією.
Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ 18 листопада.
"Противник завдав 5 ракетних та 58 авіаційних ударів, здійснив 33 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях ЗСУ та населених пунктах. Також в ніч на 18 листопада армія РФ завдала авіаційних ударів по об’єктах критичної інфраструктури України із застосуванням ударних дронів типу "Shahed-136/131". В результаті бойової роботи силами та засобами ППО України знищено 29 з 38 ударних БПЛА. Загалом, внаслідок російських терористичних атак є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки, та інша цивільна інфраструктура", — йдеться у повідомленні Генштабу ЗСУ.
Яка ситуація на фронті
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи Збройних сил Білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів з території РФ, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Противник завдав авіаційного удару в районі Степка Сумської області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 20 населених пунктів. Серед них: Клюси, Янжулівка, Михальчина Слобода Чернігівської області; Зноб-Новгородське, Рожковичі, Чуйківка Сумської області; Огірцеве, Гатище, Плетенівка Харківської області.
На Куп’янському напрямку армія РФ вела марні штурмові дії в районах Синьківки та східніше Петропавлівки Харківської області, де Силами оборони було відбито 6 атак. Завдала авіаційного удару в районах населених пунктів Голубівка, Петропавлівка, Кучерівка, Іванівка Харківської області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 10 населених пунктів, зокрема, Синьківка, Петропавлівка, Іванівка, Кислівка, Котлярівка, Табаївка Харківської області.
На Лиманському напрямку противник вів штурмові дії в районі Торського Донецької області. Завдав авіаційного удару в районах населених пунктів Білогорівка Луганської області та Верхньокам’янське, Терни Спірне Донецької області. Від артилерійських і мінометних обстрілів з боку російського війська постраждали близько 15 населених пунктів. Серед них: Макіївка, Невське Луганської області та Ямполівка, Торське, Діброва, Спірне Донецької області.
На Бахмутському напрямку армія РФ вела штурмові дії в районах Кліщіївки та Андріївки Донецької області, де Силами оборони було відбито 7 атак. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 20 населених пунктів, зокрема, Богданівка, Іванівське, Кліщіївка, Андріївка, Дружба, Південне Донецької області.
На Авдіївському напрямку противник вів безрезультатні штурмові дії в районах населених пунктів східніше Кераміка та східніше Новобахмутівки, Степового, Авдіївки Донецької області, де ЗСУ відбили 23 атаки. Армія РФ завдала авіаційних ударів в районі Авдіївки Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів. Серед них: Керамік, Бердичі, Орлівка, Авдіївка, Сєверне, Первомайське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку російське військо за підтримки авіації вело марні штурмові дії в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області, де Силами оборони було відбито 21 атаку. Під артилерійським та мінометним вогнем окупантів опинились такі населені пункти Донецької області: Красногорівка, Мар’їнка, Георгіївка, Новомихайлівка, Катеринівка, Єлизаветівка.
На Шахтарському напрямку росіяни вели даремні штурмові дії в районі Старомайорського Донецької області, де ЗСУ відбили 3 атаки. Крім того, противник завдав авіаційного удару в районі Вугледару Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, зокрема, Вугледар, Новоукраїнка, Пречистівка, Золота Нива, Урожайне, Донецької області.
На Запорізькому напрямку противник вів марні штурмові дії в районах населених пунктів Роботине, Новопрокопівки та західніше Вербового Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 25 населених пунктів. Серед них: Лугівське, Оріхів, Новоданилівка, Роботине, Кам’янське, Приморське Запорізької області.
На Херсонському напрямку артилерійських обстрілів з боку противника зазнали Михайлівка, Тягинка, Велетенське Херсонської області та місто Херсон.
"Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують армію РФ вздовж всієї лінії фронту", — йдеться у повідомленні Генштабу ЗСУ.
У Генштабі також додали, що у районі населеного пункту Кринки Херсонської області дезертували близько 20 військовослужбовців російських окупаційних військ зі складу 144 окремої мотострілецької бригади армії РФ, які самовільно залишили бойові позиції.
"Російські окупанти продовжують грабувати мирне населення України, привласнюють зерновий врожай мирних громадян. Так в місті Бердянськ Запорізької області так звана російська окупаційна "влада" намагається баржами вивезти викрадену пшеницю до своїх портів", — поінформували у Генштабі ЗСУ.
Протягом доби авіація Сил оборони завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу противника.
Підрозділами ракетних військ завдано ударів по пункту управління, району зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, артилерійському засобу та складу боєприпасів противника.
В Єревані розпочалась осіння сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ. У фокусі — війна в Україні та на Близькому Сході
У суботу, 18 листопада у Єревані (Вірменія) розпочалась 21-ша осіння сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ. У роботі осінньої сесії беруть участь понад 300 учасників, у тому числі майже 200 парламентарів із близько 50 країн світу, на який обговорюють розбудову сталого світу та безпеки в євроатлантичному регіоні.
Про це йдеться у пресрелізі Парламентської асамблеї Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ПА ОБСЄ).
На першій сесії виступила членкиня української делегації, нардепка Євгенія Кравчук. Про це вона повідомила у Facebook.
"Росія хоче і буде розпалювати війну в різних куточках світу, щоб відвернути увагу, втомити всіх і чекати, поки про Україну забудуть. Ми ж не можемо втомитися, адже втомимося ми, не буде України", — заявила Кравчук.
Також на полях осінньої зустрічі Парламентська група підтримки України (ПГПУ) провела засідання, присвячене обговоренню війни РФ проти України, під час якого три доповідачі ПГПУ обговорили безпековий, економічний, екологічний та гуманітарний виміри її виміру. Піа Каума, президентка ПА ОБСЄ, виступила зі вступним словом, зосередившись на людських втратах у війни, включаючи десятки тисяч жертв серед цивільного населення та мільйони біженців.
Координатор проектів ОБСЄ в Україні Марсель Пешко на засіданні заявив, що представники організації в Україні зараз зосереджені на подоланні впливу протипіхотних мін, зміцнення українських інституцій та допомозі Україні на шляху реформ.
Основні доповідачі та парламентарі підкреслили триваючі конфлікти в Україні та на Близькому Сході, а також щось нещодавні військові дії на Південному Кавказі, як доказ необхідності більшого сміливого підходу до міжнародної дипломатії та безпеки, заснованої на співробітництві.
На відкритті засідання також виступили прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян та голова Національних зборів країни Ален Симонян. На першому засіданні парламентської конференції виступили генеральна секретарка ОБСЄ Хельга Шмід і секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян.
Осіння зустріч ПА ОБСЄ триватиме до понеділка 20 листопада. Мають відбутися ще дві сесії Парламентської конференції та засідання Середземноморського форуму.
ЗСУ більш адаптовані до війни, ніж армія РФ — міністр оборони Естонії
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що українська армія зараз є більш адаптованою до війни, ніж російська. Ця перевага може стати шляхом до успіху України у війні.
Про це Ханно Певкур сказав у коментарі "РБК-Україна".
На переконання Певкура, наразі ключове питання полягає в тому, скільки озброєння союзники можуть надати Україні та скільки вона його може прийняти.
"Я також говорив, що українська армія наразі є чемпіоном світу з комбінування різних зразків озброєння — у вас багато військової техніки, і ви повинні адаптуватися для її використання", — сказав Певкур.
Міністр оборони Естонії підкреслив, що ЗСУ показують приклад адаптації та навчання у використанні нового озброєння.
"Але ми маємо адаптуватися і діяти відповідно. Тому я вірю, що це також меседж, що під час війни українська армія показала, що вона здатна адаптуватися. То що ми більш адаптивні, ніж Росія? Так, я так вважаю. Ми разом із союзниками. Якщо порівняти українського солдата, навченого в західних країнах, з російським ув'язненим, то, очевидно, у вас якість підготовки краща", — сказав Певкур.
Він також вважає, що така перевага є шляхом до успіху у війні, однак за його словами, важливо розуміти, що у нас ніколи не буде настільки багато солдатів на полі бою, як у Росії. Це означає, що українські військові мають бути краще оснащені, краще підготовлені та мати кращу мотивацію.
"Це три ключові теми для перемоги й, можливо, формула перемоги в цій війні. Я щиро вірю, що ми не повинні зосереджуватися на тому, на що сподівається Росія", — сказав Певкур.
Уряд зобов'язав посадовців спілкуватися з українцями доступніше — Мінкульт
Уряд схвалив рекомендації для державних та місцевих органів влади щодо викладення інформації у доступних для сприйняття форматах.
Про це повідомили у Міністерстві культури та інформаційної політики.
Глава відомства Ростислав Карандєєв під час засідання Кабміну 17 листопада заявив, що сьогодні посадовці не можуть витрачати час на інформацію, яка є складною для сприйняття.
"Чиновники грішать тим, що надають багато розʼяснень, які ускладнюють сприйняття викладеного матеріалу. Ухвалення такого розпорядження — реальний крок до розуміння змісту головних інформаційних меседжів урядових документів, — зазначив він.
Рекомендації уряду допоможуть громадянам отримували інформацію від державних органів спрощеною та доступною мовою.
Документ містить 30 пунктів, зокрема там наголошується на тому, що "структура повідомлення має бути простою, логічною, послідовною та однозначною, а речення повинні містити одну ідею".
Окрім цього, важливу інформацію варто розміщувати на початку документа, виділяючи жирним шрифтом або рамкою, уникати абревіатур, професійної лексики, скорочень і розміщення тексту на зображеннях або шрифтів із засічками.
Складними для сприйняття будуть і наявність кількох посилань в одному рядку, додали у Міністерстві культури.
У Міноборони обговорили закупівлю зброї з представниками Бельгії
Заступник міністра оборони Дмитро Кліменков зустрівся з делегацією Бельгії — представником посольства Фредеріком Девелтером та керівництвом компанії "Джон Кокеріль Дефанс". Сторони обговорили питання співпраці, зокрема, пріоритети у закупівлі військової техніки для України.
Про це повідомляє пресслужба Міноборони України.
"Попри те, що наші Сили протиповітряної оборони демонструють досить високі результати, досвід минулої зими показав – противник націлений бити по українській інфраструктурі. Від свого задуму Росія не відмовилась, тому нам потрібно більше систем ППО", — наголосив Кліменков.
Також заступник міністра оборони ознайомив партнерів із реформою системи закупівель у відомстві, які мають зробити цей процес прозорим та зрозумілим для всіх учасників.
Зокрема Кілменков розповів про "Агенцію оборонних закупівель", яка займається придбанням зброї та військової техніки.
Наприкінці зустрічі сторони обмінялися знаковими подарунками. Дмитро Кліменков вручив представнику посольства коін заступника міністра оборони України Фредеріку Девелтеру — тимчасово повіреному у справах посольства Бельгії в Україні.
Зеленський затвердив санкції проти Азарова, Табачника, Царьова та Аксьонова
Президент Володимир Зеленський підписав указ, яким набуває чинності рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) від 18 листопада "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)".
Відповідний указ №758/2023 опубліковано на сайті Офісу президента.
Згідно з документом, оновлені санкції терміном на 10 років запроваджуються проти колишнього прем'єр-міністра України Миколи Азарова, ексміністра освіти та науки Дмитра Табачника, народного депутата України IV-VII скликань Олега Царьова, народного депутата України IV-VIII скликань Дмитра Святаша, глави окупаційної адміністрації Криму Сергія Аксьонова, голови т.зв. "ЛНР" Леоніда Пасічника, депутата Держдуми РФ Дмитра Сабліна, а також колишнього українського телеведучого Юрія Кота.
Пакет санкцій передбачає блокування активів, повне обмеження торговельних операцій, а також транзиту ресурсів, польотів і перевезень територією України, запобігання виведенню капіталів за межі України, призупинення виконання економічних і фінансових зобов'язань, заборону участі в приватизації, оренді державного майна, заборону на здійснення публічних і оборонних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб, заборону на здійснення угод із цінними паперами, заборону на збільшення розміру статутного капіталу господарських товариств та інших організацій, а також заборону на збільшення розміру статутного капіталу.
ЗСУ отримали ще понад дві тисячі безпілотників від "Армії дронів" — Федоров
У межах програми "Армія дронів", Силам логістики Збройних мил України було передано понад дві тисячі безпілотників. Серед них — коптери та БПЛА літакового типу: розвідувальні, камікадзе і багаторазові бомбери.
Про це повідомив віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
"Генштаб ЗСУ розподілить та передасть дрони військовим на найгарячіші ділянки фронту. До партії увійшли "пташки" виключно українського виробництва. Дрони допоможуть вражати позиції противника та техніку. Усі БПЛА закупили в межах державної програми", — йдеться у дописі Федорова.
Міністр наголосив, що у межах програми "Армія дронів" ЗСУ продовжують системно отримувати безпілотники, адже саме вони завдають "колосальних втрат противнику".
"Лише минулого тижня безпілотниками уражено 39 танків, 57 гармат, 34 броньовані машини та 307 опорних пунктів. Це мінус мільйони доларів у росіян", — написав Федоров.
Шольц закликав Путіна зробити перший крок до миру: "Він повинен вивести війська"
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що президент РФ Володимир Путін має зробити перший крок до мирного вирішення війни в Україні.
Про це політик повідомив під час візиту до міста Нутеталь у землі Бранденбург, передає The Guardian.
"Він повинен вивести війська", — сказав Шольц і водночас, відповідаючи на запитання про те, чи можливі мирні переговори, зазначив, що "наразі немає жодних ознак того, що це станеться".
"Путін не повинен досягти своєї мети, яка полягає в застосуванні сили для анексії частини сусідньої країни", — наголосив канцлер.
Політик також вкотре запевнив Україну в тому, що Німеччина допомагатиме їй у захисті від вторгнення РФ стільки, скільки буде потрібно.
Виробленої електроенергії достатньо для покриття потреб споживачів — Міненерго
У Міненерго заявили, що виробленої українськими електростанціями енергії повністю достатньо для покриття потреб споживачів.
Відповідну інформацію оприлюднили в Telegram-каналі міністерства.
Наслідки обстрілів
- уночі на Одещині внаслідок удару було пошкоджено енергетичний об'єкт — нафтобазу. Також пошкоджено електромережі, без світла 1 550 споживачів;
- У Запорізькій області через падіння російського дрона було відключено повітряну ЛЕП, споживачі не знеструмлювалися.
"Електроенергії, виробленої українськими електростанціями, повністю достатньо для покриття потреб споживачів. Максимальне споживання було зафіксовано минулої доби о 17:20", — зазначили у Міненерго.
Ситуація на Запорізькій АЕС
Рівень води у ставку-охолоджувачі станції знизився на 1 сантиметр — до 15,66 метра. Цього достатньо для забезпечення потреб ЗАЕС.
Олещук показав, як ППО вночі збивала "шахеди"
Командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук оприлюднив відео бойової роботи на Південному напрямку 18 листопада.
Генерал-лейтенант зазначив, що у ролику можна побачити, як стрілець-зенітник взводу охорони Херсонської зенітної ракетної бригади Микола Салабуда знищив із ПЗРК російський ударний дрон.
"Це його перший пуск і перше збиття! Микола присвячує свій успіх побратимам, які нині відзначають День сержанта", — додав Олещук.
Україні потрібні снаряди для далекобійної зброї, одних літаків буде недостатньо — міністр оборони Естонії
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур заявив, що одних західних літаків буде недостатньо, аби змінити хід війни. За словами посадовця, насамперед потрібні боєприпаси, зокрема до далекобійних систем.
Про це глава естонського МО повідомив у коментарі "РБК-Україна".
Певкур зазначив, що оцінювати, яке озброєння наразі потрібне українським захисникам, має Генеральний штаб Збройних сил України, але "загалом потрібна будь-яка зброя".
"Звичайно, вам потрібні насамперед боєприпаси — для великої дальності, боєприпаси для різних видів ракетних систем тощо. Літаки важливі, але літаки одні не змінять хід війни", — сказав посадовець.
Глава МО нагадав, що 50 країн погодилися надавати Україні зброю для війни з Росією, що становить близько 1 мільярда населення.
"Таким чином, це одна сьома чи трохи більше світового населення. По суті, 20% усієї планети борються за цінності демократичного світу. Отже, коли ви дивитеся на це в перспективу, то розумієте, що все ще є багато держав, які не зайняли нічию позицію у цьому конфлікті", — наголосив Певкур, додавши, що Естонія віддана Україні.
Плацдармів на лівобережжі Херсонщини достатньо для проведення наземних операцій — ISW
Офіційне визнання Україною плацдармів на лівому березі Херсонської області свідчить про те, що цих позицій достатньо для продовження наземних операцій.
Про це мовиться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни за 17 листопада 2023 року.
Аналітики із посиланням на Генштабу ЗСУ зазначають, що одним з головних завдань сухопутних операцій на лівобережжі Херсонської області, є недопущення обстрілу російськими окупантами мирного населення України.
В ISW стверджують, що 152-мм артилерійські системи, які армія РФ широко використовує проти України, мають приблизний радіус дії 25 кілометрів і припускають, що окупанти навряд їх розгорнуть на безпосередній лінії фронту через загрозу українського контрбатарейного вогню.
Також в Інституті дійшли висновку, що "складні бліндажі", які російська армія будувала місяцями на лівому березі Херсонщини, замінування території, зокрема навколо Кринок, де українські сили зараз утримують свої позиції, нагадують дії з тактичного розгортання оборони РФ на заході Запорізької області.
Фахівці проаналізували ситуацію на лівобережжі Херсонської області та вказують, що російські окупанти не побудували там великих видимих оборонних укріплень, подібних до тих, які вони встановили в Запорізькій області перед початком українського контрнаступу.
"Схоже, обрали більш дискретні укріплення, розташовані далі від лінії фронту. Окремі фортифікаційні споруди, розташовані якомога далі від лінії фронту в Херсонській області, ймовірно, будуть повністю ефективними лише в тому випадку, якщо вони залишаться прихованими. Втім осінні та зимові погодні умови можуть виявити деякі приховані місця", — мовиться у звіті.
Також аналітики вважають що російському військовому командуванню, ймовірно, буде важко передислокувати боєздатне підкріплення на лівобережжя Херсонщини, оскільки доводиться оборонятись на Запоріжжі й підтримувати наступальні дії на сході.
"Масштаб необхідних російським військам підкріплень значною мірою залежить від того, скільки зусиль українські сили докладуть на Херсонському напрямку та наскільки вони просунуться", — додали в ISW.
Із Куп'янського району евакуювали 283 дитини
У Харківській області з Куп'янського району евакуювали 283 дітей.
Про це повідомив глава ОВА Олег Синєгубов у своєму Telegram-каналі.
"Станом на 18.11.2023 із небезпечних громад Куп'янського району евакуювали 283 дітей. Підлягають евакуації ще 12. Евакуація триває", — зазначив посадовець.
Британська розвідка оцінила, чи зміниться ситуація на Східному напрямку з настанням зими
Протягом останнього тижня найбільш інтенсивні бої точилися на Куп'янському напрямку, під Авдіївкою та на лівому березі Дніпра у Херсонській області, де українські війська створили плацдарм.
Про це повідомило міністерство оборони Великої Британії у соцмережі X.
"Росія продовжує зазнавати особливо великих втрат в районі Авдіївки", — зазначили у відомстві.
Британська розвідка посиланням на "свідченнями очевидців" також вказали, що безпілотники та артилерія (особливо касетні снаряди) продовжують відігравати важливу роль на фронті.
"З настанням холодної зимової погоди на сході України суттєві зміни на лінії фронту в найближчій перспективі навряд очікуються", — додали у зведенні.
Залужний привітав сержантів і старшин ЗСУ
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у День сержантів і старшин привітав українських військових.
"Ви — лідери, на яких тримаються Збройні сили України. Ви ті люди, завдяки яким армія живе та приносить результат. Гордий бути з вами пліч-о-пліч у строю", — зазначив генерал.
Єврокомісія пропонує заборонити продаж до Росії танкерів для перевезення нафти
Європейська комісія в рамках 12 пакета санкцій пропонує заборонити продаж до Росії танкерів для перевезення сирої нафти та нафтопродуктів, щоб запобігти спробам Москви обійти західні обмеження.
Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на документ ЄК.
Як зазначається, пропозиція, яку 17 листопада обговорювали посли урядів країн Євросоюзу, також передбачає, що продаж танкерів третім країнам повинен містити положення контракту про те, що судна не можуть бути перепродані РФ або використані для перевезення російської нафти чи нафтопродуктів, які не підпадають під західні цінові обмеження — у випадку з сирою нафтою це 60 доларів за барель.
Журналісти наводять текст пропозиції, в якому пояснюється, що "механізм обмеження ціни спирається на процес атестації, який дозволяє операторам у ланцюжку постачання російської нафти морським транспортом продемонструвати, що вона була придбана за ціною, не вищою за граничну".
"Для подальшої підтримки впровадження та дотримання цього механізму, одночасно підвищуючи бар'єри для фальсифікації сертифікатів, (пропозиція) вводить вимогу, щоб сертифікати також включали деталізовані допоміжні витрати, такі як страхування та фрахт", — підкреслюється також у документі.
Зеленський привітав військових з Днем сержантів і старшин ЗСУ
Президент Володимир Зеленський 18 листопада привітав українських військових з Днем сержантів і старшин ЗСУ.
"Сьогодні — особливий день. День наших воїнів, від яких безпосередньо залежать сила й успішність усієї нашої армії. Це — день сержантів і старшин Збройних Сил України", — сказав глава держави.
Зеленський зазначив, що надійні сержанти й старшини — це "завжди опора для командирів та допомога солдатам і матросам".
Президент повідомив, що в ЗСУ зараз служать понад 150 тисяч сержантів і старшин. Вони безпосередньо керують солдатами та ведуть воїнів у бій, зміцнюють мотивацію, навчають солдатів, тримають моральний дух.
"Коли сержантам і старшинам можна довіряти, армія нездоланна. Дякую кожному сержанту, кожному старшині, які піклуються про солдатів і про Україну, які здобувають необхідні результати для своїх підрозділів та для всієї держави", — додав політик.
Росіяни вдарили по енергетиці в Одеській області
Сили оборони півдня повідомили, що через влучання в об'єкт енергетичної інфраструктури на Одещині пошкоджена адмінбудівля. Спалахнула пожежа, яку оперативно локалізували. Один цивільний співробітник зазнав поранення, його госпіталізували.
Понад 600 військових і майже півтора десятка артсистем: Генштаб назвав втрати Росії за добу
Минулої доби Сили оборони знищили 620 російських окупантів. Загальні втрати РФ у війні проти України перевищили 317 тисяч людей.
Про це повідомили у Генеральному штабі ЗСУ.
"Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 18.11.23 орієнтовно склали: особового складу — близько 317 380 (+620)", — мовиться у повідомленні.
Українські військові ввечері та вночі знищили 29 російських "шахедів" - Повітряні сили
Сили ППО ввечері 17 листопада та вночі 18 листопада збили 29 "шахедів", якими російські окупанти атакували Україну.
Про це повідомили у Telegram-каналі Повітряних сил ЗСУ.
Як зазначається, із 20:00 години 17 по 04:00 годину 18 листопада армія РФ випустила 38 ударних БПЛА типу Shahed-136/131 з північного та південно-східного напрямків (Курська область, Приморсько-Ахтарськ РФ).
"Шахеди" атакували групами у кілька хвиль в різних регіонах України, у зонах відповідальності всіх повітряних командувань ПС.
"До відбиття повітряного нападу було залучено авіацію, зенітні ракетні війська, мобільні вогневі групи. Унаслідок протиповітряного бою знищено 29 ударних БПЛА Shahed-136/131", — зазначили українські військові.
Сили оборони утримують позиції на лівобережжі Дніпра — Генштаб
Українські військові утримують позиції на лівому березі Дніпра та закріплюються на зайнятих рубежах.
Про це повідомили у Генштабі ЗСУ вранці 18 листопада.
Минулої доби російські окупанти завдали 1 ракетного та 37 авіаційних ударів, здійснили 41 обстріл з РСЗВ. Є загиблі та поранені серед мирного населення, руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
На фронті протягом 17 листопада відбулось 67 бойових зіткнень.
Під артилерійським вогнем армії РФ понад 100 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей.
Детальніше про ситуацію на полі бою — читайте за посиланням.
Український зерновоз підірвався в Чорному морі на міні
Торгове судно, що перевозило зерно, було пошкоджено біля узбережжя України та, ймовірно, потрапило на плавучу морську міну в четвер, 16 листопада. Про це пише агентство Reuters з посиланням на джерела.
Чотири морські та торговельні джерела повідомили, що балкер Georgia S під прапором Ліберії, навантажений вантажем пшениці, прямував із Південного, коли зазнав пошкоджень у відкритому морі.
Джерело в українському уряді повідомило Reuters, що, ймовірно, судно потрапило під плаваючу морську міну. Грецька компанія Seagate Navigation, яка була вказана на своєму веб-сайті як менеджер судна наразі не прокоментувала інцидент.
Сили ППО під Києвом збили майже 10 "шахедів" — КМВА
Сили ППО знищили усі безпілотники, які війська РФ запустили у напрямку Києва під час двох повітряних тривог цієї ночі, повідомили в КМВА. Майже десяток дронів були уражені на підступах до столиці. За попередніми даними, в місті без жертв та руйнувань.
Київ — відбій повітряної тривоги.
Зеленський заявив про роботу над питанням щодо виїзду студентів за кордон
Президент України Володимир Зеленський доручив розвʼязати питання виїзду українських студентів за кордон. Про це йдеться на сайті Офісу президента.
Президент зустрівся із студентами та викладачами Маріупольського державного університету, де ті запитали про спрощення процедури їхнього виїзду за кордон з метою навчання та стажування. Він уточнив, що це питання має опрацювати міністерство освіти.
Міністр освіти України Оксен Лісовий заявив, що у відомстві вже шукають розвʼязок проблеми виїзду за кордон студентів не мобілізаційного віку "в межах академічної мобільності".
У Києві — повітряна тривога.
Вночі, 17 листопада, під час повітряної тривоги на Хмельниччині працювали сили ППО, — повідомив перший заступник Хмельницької ОВА Сергій Тюрін. За його словами, повідомлень про постраждалих або пошкодження інфраструктури немає.
У Києві — відбій повітряної тривоги.
У США можуть не схвалити допомогу Україні протягом місяця — Bloomberg
Допомогу Україні від Сполучених Штатів не буде схвалено протягом місяця, а може й довше. Її можуть ухвалити у грудні. Про це пише видання Bloomberg.
Конгрес зможе завершити переговори та ухвалити нову допомогу Україні в середині грудня, майже через два місяці після того, як президент Джо Байден вперше запросив 61 мільярд доларів для країни у її війні проти Росії.
Сенатори від обох партій планують найближчими днями працювати над угодою щодо пакета допомоги в поєднанні з прикордонною політикою, за якою вони зможуть проголосувати після повернення до Вашингтона з Дня Подяки наприкінці цього місяця.
У Києві працює протиповітряна оборона, повідомили в КМДА.
Командування Повітряних сил ЗСУ попереджало про загрозу безпілотників.
У Києві — повітряна тривога.
Через обстріл енергооб'єкта під Одесою без світла залишились 2 тисячі родин
Через обстріл російськими окупантами об'єкта енергетики в Одеській області 18 листопада без світла залишилися 2 тисячі сімей, повідомили у ДТЕК.
У компанії зазначили, що ситуація також ускладнилась несприятливими погодними умовами й додали, що енергетики вже працюють над відновленням електропостачання.
Три українки отримали дитячу премію миру за застосунок для допомоги біженцям
18-річна Софія Терещенко, 17-річна Анастасія Феськова та 17-річна Анастасія Демченко отримали премію за розробку двох додатків для дітей-біженців. Її вручили 17 листопада у Сполученому Королівстві.
Про це повідомила міжнародна організація, яка займається наданням допомоги та захисту дітей KidsRights Foundation.
Дівчата разом працювали над мобільним додатком після вторгнення РФ в Україну. Українки, яким на той час було лише 16 і 17 років, були шоковані історіями інших дітей, які були змушені стати біженцями і тим, хто перетнув кордон без батьків.
Дівчата перебували у США, Сполученому Королівстві та Японії, де за складних обставин їм вдалося створити два додатки, які зараз працюють.
Росія від літа заморозила обмін полоненими з Україною
Росія з літа фактично заморозила обмін полоненими з Україною. Однак перемовини з їх відновлення тривають. Про це заявив представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко виданню "Новое время".
"Зараз тривають переговори, триває робота. Але, дійсно, починаючи з літа, Росія заморозила фактично обміни. Вони у тому обсязі, як це було раніше, не відбуваються", — заявив він.
Яценко зауважив, що українська сторона готова до обміну, проте все залежить від Росії. Він зауважив, що місця для утримування військовополонених в Україні закінчуються, і наразі стоїть питання розширення їх кількості. За його словами, РФ не цікавиться долею своїх полонених, тому затягують обмін та створюють різні перешкоди.