Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям

Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям

Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям
Колаж: Світлана Крентовська/Суспільне Хмельницький

Восьмого листопада Верховна Рада України прийняла закон про внесення змін до бюджетного кодексу України, яким заднім числом, а саме з 1 жовтня цього року, з бюджетів органів місцевого самоврядування забирають в повному обсязі податок з фізичних осіб від грошового забезпечення військовослужбовців. Також податок із зарплат військових не буде надходити до місцевих бюджетів і наступного року. Скільки коштів втратять бюджети трьох найбільших міст Хмельниччини – Хмельницького, Кам'янця-Подільського та Шепетівки та що каже місцева влада про рішення уряду, підтримане парламентарями — дізнавалося Суспільне Хмельницький.

Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям
Акція "Гроші на ЗСУ" під стінами Хмельницької міської ради 4 листопада 2023 року. Такі акції проходили у більшості населених пунктів України та передували голосуванню за законопроєкт щодо ПДФО військових у парламенті. Фото: Суспільне Хмельницький

Бюджет Хмельницького у 2024 році не дорахується понад мільярда гривень

Перші втрати у бюджеті Хмельницький відчує уже до кінця цього року, каже міський голова Олександр Симчишин, адже попередньо за жовтень-грудень з міської казни "відмінусується" 240 мільйонів гривень.

"Це катастрофа, тому що з нас у листопаді знімають частину надходжень з 1 жовтня. Це ті кошти, які уже надійшли і вони вже витрачені. За них ми уже купили дрони, з них передбачена підтримка наших військових частин. Нам доведеться зараз ще раз коригувати цьогорічний бюджет, аби його збалансувати. Я ще не знаю, як ми будемо це робити— десь різати зарплатами чи навіть тією ж допомогою військовим, але в будь-якому випадку ми цього року вийдемо в нуль", — каже Симчишин.

Щодо бюджету-2024, то, за словами очільника Хмельницької громади, за попередніми підрахунками міська казна втратить десь мільярд двісті - мільярд чотириста гривень, а це унеможливить надання допомоги військовим від міста.

"Ми не зможемо допомагати їм у тому розмірі, як допомагали у 2023 році. У цьому році на всі види допомог військовим було виділено з бюджету міста 1 мільярд 230 мільйонів гривень. Тепер ось всю цю допомогу в нас забирають", — каже міський голова.

Він додає, що місто і надалі допомагатиме військовим, адже прийняті програми допомоги будуть діючими і в наступному році, але фінансуватимуться вони в рази менше.

Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям
Передача дронів, що були закуплені за кошти з міського бюджету Хмельницької громади, військовим Сил оборони. Листопад, 2023 рік. Фото: Олександр Симчишин/Facebook

Наголошує міський голова і на тому, що серйозні проблеми очікують громаду і з поточним утриманням усього міського господарства — з підготовкою до наступної зими, з ремонтами мереж водо- та теплопостачання та усім іншим.

На думку Симчишина, прийняття подібного рішення є неприпустимим і це дуже серйозний удар по децентралізації.

"Громади залишаються без ресурсів, а є такі, які реально отримували 60-70% доходів саме за рахунок військових. Особливо це стосується громад, які ближче до лінії фронту. У нас в Хмельницькій громаді є ще частина бізнесу, який працює і платить податки, а на Сході та Півдні є населені пункти, де бізнесу не залишилося і де фактично громади жили за рахунок військового ПДФО – з зарплат військових, поліцейських, надзвичайників, прикордонників. І це насправді абсурдне рішення. Ми з колегами з Асоціації міст проти нього боролися, але воно ухвалене, тож будемо з тим миритися", — каже Хмельницький міський голова.

За словами Симчишина, тепер ті люди, які ходили до міської влади і вимагали збільшення видатків на військових, мають іти до інших органів влади.

"До тих, які купують яйця по 17 гривень і літні куртки замість зимових. Тепер у них той величезний ресурс, і ми дуже віримо і сподіваємося, що він піде дійсно для військових. Але як це буде — сказати важко", — каже міський голова.

Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям
Хмельницький міський голова Олександр Симчишин з військовими Сил спецоперацій при передачі їм спеціальних військових бойових штанів. Вони були придбані у місцевого виробника за 1,5 мільйона гривень бюджетних коштів. Жовтень, 2023 рік. Фото: Олександр Симчишин/Facebook

Міський голова пояснює, що раніше будь-який командир військової частини, якщо у нього виникала проблема, приходив до міської влади і через тиждень-два та вже голосувала рішення виконкому, сесії і на наступний день допомога надходила.

"Так військові могли ремонтувати техніку, купувати те, що їм не купують, що називають весільними дронами. А зараз це все процедуру дуже ускладнить. Бо для того, щоб отримати допомогу з державного бюджету, командиру частини доведеться пройти сім кіл пекла, і не факт, що він її отримає, тому що там є нормативи. Ми от нещодавно купили для однієї з військових частин бойові штани — дорогі, класнючі... Ці штани не купить держава, бо державою пораховано на рік, яку кількість їх можна видати, і більше — не можна. І якщо ті штани порвалися, то військовому їх треба купувати або за свої гроші, або просити волонтерів. І таких моментів є багато", — розповідає Олександр Симчишин.

Він погоджується, що є багато громад та міст, які зловживали отриманим ресурсом і займалися неправильними речами.

"На них десь зробили ось цю політику і забрали в усіх. Це несправедливо", — каже Хмельницький міський голова.

Кам'янець-Подільська громада втратить у 2024 році 287 мільйонів військового ПДФО

Унаслідок перерозподілу військового ПДФО з 1 жовтня 2023 року дефіцит бюджету Кам'янець-Подільської громади становитиме 77,6 мільйони гривень. Про це розповіла начальниця фінансового управління Кам'янець-Подільської міськради Оксана Гут.

"Те, що в жовтні й на початку листопада нам уже надійшло, я так розумію, буде автоматично знято з рахунків. І, відповідно, до кінця року вже не буд надходжень від цього податку. Бюджет нашої громади недоотримає 77, 6 мільйонів гривень. Тобто, якщо ми очікували, що закінчимо рік з дуже хорошими показниками і в нас буде перевиконання наших власних доходів по бюджету, то тепер, зробивши ці перерахунки, в нас прогнозовано виконання бюджету складе 98,9%. Сума невиконання дохідної частини бюджету становитиме 9,5 мільйонів", — каже Оксана Гут.

Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям
Начальниця фінансового управління Кам'янець-Подільської міської ради Оксана Гут. Фотоскрін: відео Кам'янець-Подільської міської ради

За її словами, цього року втрата військового ПДФО для бюджету ще не буде такою відчутною, і всі належні виплати — заробітна плата, оплата комунальних послуг, усі соціальні виплати, які були передбачені у цьогорічному бюджеті — все буде профінансовано на сто відсотків.

"Очікуємо перевиконання по інших податках, також у нас в бюджеті передбачений резервний фонд — це 21,6 мільйонів гривень. Тож цього року ми хоча і з невиконанням бюджету по дохідній частині, але по витратах очікуємо, що все буде профінансовано і забезпечено. Набагато складніша ситуація буде з бюджетом громади у 2024 році. Цілий рік ми не будемо отримувати цей податок, а це 287 мільйонів на рік. Це досить велика сума для нашого бюджету, це 30% усіх наших власних доходів. І якщо ми прогнозуємо, що на наступний рік буде збільшення по інших податках і зборах, у тому числі за рахунок збільшення мінімальної заробітної плати, то ми, на жаль, усе одно не зможемо перекрити таку велику суму. І у нас власні доходи загального фонду будуть десь на 200 мільйонів менші, ніж цього року", — говорить Оксана Гут.

Зі слів головної фінансистки Кам'янець-Подільської громади, це означатиме також, що формування бюджету-2024 буде складним і до його формування підходитимуть дуже виважено.

"Перед нами наступного року стоятиме два основних завдання. По-перше — це робити все, щоб наповнити бюджет нашої громади за рахунок збільшення надходжень по інших податках і зборах. Насамперед йдеться про місцеві податки і збори — податок на нерухомість, плата за землю, велика увага приділятиметься реєстрації фізичних осіб-підприємців та найманих працівників, дотриманню належного рівня зарплати. По-друге — це економія. Перед нашими всіма бюджетними установами та комунальними підприємствами буде ставитися завдання з економії витрат. Звісно, такі напрямки як заробітна плата, оплата енергоносіїв, які ми повинні забезпечити у будь-якому випадку стовідсотково, ми забезпечимо. Також ті соціальні виплати з міського бюджету, які були запроваджені цього року, вважаю, ми маємо зберегти, аби й надалі забезпечити підтримку наших громадян", — говорить Оксана Гут.

Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям
Кам'янець-Подільський міський голова Михайло Посітко із дронами для військових, які були закуплені в тому числі і за кошти з бюджету громади. Вересень, 2023 рік. Фото: Михайло Посітко/Facebook

Оксана Гут також розповіла про допомогу військовим з міського бюджету, яка уже була виділена цього року.

"На початок листопада 2023 року загальна сума коштів, виділених на потреби військовослужбовців-кам’янчан та їх родин, на закупівлю автомобілів на фронт, амуніції, засобів аеророзвідки, забезпечення автономного живлення, харчування та оздоровлення дітей військових, поховання загиблих Героїв та соціальну підтримку їхніх сімей становить 125,7 мільйонів гривень. Також депутатський корпус підтримав ініціативу міської влади про виділення трьох мільйонів на підтримку воїнів нашої громади, які безпосередньо перебувають в зоні бойових дій. Вони отримали по 15 тисяч гривень", — розповіла Оксана Гут.

За її словами, зараз активно йде процес формування бюджету, у міськраді відбуваються відповідні зустрічі та наради, тож незабаром на розгляд депутатів буде винесений оптимальний та збалансований варіант бюджету громади з врахуванням того законодавства, яке діє на сьогоднішній день.

До бюджету Шепетівської громади наступного року не надійде 265 мільйонів військового ПДФО

З бюджету Шепетівської громади за період з 1 жовтня по 31 грудня цього року буде вилучено 26 мільйонів гривень. Наступного року до бюджету громади не надійде 265 мільйонів від військового ПДФО. Про це повідомив Шепетівський міський голова Віталій Бузиль.

Військовий ПДФО: скільки втратять бюджети найбільших міст Хмельниччини та чого чекати їхнім жителям
Шепетівський міський голова Віталій Бузиль. Фото: Віталій Бузиль/Facebook

" Згідно з законодавством, податки з доходів фізичних осіб (ПДФО), в тому числі й ПДФО військовослужбовців, залишалися у бюджетах громад. З початком війни причиною публічного обговорення стало використання зібраних податків на місцях. І 8 листопада Верховна Рада України прийняла розроблений Кабінетом Міністрів України законопроєкт №10037, який змінює порядок зарахування цього податку. Тепер ці кошти у повному обсязі будуть зараховані до державного бюджету. Шепетівська громада недоотримає у казну до 65% доходів загального фонду", — каже Віталій Бузиль.

За його словами, для шепетівчан прийняття цього закону означатиме, що повноцінна та якісна діяльність органів місцевого самоврядування лишається тепер під багатозначним питанням.

"Усе це стосується фінансування благоустрою, пільгового проїзду в громадському транспорті, освіти, позашкілля, культури, медицини та решти бюджетної сфери місцевого значення, які наступного року ми не зможемо профінансувати у повному обсязі", — говорить очільник Шепетівської громади.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок