Не все так просто: чому відмовляються від перемоги в "бурштинових аукціонах" на Рівненщині

Не все так просто: чому відмовляються від перемоги в "бурштинових аукціонах" на Рівненщині

Ексклюзивно
Не все так просто: чому відмовляються від перемоги в "бурштинових аукціонах" на Рівненщині

Переможець другого "бурштинового" аукціону на Рівненщині відмовився від спецдозволу. Загалом за ділянку на Поліссі, щоб легально видобувати напівдорогоцінне каміння, змагалися три фірми. Переможець мав би сплатити 10 мільйонів за спецдозвіл.

Тепер це право отримає наступний учасник, який запропонував утричі менше. Він, до речі, виграв перший "бурштиновий" аукціон в області, запропонувавши 12,3 мільйони та ще один – 16 вересня. Суспільне спробувало розібратись, що ж не так у процедурі після легалізації в державі бурштиновидобутку.

Відмова і процедура

Про відмову переможця стало відомо з публікації у rivne.rayon.in.ua керівника громадської ініціативи "За чесний тендер" Святослава Клічука. Йдеться про результати тендеру на спецдозвіл, проведеного 3 вересня, який оголосила Держслужба геології та надр України.

За право 5 років видобувати бурштин на 9,4 гектарах у Сарненському районі боролися три фірми: ТОВ "ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ", ТОВ "БурПром" та ТОВ "ЕКОЦЕНТРРЕСУРС". Остання запропонувала найбільше — 10,2 мільйони гривень, але наступного дня надіслала аргументовану відмову. 10 вересня Держгеонадра позбавили ТОВ "ЕКОЦЕНТРРЕСУРС" права на отримання спецдозволу на користування надрами на ділянці "Західна перша".

Яка подальша доля торгів – Суспільне попросило прокоментувати спеціалістів Держслужби геології та надр України. У відповіді йдеться, що після відмови підписувати протокол чи сплачувати гроші за спецдозвіл, право отримати спецдозвіл переходить до учасника, який запропонував найбільшу після переможця ціну.

"По ділянці "Західна перша" – це ТОВ "БурПром". Якщо і друга компанія відмовиться від підписання протоколу та внесення плати за спецдозвіл, ділянку буде виставлено на повторний "голландськийаукціон, в ході якого спочатку оголошується найвища ціна на товар, що продається, а потім ставки знижуються до тієї, на яку погодиться перший покупець, якому і продається товар. " аукціон", — пояснили у Держгеонадрах.

Читайте також: Бурштин: що лишають нащадкам нелегальні копачі на Рівненщині

У Службі також додали, що не мають жодних зауважень до результатів прозорих аукціонів з продажу спецдозволів, що відбуваються у системі "ProZorro". Зазначимо, що ТОВ "БурПром" запропонував за спецдозвіл на ділянку 3,2 мільйона гривень, а це утричі менше, ніж давав переможець, втім, значно більше від стартових 159 тисяч гривень.

Так чому ж відмовились?

У відмові переможця тендеру йдеться, що Кабмін не затвердив типову угоду на розвідувальні та видобувні роботи, а це не дає їм доступу до цієї ділянки.

"Спрощено процедуру наскрізних спеціальних дозволів на порушених землях, але до сьогоднішнього дня не відмінено вимоги, які стосуються спеціальних дозволів на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку. Весь цей комплекс робіт, за нашими підрахунками, коштуватиме більше 3 млн грн без урахування витрат на поточне утримання ділянки та транспортних витрат і триватиме приблизно 2 роки", — йдеться у відмові ТОВ "ЕКОЦЕНТРРЕСУРС".

Керівник громадської ініціативи "За чесний тендер" Святослав Клічук, прочитавши відмову переможця, дійшов висновку, що уряд недоопрацював механізм, не скасував зайві вимоги, відтак – спрощення процедури не відбулося. В результаті, припускає, бюджети втрачатимуть заробіток.

"Починаються й інші тендери і може виникнути проблема. Ми не зможемо її навіть побачити, бо люди можуть почитати, вникнути глибше і просто не будуть йти на ці тендери. Замість 5-ти буде приходити 1-2, й вони будуть менше пропонувати. По-нормальному — вимогам відповідаєш, заплатив, починаєш працювати. А так — виграв, а потім ще наступні перешкоди будеш долати, не будеш заробляти, а думати — як іще отримати інші дозволи", — коментує Святослав Клічук.

У Держгеонадрах відповіли, що переможець має право відмовитись з власних міркувань щодо доцільності проєкту. Служба не впливає на рішення надрокористувача.

Перша ділянка "пішла" з-під молотка за 12 мільйонів, а від другої відмовились

Перший "бурштиновий" аукціон на Рівненщині відбувся ще 17 липня. За ділянку "Західна друга" у тому ж таки Сарненському районі з площею 9,8 гектарів змагались чотири фірми: ТОВ "НАФТОГАЗ ТРЕЙДІНГ 2019", ТОВ "ПОТЕНЦІАЛ-ПОЛІССЯ", ТОВ "АМЕЛАНД" та ТОВ "БурПром". Остання й перемогла у тендері, запропонувавши 12,6 мільйона гривень. 10 серпня Держгеонадра уклали з фірмою договір про купівлю спецдозволу.

Директор ТОВ "БурПром" Павло Бондар Суспільному розповів, що планує працювати на Рівненщині. Хоча підтверджує, що процедура дозволів не спрощена і заплутана.

"Основна проблема — немає регламенту відшкодування втрат лісогосподарства. Зараз ми рахуємо втрати в одну гривню, а завтра це може бути — 100 гривень. Але ми вважаємо, що вона буде вирішена адекватно, тому ми плануємо працювати далі. Загалом такі тендери, думаю, це позитивний момент, бо розширюється доступ зацікавлених людей до цього. Але проблема в тому, що зараз держава фактично торгує бумагами", — сказав Павло Бондар.

На отримання усіх необхідних дозволів фірма витратить пів року, а то й рік часу, –прогнозує директор. Втім, відмовлятись від перемоги в аукціоні, а також від можливості працювати на ділянці "Західна перша" не планує.

Спецдозвіл на цю ділянку Держгеонадра реалізували з аукціону з другої спроби. На онлайнторгах 17 липня ТОВ "Терра Амбер" запропонувало 29 мільйонів гривень за "Західну першу".

"Результат – перебільшив усі наші сподівання. Друга ділянка стартувала з 333,2 тис. грн. А купили її за 29 млн грн, що в 90 разів більше", – написав тоді у себе в Facebook голова Рівненської ОДА Віталій Коваль.

Втім, переможець не підписав у строки протокол і вже 29 липня його позбавили права на спецдозвіл. Наступний за ним претендент теж відмовився від очкування результатів, тож 5 серпня "Західну першу" Держгеонадра виставили на аукціон повторно.

Аукціони – ніхто не відміняє

У Службі повідомили, що з початку 2020-го виставили на аукціони п'ять бурштиноносних ділянок на Рівненщині. Результати двох перших торгів торгів Суспільне описало вище. 16 вересня відбулися ще три аукціони.

Аукціон на ділянку "Селище" у Сарненському районі виграло ТОВ "БурПром", запропонувавши 18 мільйонів гривень. ТОВ "АМБЕРЛАЙТ" дало за ділянку "Вільшанська" у Дубровицькому районі 12,4 мільйона гривень, а за "Залісся" на Дубровиччині ТОВ "ЗЕМРЕСУРСІНВЕСТ" запропонувало 2,6 мільйона гривень. Варто зазначити, що усі учасники ще мають підписати протоколи торгів, або ж відмовитись від цього.

Дають мільйони чи відмовляються: результати "бурштинових" тендерів на Рівненщинісайт Держгеонадр

За інформацією Держгеонадр, у Дубровицькому районі спільно з ОДА визначили для ініціювання на торги ще 15 ділянок.

Що відомо

  • У грудні 2019-го Верховна Рада ухвалила закон про регулювання видобутку бурштину. Він передбачає видачу дозволів на видобуток на певних земельних ділянках, також він вносить зміни до Земельного кодексу, якими передбачається проведення розвідувальних робіт щодо пошуку покладів бурштину.
  • Водночас, закон запроваджує кримінальну відповідальність за незаконний видобуток і відповідальність за недотримання вимог рекультивації.
  • Після видобутку бурштину на Рівненщині рекультивації потребує близько 10-ти тисяч гектарів земель різного цільового призначення. Це площа більша, ніж Рівне та сусідній Квасилів разом узяті. Науковці ж зазначають: шансів на відновлення родючості такого ґрунту – небагато.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди