25 ліжок на всіх: на Буковині бракує місць для реабілітації ветеранів. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

25 ліжок на всіх: на Буковині бракує місць для реабілітації ветеранів. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

25 ліжок на всіх: на Буковині бракує місць для реабілітації ветеранів. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ Суспільне Буковина

Відділення реабілітації учасників бойових дій у Чернівецькій обласній психлікарні – єдине місце в області, де ветеранам та військовим надають фахову психіатричну та психологічну допомогу. У відділенні є 15 місць стаціонару та 10 – для денного перебування. Водночас в лікарні кажуть, реабілітації потребують усі, хто повертається зі Сходу, тому кількість ліжко-місць та площу треба розширити.

«Це вже автоматично: щось лиш «бам», ти вже на стрьомі», – учасник АТО Анатолій Венгер описує свою реакцію на гучні звуки. Деякі з них досі нагадують чоловікові постріли. Він воював у Донецькій області впродовж року. Декілька разів на рік проходить реабілітацію. Каже, так намагається впоратись з власною дратівливістю. «Зміни після війни відчув і я, і близькі. Це постріли з важкої артилерії так повпливали», – говорить Анатолій.

"25 ліжок для усіх, хто повертається зі Сходу": на Буковині бракує місць для реабілітації ветеранівСуспільне Буковина

Учасник АТО Анатолій Венгер

Вперше до психологів звернувся через півтора року після повернення. За його словами, у Хотинському районі немає спеціалістів, тому, за порадою побратимів, їздить у відділення обласної психіатричної лікарні, за 40 кілометрів від дому.

Руслан Турченюк звернувся по реабілітацію, аби побороти агресивність після повернення з фронту. Він протягом трьох років воював у Донецькій та Луганській областях.

У відділенні мало місця для учасників бойових дій, а поруч пустує закинута частина приміщення, яку можна облаштувати для прийому пацієнтів. «Допоможуть волонтери, якщо б ще допомогла місцева влада... Вони обіцяють, але нічого не роблять. Збільшили би кількість ліжко-місць, не було би такої черги», – говорить військовий.

– Останнім часом я відчуваю, що хочу здійснити самогубство.

– Було таке.

Психологиня відділення Олена Фоменко опитує ветерана, який вперше звернувся по допомогу. Опитування проходять усі, хто розпочинає реабілітацію. Олена працює з ветеранами з усієї області. Раніше вона об’їздила районні лікарні, в яких вчила лікарів працювати з такими пацієнтами.

«Я їхала у Новоселицю, Глибоку, Вижницю. У Вижниці посаду психолога обіймає гастроентеролог. Я не бачу в них бажання вчитись, насправді. Дуже часто психологи навіть не знають, скільки у районі є ветеранів», – каже психологиня.

"25 ліжок для усіх, хто повертається зі Сходу": на Буковині бракує місць для реабілітації ветеранівСуспільне Буковина

Психологиня Олена Фоменко

У відділенні реабілітації учасників бойових дій є 15 місць стаціонару та 10 – для денного перебування. Водночас, за словами Олени Фоменко, реабілітації потребують усі військові, які повертаються зі Сходу, тому кількість ліжко-місць треба збільшувати, а площу – розширювати.

В облдержадміністрації кажуть, зараз грошей на це немає. «Якщо говорити про розширення саме цього відділення, то плани такі були і вони залишаються, навіть розроблена проєктно-кошторисна документація. На це потрібно приблизно 25 мільйонів гривень, через пандемію коронавірусу таких грошей зараз немає», – каже заступник директора обласного департаменту охорони здоров’я Василь Павлюк.

За його словами, психіатричну допомогу в області надають у трьох районних лікарнях, психологічну – в усіх. Водночас спеціалізовану допомогу ветерани та військові можуть отримати лише в обласній лікарні.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди