Україна, Польща та Європейська комісія 15 листопада провели тристоронню зустріч, у ході якої обговорили блокаду кордону та "транспортний безвіз".
Про це повідомили у Мінрозвитку громад, територій та інфраструктури.
Українську делегацію представляв заступник міністра Сергій Деркач і представники ДПСУ та Державної митної служби. З польського боку були міністр інфраструктури Анджей Адамчик, держсек відомства Рафал Вебер, представники МВС, міністерства фінансів, митних і прикордонних служб. Директорат Єврокомісії з питань транспорту та мобільності (DG MOVE) представляла керівниця Магда Копчинська.
"Ключова вимога протестувальників — це повернення до системи дозволів. Ця вимога виконана бути не може, про що заявила українська сторона, а в DG MOVE наголосили, що таке питання не може бути предметом цієї зустрічі. Угода про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС буде діяти щонайменше до 30 червня наступного року", — вказали в міністерстві.
Сторони напрацювали спільні рішення та запропонували їх польським протестувальникам, однак ті пропозиції не погодили. Наразі продовжується пошук рішень, які б дозволили вирішити ситуацію, додали у відомстві.
Що відомо про страйк польських перевізників
6 листопада, близько 14:00 за українським часом, польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорохуськ" та "Рава-Руська-Хребене".
Учасник страйку Томаш Борковський розповів, що до блокади долучились представники транспортних компаній. Вони вимагають, аби повернули дозволи на комерційні перевезення для України.
Протестувальники заявили, що не будуть блокувати рух для автобусів, легкових авто, а також вантажівок, які перевозять гуманітарну допомогу Україні, або тварин чи швидкопсувні вантажі.
Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію України зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС.
Що означає "транспортний безвіз"
14 червня 2022 року Україна погодила з делегацією Єврокомісії спецугоду про лібералізацію автомобільних перевезень, відому як "транспортний безвіз", яка покликана розв'язувати проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення.
Заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм повідомив, що після підписання угоди про "транспортний безвіз" дозволи на міжнародні перевезення країнами ЄС будуть не потрібні.
Президент Володимир Зеленський 16 вересня своїм указом затвердив угоду між Україною та Євросоюзом про вантажні перевезення автомобільним транспортом.
16 березня Україна та ЄС продовжили ще на рік дію "транспортного безвізу".