Кіровоградщина – лідер за аграрними кредитами. Та жодного охочого скористатись грантами для підприємства з переробки

Кіровоградщина – лідер за аграрними кредитами. Та жодного охочого скористатись грантами для підприємства з переробки

Аграрії Кіровоградщини – лідери за державними аграрними кредитами. Й жодного охочого скористатися грантами для розвитку переробного підприємства. Аграрій Анатолій Цесарський розповів, як зважився на кредит "5-7-9%", а фермер Сергій Бергер – чому не ризикує користувався ні кредитами, ні іншими державними програмами підтримки.

Цьогоріч 1300 фермерів з Кіровоградської області отримали чотири мільярди гривень за державною програмою доступних кредитів "5-7-9%". Це кращий показник в Україні, розповіла Суспільному керівниця департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.

Фермер з Кіровоградщини Анатолій Цесарський, скориставшись державним аграрним кредитом, купив трактор. Його вартість – шість мільйонів 300 тисяч гривень. Держава компенсує частину ринкової ставки кредиту — сім відсотків річних.

Аграрії можуть отримати кредит до 90 мільйонів гривень. Програма діє третій рік, але Анатолій Цесарський не наважувався нею скористатись – вивчав ризики. Тепер хвилюється, щоб не піднялась відсоткова ставка.

На думку аграрія, саме повномасштабна війна спонукає брати кредити — зернові коридори закриті, продати врожай складно.

"Якщо того року кукурудза коштувала 5700, на вчорашній день 4300. Якщо пшеницю ми здавали у Миколаїв по 9200, зараз вона 4300. Ми на кожній тонні втрачаємо майже п'ять тисяч гривень. Ціни на дизельне пальне підіймається, запчастини дуже дорого коштують, посівний матеріал так само буде коштувати, мінеральні добрива – колосально коштують – 20 і 25 тисяч тонна, треба сотні тонн купувати для великого господарства".

Грант на розвиток переробного підприємства

Найпопулярнішою на Кіровоградщині для аграріїв є програма держпідтримки пільгових кредитів "5-7-9%", розповіла керівниця департаменту агропромислового розвитку області. Протилежна ситуація з іншими державними програмами підтримки аграріїв. За два роки жодне господарство Кіровоградщини не скористались грантом до восьми мільйонів для розвитку переробного підприємства. 70% проєкту фінансує держава, 30 – це власні гроші. Грант можна отримати за умови працевлаштування не менше 25 людей і здійснювати переробку не менше трьох років.

Цьогоріч двоє сільгоспвиробників Кіровоградщини подали на розгляд заявки на створення саду та теплиць. Його розмір від п'яти до семи мільйонів гривень.

Заявки надійшли з Кропивницького району на створення теплиць і саду фундука. Нині вони — на погодженні в Мінагрополітики, говорить Валерія Фурманова.

"Область долучилася до цих програм, але держава під кінець року змінила умови участі, гармонізувавши їх у частині створення робочих місць. Це була одна з наших пропозицій — щоб замінити необхідні критерії числа постійних робітників на сезонних".

Фермер Сергій Бергер не користувався ні кредитами, ні іншими державними програмами підтримки.

"Ні один рік не був схожий один на одного. Завжди якісь нові проблеми, нові критерії. І ми завжди залежимо від погодних умов, і від ринку збуту сільгосппродукції. Через що хотілося б, щоб держава давала якісь гарантії. Але, на жаль, на сьогодні ми ці гарантії не отримуємо. Раніше було держзамовлення, коли держава укладала з товаровиробниками договори. А для цього треба, щоб у держави були кошти закупити продукцію".

Тож Сергій Бергер говорить, в аграрному бізнесі звик розраховувати тільки на себе.

На початок