Група громадського моніторингу ОЗОН перевірила сотню укриттів у Черкасах. Більшість із них у задовільному стані. Проте є й ті, що не відповідають вимогам або існують лише на картах.
Про це розповіла Суспільному волонтерка Анастасія Костенко.
Голова мікрорайону "Калиновий" у Черкасах Віра Михайлівна укриття облаштувала разом із місцевими жителями у перші дні повномасштабної війни:
"Тут колись був овочевий магазин і в овочевому магазині було овочесховище внизу. Нам його виділили як приміщення для укриття згідно з планом. Ми так ніколи туди не ходили, оскільки не було потреби".
Сховище зробили за три дні, додала пані Віра.
"Електрики робили, зварювальники робили, ті робили те, ті робили те".

Головний недолік цього укриття – відсутність пандуса, розповіла волонтерка групи громадського моніторингу ОЗОН Анастасія Костенко. Проте стан сховища задовільний:
"Тут я бачу, що аптечка є, вода, питна вода, що туалет у вас тут є, що дуже насправді рідко буває".
В іншому укритті, розповіла Анастасія, найбільше привертають увагу захисні протирадіаційні двері.
"Насправді таких укриттів дуже мало залишилось наразі. Це укриття саме для ядерних атак і це чудово, що вони тут є".
Багато місць для сидіння, аналізує сховище Анастасія:
"Особливо чудово, що вони готові до зими. Б

Всього у Черкасах перевірили сотню укриттів, які є на мапі, розповів волонтер Данило Романов:
"Більшість в задовільному стані, у них є все наявне, вони відкриті. Відсотків 20 – це були укриття, яких або немає, або нас взагалі не пустили туди за будь-яких причин. Ще є укриття в незадовільному стані. Вони або без вентиляції, без спальних місць, без води".
Дані цих обстежень вносять у відповідні форми та відправляють в Центр громадянських свобод у Києві, пояснила Анастасія Василевська:
"Звідти дані відправляють до міської влади і ми чекаємо на реакцію влади протягом 30-40 днів. Якщо влада не реагує, то ми оприлюднюємо ці дані для ЗМІ. У випадку, якщо вона все ж таки реагує, то ми повинні пройти повторну перевірку укриттів, для того, щоб побачити чи є результати від того, що ми надіслали ці дані".
Як розповів міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, станом на вересень 2023 року у Черкасах використовується близько 260 укриттів.

Що відомо про групу громадського моніторингу ОЗОН
Група громадського моніторингу ОЗОН працює з 2013 року. До початку повномасштабного вторгнення вона займалася контролем влади, розповіла волонтерка Анастасія Костенко. Наприкінці 2022 почала перевірку укриттів у містах України. Зараз проходить вже друга така кампанія. Волонтери контролюють сховища на доступність та якість згідно з вимогами Кабміну до захисних споруд.
Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України