"Якщо ви наполегливо рухаєтеся до мети, то ви приречені на успіх". Школяр з Кіровоградщини про навчання в Кембриджі

"Якщо ви наполегливо рухаєтеся до мети, то ви приречені на успіх". Школяр з Кіровоградщини про навчання в Кембриджі

"Якщо ви наполегливо рухаєтеся до мети, то ви приречені на успіх". Школяр з Кіровоградщини про навчання в Кембриджі
Захід для кадетів у школі The Leys. Фото: надав Богдан Машуровський

Богдан Машуровський з Олександрійської громади Кіровоградської області навчається в британському місті Кембридж, в школі The Leys. Це його другий рік тут. Нині він у випускному класі. Навчання для юнака безоплатне, хоча школа сама — приватна. Він сам з багатодітної родини. Богдан розповів Суспільному про те, як потрапив у цю школу, як там навчається й що йому допомагає досягати мети.

The Leys — це незалежна приватна школа. Там навчаються і дівчатка, й хлопці від 11 до 18 років. Нині там понад півтисячі школярів. Половина з них живуть на території школи.

Як ви потрапили в школу в Кембриджі?

Навчання за кордоном мене зацікавило тоді, коли треба було вирішувати, куди йти після дев’ятого класу. Тоді я ще навчався в невеликій сільській школі в селі Марто-Іванівка, звідки я родом. Тоді я почав дізнаватись про різні студентські обміни, навчальні стипендії, гранти. Однією з таких виявилася стипендіальна програма HMC Elvorti. Завдяки їй можна навчатись в бординговихЦе коли діти навчаються, займаються позашкіллям й живуть на одній закритій території. Зазвичай такі школи приватні. школах у Великобританії. Я зареєструвався, пройшов відбір й потрапив до школи під назвою The Leys, що в місті Кембридж. В Олександрії я також займався театром, брав участь у молодіжному парламенті, був координатором української волонтерської служби в місті. Я думаю, що, окрім знання англійської, це все разом також допомогло переконати людей, які відбирали учасників, звернути увагу на мене.

Школа The Leys
Школа The Leys. Фото: Facebook/The Leys School, Cambridge

Територія школи The Leys
Територія школи The Leys. Фото: Facebook/The Leys School, Cambridge

Як до цього вчили англійську?

У час коли я серйозно почав замислюватися про навчання за кордоном, я зрозумів, що мені потрібно вивчати мову англійську ефективніше, аніж я це робив в школі. І я за порадою товариша пішов на мовні курси в Олександрії. Завдяки їм я отримав хорошу базу, яка дозволила мені потрапити на навчання. А коли приїхав сюди, то ще багато працював над вдосконаленням. Перші місяці були найважчими. Це нова мова, нове середовище, нова культура, інша система освіти. Справлятись з усім цим було непросто. Але думаю, що період адаптації пройшов максимально добре. Це завдяки розумінню й допомозі з боку вчителів, однолітків та інших людей.

А хто навчається в цій школі?

Учні з різних куточків світу. Є й українці. Більшість — британці. Їх близько 85%. У Британії існують бордингові школи (школи-пансіони) лише для представників однієї статі. В моїй є як хлопці, так і дівчата.

Яка там система навчання?

Загалом в британський навчальній системі 13 класів. В основному учні спочатку йдуть в одну школу, вчаться там до сьомого класу й переходять в іншу. А там уже навчаються з сьомого до тринадцятого класу. У мене якраз тринадцятий клас. Це останній рік. Я навчаюсь за системою освіти A-Level. На відміну від нашої системи, мені не потрібно вивчати 15-18 предметів, а потім складати екзамен лише з трьох-чотирьох. Тут на початку старшої школи (Sixth form), учні обирають три-чотири предмети, які вони хочуть вивчати поглиблено й саме з них потім складатимуть іспити. Коли я приїхав в Англію, то спочатку обрав політику, теологію, бізнес та математику, але потім перепрофілювався на точні науки й тепер вчу хімію, фізику та математику. Мені подобається така система освіти, оскільки вона дозволяє сфокусуватись на предметах, які тебе справді цікавлять.

Волейбольна команда
Волейбольна команда. Фото: надав Богдан Машуровський

Школярі займаються спортом
Школярі займаються спортом. Фото: надав Богдан Машуровський

Ліворуч Богдан Машуровський
Ліворуч Богдан Машуровський. Фото: надав Богдан Машуровський

Ви живете на території школи. Це щось схоже на гуртожиток?

Ми живемо в гуртожитках, але вони дещо різняться від наших. Називаємо ми їх house (будинок). На території школи є чотири будинки для хлопців, три для дівчат і один будинок для day-pupils (це ті учні, які не живуть в школі, а йдуть додому після навчання та активностей). У кожному будинку є свій housemaster. Це вчитель, який так само живе тут разом зі своєю родиною та нами, учнями. Він приглядає за нами, допомагає з організацією благодійних акцій, які проводить house, з підготовкою до змагань між різними house. Такий собі "татко". Також є matron — типу як мама. Вона допомагає з усіма повсякденними проблемами — наприклад, підшити одяг, розібратись, куди пропала твоя кофтина. Є також й інші працівники, які допомагають з утриманням будинку. Харчуються тричі на день лише boarders (тобто учні, що живуть в школі). Day-pupils лише обідають. Вихідний у нас один — неділя. Навчаємося з понеділка по суботу.

Яка атмосфера в школі?

Загалом дружня, безпечна й комфортна. Тут кожен собі знайде заняття. Можна займатись музикою, театром, різними видами спорту, відвідувати клуби за інтересами. Особисто я займаюсь волейболом, класичним співом та кадетством. КадетствоОсвоєння елементів військової підготовки, виховання дисципліни, винахідливості, витривалості й впевненості в собі. — це як активність після школи. Воно раз на тиждень. Для десятих класів обов'язково. Для старших за бажанням. Також волонтерю — допомагаю тренеру зі скелелазіння з його підопічними.

Богдан з друзями й однолітками (на лівому фото — праворуч, на правому — ліворуч)
Богдан з друзями й однолітками (на лівому фото — праворуч, на правому — ліворуч). Фото: надав Богдан Машуровський

Чи Ваші друзі, інші учні й вчителі згадують про Україну (враховуючи те, як загалом Британія нас підтримує)?

Так, ми друзями час від часу говоримо про Україну. І про війну, і загалом про нашу культуру, світогляд, менталітет, історію. Вчителі також інколи питають мене про Україну, про те, як там мої близькі люди.

Які поради можете дати стосовно пошуку варіантів навчання, а також опанування іноземної мови?

Багато людей думають: щоб отримати можливість навчатись за кордоном, потрібно бути генієм з неймовірно високими академічними, спортивними та іншого роду досягненнями. Вони вважають, що ніколи не досягнуть такого рівня й навіть не намагаються рухатись в цьому напрямку. Якщо мати таке ставлення й ніяк не працювати на свої мрії, то очевидно, що саме так і буде. Але я запевняю, як тільки ви починаєте рухатись до своєї цілі й регулярно щось робите для її досягнення, то ви приречені на успіх.

На початок