Канадська корпорація готова інвестувати в розвиток шахти на Кіровоградщині – заступник голови ОВА

Канадська корпорація готова інвестувати в розвиток шахти на Кіровоградщині – заступник голови ОВА

Канадська корпорація готова інвестувати в розвиток шахти на Кіровоградщині – заступник голови ОВА
Фото ілюстративне. Фото: Суспільне Кропивницький

"Маємо перші кроки у співпраці, доволі обережні". Так перший заступник керівника Кіровоградської військової адміністрації Павло Конопко схарактеризував початок співпраці з канадською компанією CAMECO, яка окреслила основні напрямки осучаснення роботи Новокостянтинівської уранової шахти. Це підйом та транспортування руди.

CAMECO є одним з найбільших світових постачальників уранового концентрату. Канадська корпорація готова інвестувати в розвиток потужностей Новокостянтинівської шахти та гідрометалургійного заводу "СхідГЗК", до складу якого входить шахта.

"Не можу, на жаль, повідомляти всіх нюансів спільних рішень, але для мене є важливим, що нас почули, приїхали фахівці всесвітньо відомої корпорації, щоб підказати та спрямувати наше виробництво", – говорить Павло Конопко.

На Новокостянтинівській шахті руду з шахти підіймають баддєвим способом. Це місткість, яка підв'язана канатами, нею підіймають руду і вивантажують на самоскид. Треба міняти спосіб підйому на скіповий, тобто конвеєрний, коли можна видавати руду десятком місткостей одразу.

Друга проблема – на Новокостянтинівській шахті немає під'їзних залізничних колій. Руду везуть машиною до найближчої залізничної станції, звідти до Жовтих Вод. Транспортування залізницею зменшить собівартість сировини на 20-30%.

Також потрібно починати обробку руди на шахті. З мільйона тонн руди виходить тисяча тонн уранооксидного концентрату. Потрібна проміжна процедура, щоб на місці відділяти сировину від пустої породи й таким чином зменшити обсяги перевезень до комбінату в Жовтих Водах.

"Це напрямки, які скріплені меморандумом, – каже Павло Конопко. – В усіх цих процесах найголовніше – розглядати урановидобувну й уранопереробну промисловість енергетичного комплексу як елементи національної безпеки України. Однозначно це має бути під контролем держави".

Павло Конопко сказав, що в одному з численних звернень від адміністрації до уряду України про важливість реформування галузі навели таку статистику: у світі є 20 уранових виробників, і з 11 найпотужніших лише дві уранопереробні компанії є прибутковими – в Канаді й США. Інші дев’ять є збитковими, дотуються і підтримуються своїми державами.

Нині комбінат "СхідГЗК" має 1 мільярд 300 мільйонів заборгованості по виконавчих провадженнях, за якими заблоковані всі рахунки, 300 мільйонів – заборгованість по заробітній платі, 250-260 мільйонів – заборгованість по електроенергії та інше. Цей обсяг боргів лише зростає, тому що його компенсувати нічим.

На початок