Знищення євреїв. Символічність Дня боротьби з фашизмом, расизмом і антисемітизмом для Миколаївщини

Знищення євреїв. Символічність Дня боротьби з фашизмом, расизмом і антисемітизмом для Миколаївщини

Знищення євреїв. Символічність Дня боротьби з фашизмом, расизмом і антисемітизмом для Миколаївщини
Пам'ятні монументи. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Дев'ятого листопада відзначають Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму. Єврейська громада Миколаївщини у 2023 році орієнтовно налічує три тисячі людей.

Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з головою єврейської спільноти області та істориком про причини, масовість таких ідеологій і їх "слід" у регіоні.

Голова обласної єврейської громади Михайло Гольденберг

У музеї "Єврейського общинного центру" зберігаються пам'ятки, що приносили люди, зокрема ті, хто пережив концтабори. Це свідчення про злочини нацистів і фашистів на Миколаївщині під час Другої Світової війни, говорить Михайло Гольденберг.

"Від усіх виділяється саме Богданівка, в якій були вбиті наприкінці 1941 — на початку 1942 року 54 600 євреїв. Це тільки та кількість, яка зафіксована документально. І Криве Озеро. Це ті місця, куди були зігнані євреї не стільки з Миколаївської області, скільки з Одеської, самої Одеси, Румунії", — говорить Михайло Гольденберг.

Прояви антисемітизму пережила і сім'я Михайла Гольденберга. Чоловік знає про це з розповідей батька та дядька, які воювали у складі червоної армії.

"Коли вони повернулись (батько й дядько — ред.), поїхали подивитись, як їхні батьки. І коли вони приїхали, то сусіди сказали, що їх вбили. Особливо сумно те, що їх вбили інші сусіди", — розповідає голова єврейської громади області.

День боротьби з фашизмом, расизмом і антисемітизмом — особлива дата, про яку не повинна забувати влада говорить Гольденберг. Оскільки прояви дискримінації в наш час — війна ХАМАСу з Ізраїлем.

"Їхня позиція — знищити Ізраїль. Зараз не є протистояння двох народів. Це протистояння Ізраїлю як країни й військової терористичної організації", — розповідає Михайло Гольденберг.

Історик Ігор Ніколаєв про єврейську громаду

Дату — дев'яте листопада обрали не випадково, каже експерт.

"Пов'язана з повномасштабними єврейськими погромами в Німеччині. Так звана "Кришталева ніч" з 9 на 10 листопада 1938 року. Були спалені сотні синагог. Були спалені єврейські магазини. Потім 30 тисяч євреїв були відправлені до концентраційних таборів", — говорить історик.

День боротьби з фашизмом, расизмом і антисемітизмом
Історик Ігор Ніколаєв, Миколаїв, 9 листопада 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Під час Другої Світової війни до моменту німецької окупації в Миколаєві єврейська громада становила 15 відсотків від населення міста, каже Ігор Ніколаєв.

"Якщо брати Миколаїв, то безпосередньо перед 22-м червня 1941 року в місті мешкали близько 25 тисяч громадян єврейського походження, то вже на початку жовтня 1941 року були знищені близько 22,5 тисяч громадян переважно єврейського походження", — розповідає історик.

День боротьби з фашизмом, расизмом і антисемітизмом
Старе єврейське кладовище, Миколаїв, 9 листопада 2023 року. Фото: Назарій Рубаняк/Суспільне Миколаїв

Тоді від проявів расизму потерпали й інші народи, зазначає Ігор Ніколаєв.

"Якщо брати у відсотковому плані, то циган навіть знищили більше ніж євреїв. Тих же радянських військовополонених у таборах було знищено 2,5 мільйона. Крім того, теж за етнічною і расовою ознакою. Наприклад, перебування військовополонених країн-союзників Англії, США значно відрізнялося", — каже історик.

У звіті правозахисної організації Freedom House йдеться, що у 2022 році в Україні не зафіксували випадків фізичного насильства на ґрунті антисемітизму.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок