Що таке "чудовий кашель", як правильно кашляти та чи важливо робити флюорографію. Розповів лікар-пульмонолог

Що таке "чудовий кашель", як правильно кашляти та чи важливо робити флюорографію. Розповів лікар-пульмонолог

Що таке "чудовий кашель", як правильно кашляти та чи важливо робити флюорографію. Розповів лікар-пульмонолог
ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Що таке "чудовий кашель", як правильно кашляти та чи важливо робити флюорографію. Про це та інше у програмі "Відверто з лікарем" на Українському радіо "Чернігівська хвиля" розповів лікар-пульмонолог Іван Тельнов.

Далі з його слів:

Що таке "чудовий кашель"

Це кашель, коли у вас щось відкашлюється. Це означає, що ваші легені та бронхи очищуються.

Кашель — це природно для людини. Це один із наших захисних механізмів для того, щоб захищати наші дихальні шляхи й прибирати звідти весь непотріб, який туди потрапляє з повітря ззовні. Це можуть бути маленькі часточки, пил, газ, віруси, бактерії.

Взагалі кашель не хвороба, це лише симптом якоїсь хвороби. Також він може бути захисним, наприклад, коли людина тривалий час працює в задимленому цеху. Як дрібні, так і великі часточки потрапляють в дихальні шляхи та можуть там осаджуватися. Подразнюються рецептори й, звісно, людина починає кашляти.

Що таке "чудовий кашель", як правильно кашляти та чи важливо робити флюорографію. Розповів лікар-пульмонолог
Як правильно кашляти. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Як правильно кашляти

Потрібно кашляти не в кулачок, як нас вчили з садочка, а в лікоть. Якщо є напад кашлю, який не припиняється, слідкуйте за диханням — вдих через ніс, а видих через рот.

Які хвороби можуть викликати кашель

 • гострі респіраторні захворювання — найчастіше це гострий кашель внаслідок потрапляння вірусів на слизову оболонку дихальних шляхів;
 • запалення легень — пневмонія;
 • бронхіальна астма;
 • обструктивне захворювання легень;
 • алергічна реакція;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • захворювання нирок або печінки.

Хто в зоні ризику

 • курці;
 • шахтарі;
 • люди, що працюють на елеваторах.

Чи можна захлинутися кашлем

Захлинутися і задихнутися від кашлю неможливо, тому що до певної міри у людини працюють інші дихальні центри. А ось нудоту та випорожнення шлунку кашель може викликати, тому що кашльовий центр в довгастому мозку розташований поруч із центром блювоти. Також може бути нетримання сечі. Це пов’язано з напруженням м’язів і з тонусом сфінктерів сечовивідних шляхів. Якщо при кашлі є нетримання сечі краще звернутися до лікаря-уролога.

Що таке "чудовий кашель", як правильно кашляти та чи важливо робити флюорографію. Розповів лікар-пульмонолог
Методи лікування кашлю. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Які ознаки сезонного кашлю

Якщо у людини з’являється сезонний кашель і вона починає кашляти тільки в холодну пору року або тільки навесні, то це зазвичай симптом обструктивних захворювань легень. Якщо це осінь-зима, то це може бути загострення бронхіальної астми. Так само і весняний кашель, якщо людина починає кашляти під час цвітіння трав, дерев — це ознаки алергічної реакції.

У співаків, вчителів, людей творчих професій завжди буде професійний ларингіт — це постійне напруження голосових зв’язок, це постійний набряк, і це буде викликати великий подразливий сухий кашель. Саме подразнення кашльових рецепторів і призводить до кашлю. Вони розташовані в бронхах, а за останніми дослідженнями вони розташовані й в легеневій тканині.

Також є така група — психосоматичні захворювання, тобто порушення психологічного стану людини, це також може призвести до появи кашлю. Якщо немає проблеми з дихальною системою і немає причин для кашлю з боку інших органів та систем то потрібно звернутися до психолога чи психіатра.

Чи завжди є кашель при запаленні легень

Так, кашель завжди є, бо знову ж таки, подразнюються кашльові рецептори.

Буває сухий кашель, коли людина не відчуває наявності харкотиння. При вологому кашлі людина відчуває, що у грудях є мокротиння і вона не може його відкашляти.

Якщо говорити про гострий бронхіт, то він починається із сухого кашлю, потім він переходить у вологий, а потім знову стає сухим. Це нормальний перебіг гострого бронхіту, який не потребує лікування.

При гострому кашлі зазвичай немає приводу звертатися до лікаря, якщо цей кашель триває від чотирьох до шести тижнів. Але якщо людина кашляє два місяці й більше, це вже привід для хвилювання і для обстеження.

Ще потрібно додати, що кашель може бути проявом онкологічних хвороб — пухлини легенів та все, що розташоване навколо легень, метастази в легеневих тканинах можуть також викликати кашель.

Коли потрібно звертатися до лікаря

 • кашель триває понад місяць;
 • нічого не допомагає;
 • кашель супроводжується важкістю, стислістю в грудній клітині;
 • є задишка та хрипи в грудній клітині;
 • кашель з великою кількістю мокротиння гнійного характеру (зеленого, темно-зеленого або коричневого кольору);
 • кашель супроводжується з домішками крові.

Якщо покашлювання періодичне і супроводжується пітливістю вночі, температурою, це може бути ознаками туберкульозу.

При цих симптомах потрібно для початку звернутися до сімейного лікаря, надалі вони можуть скерувати до спеціалістів.

Що таке "чудовий кашель", як правильно кашляти та чи важливо робити флюорографію. Розповів лікар-пульмонолог
Діагностика хвороби. ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Діагностування

Для кожної хвороби це різні методи — рентген, УЗД легень. Також може бути спірометрія — подути в трубочку, дослідження харкотиння, комп’ютерна томографія легень, бронхоскопія. Для кожної хвороби, яку запідозрив лікар існує свій чіткий алгоритм діагностики.

Спелеотерапія (або галоаерозольтерапія) — це сольові кімнати та сольові шахти. Це вдихання повітря, яке насичене парами солі. Але насправді жодного дослідження, яке доводить ефективність цього методу лікування немає. Це як додаток до основного лікування.

Чи важливо робити флюорографію

Насправді це важливо. Наразі цей профілактичний момент дещо втрачений і люди звертаються до фахівців вже із запущеними формами туберкульозу чи онкології.

Сімейні лікарі пацієнтів, з якими у них декларація, намагаються скерувати на рентгенографію. Але насправді не потрібно чекати такого запрошення від лікаря, а можна самому взяти направлення і пройти обстеження.

Чи можна почистити легені

Легені самоочищаються. Навіть якщо людина палила, через деякий час легені очищаються, відновлюється структура слизової оболонки дихальних шляхів, структура міжальвеолярних тканин.

Як лікують кашель

Потрібно лікувати хворобу, яка викликає кашель. Зараз в аптеці є безліч препаратів, які нібито лікують кашель, але немає жодного з доведеною ефективністю. Головне знайти причину кашлю та встановити діагноз. Якщо людина буде дотримуватися порад фахівця, то кашель зазвичай зникає і людина почувається набагато краще. Також потрібно запам’ятати, що кашель не лікується антибіотиками. З народної медицини можна використовувати мед, але дітям до трьох років він заборонений, тому що він може викликати алергію, і при фарингіті можна вживати масло какао. Всі інші народні методи не доведені.

Профілактика кашлю

Головна профілактика в тому, щоб слизова була зволоженою, щоб людина вдихала свіже повітря. Дотримуватися температурного режиму 18-20 градусів і вологості повітря не менше ніж 50-60%. Його можна зволожити, якщо поруч з нагрівальними елементами поставити місткості з водою або використовувати зволожувач повітря.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок