"Врожай хороший, але ціни немає". На Кіровоградщині завершили жнива

"Врожай хороший, але ціни немає". На Кіровоградщині завершили жнива

В Кіровоградській області завершили збирати врожай усіх зернових культур, окрім кукурудзи. На низьку ціну збіжжя вплинули ризики, пов'язані з війною. На думку керівниці департаменту агропромислового розвитку ОВА Валерії Фурманової, ціну для аграріїв можуть збільшити прямі експортні контракти.

В області зібрали три мільйони 600 тисяч тонн зерна. Торік було чотири мільйони – такі дані від Валерії Фурманової.

"Минулого року урожайність по раннім зерновим була 45 центнерів з гектара, у цьому році більша — 47. З кукурудзою навпаки. Торік була 56 центнерів, цьогоріч — 53, але в цьому році вона сухіша, її можна завантажувати для зберігання, не залучаючи сушку".

На врожайність цьогоріч вплинула погода: дощі у квітні й червні та посушливий травень, говорить директор інституту сільського господарства з Кропивницького району Ігор Семеняка.

"Якщо дощі випадають у травні, це добре для озимої пшениці, у червні – для ярого ячменю, червень-липень – соя, кукурудза. Соняшник, як правило, не реагує на періоди випадання дощів. Наші показники досліджень підтвердилися: якщо травень без дощів, то не дуже гарні умови, ще гірші показники якості".

Фермер з Новоукраїнського району Володимир Волошановський сказав, цьогоріч врожай хороший. Його не продає, бо, не влаштовує ціна.

"До повномасштабного вторгення пшениця коштувала 10 тисяч гривень, коли долар був 27-28. Нині — 5200, коли долар — 37. Ціна дуже низька, а затрати для вирощування цієї культури дуже великі".

З усього, що вирощує, нині найрентабельніша культура, якою цікавляться переробні підприємства, соняшник. Після початку повномасштабної війни облаштував у господарстві олійню. Переробляють соняшник, щоб хоч частково не залежати від цін на нього.

"Ми видаємо натурпродуктом паї. Багато волонтерів просять олію та всі жителі села купують".

Керівник господарства розповів, кукурудзу завершили збирати наприкінці жовтня. Врожайність – понад 90 центнерів з гектара

"За весь час фермерського господарства це один раз вдалося зібрати її без досушування та без затрат, які йдуть на цей процес. З кукурудзою проблема одна – її реалізація. За такої реалізаційної ціни, яка нині – 4600 гривень, це практично працювати у збиток. У нас ще з минулорічного врожаю залишився залишок не реалізований".

На ціну зібраного вплинули ризики повномасштабної війни, вважає трейдер Володимир Кошельник.

"Постійно змінюється вхідна інформація, немає стабільності абсолютно ніякої. Ми не знаємо, що буде завтра, які ціни, чи будуть працювати порти та зерновий коридор".

На думку керівниці департаменту агропромислового розвитку, ціну збіжжя для аграріїв можуть збільшити прямі експортні контракти, коли вони самі продаватимуть зібраний врожай. Але з’являються додаткові ризики, які виникатимуть під час транспортування.

На початок