"Без знань історії ми навряд чи зрозуміємо як діяти далі": як вивчають історію України у запорізьких школах

"Без знань історії ми навряд чи зрозуміємо як діяти далі": як вивчають історію України у запорізьких школах

Історія — це уроки минулого: як викладають історію України у школах Запоріжжя
Учні одинадцятого класу Січового колегіуму. Фото: Суспільне Запоріжжя

Наразі запорізькі учні вчать історію України за підручниками 2019 року. Проте на уроках вчителі намагаються приділяти більше часу подіям сучасної повномасштабної війни. Учні з таким підходом погоджуються: бачать у таких уроках паралелі між минулим та сучасним.

Про те, як зараз викладають історію України у школах Запоріжжя, дізнавалися кореспонденти Суспільного.

"Історія — це уроки": як вивчають історію України у запорізьких школах
Урок історії у Запорізькій гімназії №6. Фото: Суспільне Запоріжжя

Учні запорізького Січового колегіуму говорять, що зараз на власні очі можуть спостерігати те, про що тільки читали у підручниках: національно-визвольна боротьба, опір загарбникам та люди, яких доводиться покидати власні домівки через війну:

"Ми переживаємо дуже важливі сторінки історії України, саме в сучасності. Це продовження наших кроків, і опрацювання уроків, які ми не засвоїли в минулому до нашої Незалежності. Адже зараз ми перебуваємо у стані жорстокої війни", — каже Ярослав Зобнєв, одинадцятикласник Січового колегіуму.
історія України урок
Ярослав Зобнєв, учень одинадцятого класу Січового колегіуму м. Запоріжжя. Фото: Суспільне Запоріжжя

У темах, що пов'язані з боротьбою українського народу на незалежність, учні бачать паралелі з сучасністю та уроки для майбутнього:

"Ми вивчали саме про революцію 1917 року, коли Україна боролась за Незалежність, ми побачили ці паралелі. І ми бачимо, що ці всі звірства, агресія російської влади знову повторюється. Без знань історії ми навряд чи зрозуміємо як діяти далі, бо історія — це уроки", — поділилася Олександра Кунар, одинадцятикласниця Січового колегіуму.
"Без знань історії ми навряд чи зрозуміємо як діяти далі": як вивчають історію України у запорізьких школах
Олександра Кунар, учениця одинадцятого класу Січового колегіуму. Фото: Суспільне Запоріжжя

Під час підготовки до уроків освітяни використовують не лише матеріал підручників. Інформацію про сучасні події, каже вчителька Мирослава Лукашенко, беруть і з новин, і зі спілкування з вченими та науковцями. На кожній темі педагоги намагаються проводити паралелі:

"І коли розглядають ці події, коли Україна не змогла стати незалежною. І коли більшовицька Росія оці три війни вчинила. І коли в 1919 році Росія заявила, що наших військ в Харкові немає. І діти кажуть: "Боже мій, це ідентично".
історія України урок
Мирослава Лукашенко, вчителька Січового колегіуму м. Запоріжжя. Фото: Суспільне Запоріжжя

Такий підхід використовують і у Запорізькій гімназії №6, розповідає її учень Дмитро Остапенко:

"Як і вчителі ми слідкуємо за новинами, і досить часто ми їх разом аналізуємо та робимо свої висновки. Тож хвилин 10 ми приділяємо новітній історії, яка відбувається зараз, саме на фронті, ми дуже вдячні за цю можливість".
історія України урок
Дмитро Остапенко, учень одинадцятого класу Запорізької гімназії №6. Фото: Суспільне Запоріжжя

Зараз в учнів, на думку вчительки історії та правознавства Запорізької гімназії №6 Валентини Почтарь, збільшився інтерес до вивчення історії. Проте принципових змін у програмі не було:

"Єдине що теми доповнилися саме подіями: це домовленості Мінск-1 і Мінск-2, військові операції, перехід від АТО до ООС, а зараз додаються нові теми та імена видатних особистостей, наприклад, того ж Валерія Залужного, але принципово напрямок історичного подання матеріалу не змінився".
історія України урок
Валентина Почтарь, вчителька історії та правознавства Запорізької гімназії №6. Фото: Суспільне Запоріжжя

Зараз учні у Запоріжжі вчаться за підручниками, виданими у 2019 році. Їх оновлюють кожні п'ять років, каже Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України, тож у підручниках 2024 року будуть включені теми "повномасштабного вторгнення":

"В нас є модельно-навчальна програма, де визначено загальні напрями, а авторські колективи при розробці своїх підручників будуть на власний розсуд включати туди власні теми. Але однозначно туди буде включено початок повномасштабного вторгнення, операції по деокупації території України та інші події, які були під час цього повномасштабного вторгнення".
історія України урок
Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок