Щоб протистояти російським обстрілам керованими авіабомбами (КАБ) потрібні далекобійні системи ППО та винищувачі західного зразка, говорить речник командування Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат. Про тактику росіян у застосуванні КАБів та про посилення ППО України додатковими системами NASAMS — Ігнат розповів Українському Радіо.
Про керовані авіабомби росіян
Півроку тому ми неодноразово говорили, що росіяни почали випробовувати цей засіб повітряного нападу. Це стосувалося передусім Бериславського району Херсонської області. Тоді це були поодинокі пуски КАБів з літаків Су-34, Су-35. Вони були доволі невлучними, але їх все більшало.
Росіяни зробили на базі авіабомби ФАБ-500 щось на кшталт американських керованих бомб, так званих JDAM. Тобто блок управління, який керується GPS-навігацією — такі бомби ми також застосовуємо проти окупантів. Вони почали застосовувати їх все більше, в міру того, скільки їм вдається виготовляти блоків управління, які чіпляються на бомбу.
На сьогодні маємо, на жаль, негативні для нас "рекорди" — це застосування понад 100 керованих авіабомб за добу. Вони летять у прифронтову зону, на глибину 20-30 кілометрів, і серйозно дошкуляють нашим військам та цивільній інфраструктурі. Застосовуючи таку велику кількість авіабомб — нагадаю, маса кожної 500 кілограмів, ворог робить ставку на те, щоб масово змітати все на своєму шляху, як вони це завжди й роблять.
Боротися з авіабомбами, як з повітряними цілями, наразі немає змоги. Боротися потрібно з носіями — з літаками, які це чинять. А для цього потрібні далекобійні системи протиповітряної оборони. Але краще, звісно, винищувачі західного зразка, які могли б, завдяки далекобійним авіаційним ракетам класу "повітря-повітря", не допускати російську авіацію близько до наших кордонів.

Про NASAMS
Було оголошено, що надходять нові системи (7 листопада президент Зеленський повідомив, що на бойове чергування стали додаткові системи ППО NASAMS — ред). Нам потрібно багато цих систем. І йдеться не лише про NASAMS, а й навіть про морально застарілі комплекси, такі як HAWK, які теж нам надають партнери.
Що стосується NASAMS. Які саме зараз надійшли установки, скільки та в які підрозділи, не афішується. Партнери послідовно їх нам надають. NASAMS мають на озброєнні десятки країн. Тому розраховуємо, що кожна з них якимось чином допоможе — хто пусковими, хто радарами, хто командним пунктом і так далі.