60 житлових будинків зруйновані вщент, пошкоджені всі адміністративні будівлі — такими є наслідки обстрілів російськими окупантами села Рубці, що на Донеччині. Після звільнення населеного пункту восени 2022 року сюди повернулися близько сотні людей. Вони лагодять свої розбиті будинки. Історії двох родин з вулиці, де почався наступ військ РФ на село, — розповідає Суспільне Донбас.
Згарище Наталії та Олександра
З вулиці Оскільської починався наступ росіян на Рубці. Тут розбиті та випалені всі будинки. Активні бойові дії у селі почалися минулого року у квітні. Майже всі жителі цієї вулиці покинули свої будинки. За день до окупації Рубців, з села встигли поїхати й Наталія з Олександром.
"Ми вибігали, вже наші хлопці стояли на одному краю вулиці, а російські військові стояли на іншому краю вулиці, і вже була перестрілка. Ми вилізли з підвалу, дивимося — гараж цілий, машина ціла. Ми сіли в автівку і виїхали", — згадує момент виїзду жителька Рубців Наталія.

Забрали з собою тільки документи, інші речі збирати часу не було. 22 квітня село окупували російські війська, повернулося подружжя вже після деокупації, звільнили Рубці наприкінці вересня 2022 року. Тоді й побачили, що їхній будинок та все майно вигоріли вщент. "Тут коридорчик, тут туалет у нас був, там вбиральня", — показує Олександр.


Наталія розповідає, який вигляд мав їхній сад до вторгнення росіян.
"У нас був великий сад на сто дерев, залишилося можливо дерев тридцять. Усі дерева поранені, довелося зрізати їх, горіх поранений. Коли будинок горів, теж частина саду згоріла", — розповідає про свій сад після Наталія.

Живе подружжя в літній кухні: вибиті шибки, дах перекрили. Опалюються грубкою. Прихистили покинутих тварин — собака Рада охороняє подвір'я. Кошеня народилося вже після деокупації Рубців. Звуть її Єфросинія, на Фросю не реагує, каже Наталія. Все, що залишилося від побутової техніки — металобрухт, каже Наталія.
"І піч, і телевізор, і мікрохвильові печі, і пралка. Це все металобрухт наш", — каже жінка.

Наталія та Олександр живуть в Миргороді, у Рубці приїжджають на кілька тижнів наводити лад на подвір'ї. Кажуть, повернутися додому планують навесні.
Олена: національність, шлакоблок та гумор
Сусідська родина — це Олена з невісткою Галиною та чоловіками — з Рубців не виїжджала. Чоловіки, кажуть жінки, з інвалідністю. Тож вирішили лишитися в рідному дому.
"Жили-виживали. В мене характер хороший такий, позитивний завжди. Ми все на гуморі робили, хоча і шлакоблоком по голові шарахнуло, коли хату пробило наскрізь. У нас вже і худоба була, птиця. Різали птицю — їли. Хліба не було, пекли коржики. Шлакоблок поскладали, плитка була — так і пекли. З погреба дивимося — горить, треба вже бігти перевертати. Так перебіжками коржики і пекли", — розповідає жителька Рубців Олена.

Російські військові, каже жінка, заходили один раз, перевіряли документи. Ніч, коли звільняли село, сиділи в погребі, згадує Олена, і про те, що повернулися українські військові, не знали.
"Вранці встаю — вже наші хлопці йдуть. Зайшли перевірили. Звісно, Україна краще. Чекали. Тих чотири місяці — жах", — ділиться жінка.

В будинку родини вибиті шибки та побитий дах. Відбудовувати будинок, кажуть, наразі не планують — ремонтом займуться вже перемоги.
"Страшно ще ремонтувати, ми тоді повставляли вікна, воно бабахнуло знов. Шифер збиралися робити, — воно знов. Огорожа до самої цегли вся в мене шиферна була повністю — побита зараз, не ремонтуємо її", — каже жінка.

Обігрівають хату грубкою, так і зимувати планують. Є запас дров, які видають безплатно. Також підпилюють пошкоджені дерева, розповідає жінка.
Село Рубці було в окупації п'ять місяців. Після звільнення тут відновили електропостачання та газопостачання. Зруйновані вщент 60 житлових будинків, пошкоджені всі будівлі та об'єкти інфраструктури, розповідає староста Рубцівського старостинського округу Ігор Кряжев.

"У нас понад сто людей із весни повернулися. Молодь трохи повернулася, сім'ї з дітьми. Потроху повертаються, бо все одно, хай там як, дім — є дім", — переконаний староста.
До повномасштабного вторгнення в Рубцях, за його словами, жили 1100 людей, зараз — 387 жителів.
Загалом у старостинському окрузі, куди входять три села — Рубці, Лозове та Вовчий Яр, нині живуть 605 людей, з них 49 дітей.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram