Кримінальні злочини на окупованих територіях Донеччини: правоохоронці завели понад 11 тисяч справ від початку вторгнення

Кримінальні злочини на окупованих територіях Донеччини: правоохоронці завели понад 11 тисяч справ від початку вторгнення

Ексклюзивно
Кримінальні злочини на окупованих територіях Донеччини: правоохоронці завели понад 11 тисяч справ від початку вторгнення
Тимчасово окупований Донецьк, 13 червня 2022 року. Фото: АР

Понад 11 тисяч кримінальних злочинів, скоєних на тимчасово окупованій території Донецької області від початку повномасштабного вторгнення, розслідують правоохоронці. Більшість з них — це справи проти миру і безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Про це Суспільному Донбас повідомили у Донецькій обласній прокуратурі у відповідь на офіційний запит.

Скільки кримінальних злочинів, вчинених в окупації на Донеччині, розслідують українські правоохоронці

Від початку вторгнення до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про 11 тис. 172 кримінальні правопорушення, вчинені на тимчасово окупованій частині Донецької області, повідомили у прокуратурі.

З них – 4 тис. 975 розслідувань розпочали від початку року до кінця вересня.

Найбільше злочинів — 6 тис. 464 від початку вторгнення, з яких 3 тис. 851 цьогоріч, — вчинені проти миру безпеки людства та міжнародного правопорядку, розказали у прокуратурі. Це кримінальні справи за статтями Кримінального кодексу:

  • поширення та публічне використання символіки комуністичного тоталітарного режиму (ст. 436-1),
  • виправдовування або заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників (ст. 436-2),
  • планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни (ст. 437),
  • порушення законів та звичаїв війни (ст. 438).

Серед цих злочинів — 39 розпочаті за фактами вбивств цивільних, з них цього року — порушено 9 проваджень.

Кримінальні злочини на окупованих територіях Донеччини: графіка
Інфографіка: Суспільне Донбас

3 тис. 762 провадження — за статтями "вбивство" та "залишення у небезпеці" (ст. 115 та 135 ККУ). З них 890 — у 2023 році.

Ще 374 провадження з початку вторгнення РФ розпочали за фактами злочинів проти основ національної безпеки, з них 138 з січня по вересень 2023 року. Справи завели за статтями:

  • дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади (ст. 109)
  • посягання на територіальну цілісність України (ст. 110) та фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України (110-2)
  • державна зрада (ст. 111), колабораційна діяльність (ст. 111-1), пособництво державі-агресору (ст. 111-2),
  • диверсія (ст. 113), шпигунство (ст. 114-2).

Крім того, як йдеться у відповіді на запит, розслідують злочини, скоєні в окупації на Донеччині, проти честі та гідності, у сфері господарської діяльності та обігу наркотичних речовин, проти безпеки руху транспорту, проти правосуддя та щодо недоторканності державних кордонів тощо.

Скільки справ передали до суду

Як повідомили в облпрокуратурі, у кримінальних провадженнях за фактами злочинів, вчинених на тимчасово окупованій території області, слідчі передали у суди 81 обвинувальний акт. 60 з них стосуються колабораційної діяльності.

Крім того, повідомили нам, у 40 кримінальних провадженнях з тих, що були розпочаті після 20 лютого 2014 року, досудове розслідування закінчили й також передали справи до судів.

Як збирають докази та розслідують злочини, вчинені на окупованих територіях

"Досудове розслідування вказаних кримінальних проваджень ускладнене розташуванням місця злочину на тимчасово окупованих територіях, тривалою ідентифікацією та встановленням повних анкетних даних всіх осіб, імовірно причетних до скоєння, перебуванням можливих свідків та потерпілих на тимчасово окупованій території або на території Російської Федерації", — пояснили в прокуратурі.

Водночас додали, що у кримінальних провадженнях допитують свідків, зокрема, це ті люди, які виїжджають з окупованих територій. Також фіксують інформацію з відкритих джерел.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок