Гепатит А на Харківщині: чи існує ризик спалаху, кількість хворих за рік, які симптоми та протидія

Гепатит А на Харківщині: чи існує ризик спалаху, кількість хворих за рік, які симптоми та протидія

Інфографіка
гепатит а які симптоми
Ілюстративне фото: Unsplash

31 жовтня у Вінницькій області зафіксували спалах вірусного гепатиту А: заразилися 143 людини, серед яких 25 — діти. Суспільне Харків звернулися до Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб, щоб дізнатися, яка ситуація в регіоні та чи присутній ризик спалаху.

Чи загрожує масове захворювання Харківщині, скільки людей захворіли у 2022 і 2023 роках, якими є симптоми вірусної хвороби та як від неї захиститися — розповіла директорка Любов Махота.

Чи загрожує епідемія Харківській області?

Після спалаху вірусного гепатиту А на Вінниччині кількість зареєстрованих випадків у Харківській області не зросла, говорить Любов Махота, проте восени та взимку ризик захворіти зростає.

"У кожної інфекції своя сезонність, як і в грипу, наприклад, маємо свій сезон, так і для вірусного гепатиту А — це осінь-зима. Останній спалах зафіксували у жовтні 2017 року, в селищі Андріївці Балаклійського району. Тоді зареєстрували 40 хворих. Виявили, що всі проживали в приватних будинках і користувались індивідуальними колодязями, свердловинами. Восени йдуть дощі, забруднення. Захворіли ті, що пили воду з колодязів та свердловин, а цю воду треба обов'язково кип'ятити", — каже директорка центру.

Внаслідок обстрілів руйнуються водопровідні та каналізаційні системи, що збільшує ризик інфекційних захворювань з фекально-оральним шляхом передачі, куди відносять і вірусний гепатит А, розказала Махота.

"Також маємо безпрецедентну міграцію населення, яка також призводить до порушення санітарно-побутових умов. Є випадки, у людей повністю відсутній доступ до централізованого водопостачання. Також, у таких умовах люди не завжди можуть якісно харчуватися і, найголовніше, дотримуватись правил особистої гігієни. Гепатит А — це хвороба брудних рук", — розповіла вона.

Скільки людей захворіли на гепатит А на Харківщині у 2022-2023 роках?

У 2022 та 2023 роках у Харківській області виявили однакову кількість хворих на гепатит А, розповіла Любов Махота: "Станом на 3 листопада маємо 11 випадків від початку 2023 року, і в аналогічний період, тобто за 9 місяців 2022 року теж було 11 випадків".

Гепатит А на Харківщині: чи існує ризик спалаху, кількість хворих за рік, які симптоми та протидія
Інфографіка: Єлизавета Меньшикова/Суспільне Харків

Кількість випадків зараження по районах протягом 2023 року:

 • 5 — місто Харків;
 • 2 — Ізюмський район;
 • 2 — Лозівський район;
 • 2 — Чугуївський район.

"Спалахом вірусного гепатиту А вважається три випадки, пов'язані одним фактором: якщо захворілі пили воду з одного джерела чи їли в одному закладі", — каже Махота.

Симптоми гепатиту А:

 • гостре підвищення температури тіла;
 • головний біль;
 • ломота в тілі;
 • зниження апетиту;
 • нудота, блювота, гіркота в роті;
 • інколи — біль в правому підребер'ї та жовтяниця шкіри та білків очей.
Гепатит А на Харківщині: чи існує ризик спалаху, кількість хворих за рік, симптоми та протидія
Ілюстративне фото: Getty Images

"Головне — ізолювати хворого і звернутись до лікаря, ні в якому разі не займатися самолікуванням. Інкубаційний період захворювання: в середньому до 28 днів. Симптоми можуть з'явитися на другому тижні, можуть на шостому", — каже директорка центру контролю та запобігання хвороб.

Як захиститися від зараження на гепатит А?

 • мити руки з милом перед приготуванням і вживанням їжі, після відвідування громадських місць;
 • використовувати для пиття і приготування їжі воду гарантованої якості: у пляшках, кип'ячену, або з джерел централізованого водопостачання;
 • добре мити проточною водою і, за можливості, обдавати кип'ятком овочі, фрукти та ягоди.

Окрім дотримання правил, захиститися від гепатиту А можна щепленням. Але профілактичної вакцини в центрі станом на 3 листопада немає, каже Любов Махота.

"Поки не стався спалах гепатиту А на Вінниччині, вакцина нікому не була потрібна. До вірусного календаря щеплень вірусний гепатит внесений не як обов'язкове, а як рекомендоване щеплення. Тобто, безплатної вакцини проти нього немає, але за наявності в аптеках, її чудово зробити", — зазначає директорка центру.

Щеплення робиться двома дозами, його можна робити від однорічного віку.

"Бажано щепити працівників закладів громадського харчування, та тих, хто працює на підприємствах харчової промисловості, водоочисних, каналізаційних спорудах. Ми рекомендуємо щепитися військовослужбовцям, співробітникам ДСНС, МВС, і їх вакцинують. Не можу гарантувати, але є інформація, що останню вакцину забрали військові на Харківщині", — каже Махота.

Гепатит А на Харківщині: чи існує ризик спалаху, кількість хворих за рік, симптоми та протидія
Фото: Суспільне Вінниця

Діагностичні засоби є в наявності у медичних закладах Харківщини, центр контролю та профілактики хвороб має їх приблизно 150. Постачання вакцин чи діагностичних засобів до регіону у 2023 році не планується, говорить Любов Махота.

Що відомо про спалах гепатиту А на Вінниччині

Перший випадок захворювання на гепатит А у Вінницькій громаді зафіксували 16 жовтня. Попередньо розглядають чотири різні джерела інфекції, які могли призвести до спалаху вірусного гепатиту на Вінниччині. Це вода з акваматів, овочі, м'ясо та молочні продукти на ринках або ж стихійних точках продажу.

Майже 2000 доз вакцини від гепатиту А отримала Вінниччина від Міністерства охорони здоров'я України. Нею щеплюватимуть медиків та дітей.

Спалах гепатиту А на Вінниччині визначено як надзвичайну ситуацію на рівні області, протиепідемічні заходи посилюють, йдеться на сайті МОЗ України.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок