У Придніпровському суді Черкас 2 листопада відбулося чергове засідання у справі ексдепутата від ОПЗЖ Олександра Замирайла, який планував бути так званим гауляйтером Черкащини у випадку окупації області Росією.
Під час засідання порушили питання про майно, яке належить підозрюваному, повідомила кореспондентка Суспільного Анна Іщенко із зали суду.
Що говорили на засіданні
Під час засідання порушили питання про майно, яке належить підозрюваному, оскільки кримінальне провадження проти обвинуваченого передбачає арешт майна.
Як розповіла правозахисниця ТОВ "ФК Поліс" Інна Тута, зʼявилося звернення до суду з клопотанням стосовно майна Замирайла — земельної ділянки.
"Замирайлу належить майно. Ще у 2008 році ця квартира була передана в іпотеку". Правозахисниця попросила стягнути суму заборгованості шляхом арешту майна.
За словами прокурора, земельна ділянка була арештована слідчим суддею на початку 2022 року, а продали її у вересні 2022 року, після накладання арешту.
"З приводу заяви про скасування арешту майна: уважно ознайомились з заявою, ми не побачили ознак безпідставного накладення арешту. Земельна ділянка була арештована слідчим суддею на початку 2022 року, а продали її у вересні 2022 року, після накладання арешту. Наразі ми розглядаємо кримінальне провадження, в якому буде арешт майна. Необхідність в цьому не відпала, Ільченко через це має юридичні труднощі, але ми в межах кримінального провадження, тому це передбачає конфіскацію майна.
Щодо квартири — ситуація складніша. У ТОВ "ФК Поліс", дружиною був укладений кредитний договір, квартира була під заставою. Але слід звернути увагу на те, що позов ВТБ банку був задоволений ще у 2013 році, і тоді мали б стягнути заборгованість через конфіскацію. Чому кредитори за 10 років не спромоглися вирішити це питання, мені невідомо".

Адвокат Замирайла на це зауважив:
"Я вважаю, що це не може бути розглянуто в процесі кримінального провадження. Є інша процедура для цього, представники можуть звернутися до суду окремо. До цього, я вважаю, такі звернення передчасними".
За словами обвинуваченого Олександра Замирайла, оцінка земельної ділянки була неправильна, а її вартість занижена.
"Це вже свідчить про те, що її готували під продаж. Коли мене посадили в СІЗО, ДВС вирішили цю земельну ділянку виставити на аукціон. Зараз не потрібно ці питання розглядати", — розповів обвинувачений.
Перед початком дебатів суддя запитав сторони, чи є ще у них клопотання у справі. Адвокат Замирайла виступив із клопотанням про те, що на його думку під час слідчих дій були ознаки порушення. Він зазначив, що вихідні документи мають підозрілі печатки. Ще він наголосив на тому, що аудіоматеріали, які додані до справи, необхідно перслухати повністю, оскільки прокуратура свідчила по тим частинам, які розшифрували працівники слідчого органу.
На думку прокурора, аудіозаписи у повному обсязі є у матеріалах справи та надавалися стороні захисту неодноразово для переслуховування, тому робити це ще раз в залі суду нема необхідності. Після реплік обох сторін суддя запитав про готовність сторін до дебатів, але адвокат попросив додатковий час для підготовки, тому у засіданні оголосили перерву до 10 листопада 12:00.
Що відомо про суд над Олександром Замирайлом
- Олександра Замирайла обвинувачують у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1, ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників) Кримінального кодексу України. Крім того, його дружину оголосили в міжнародний розшук. Сам же Замирайло, за даними слідства, планував виїхати до США.
- Як зазначили в СБУ, "серед власного оточення депутат та його "помічниця" стверджували, що війна, розв’язана РФ в Україні, – це виключно внутрішній громадянський конфлікт; заперечували нанесення авіаударів РФ по мирних містах, зокрема, і по Черкасах; заперечували вчинення жорстоких злочинів військовими РФ та поширювали фейки, що до них причетні ЗСУ; обурювалися обміну українських військовополонених, зокрема, спецзагону "Азов".
- Слідчі СБУ повідомили чоловікові та його помічниці про підозру за ч.1, ч. 3 ст. 436-2 Кримінального кодексу.
- Замирайло очолював фракцію "Опозиційна платформа – за життя" до заборони цієї партії, і водночас працював помічником чинного народного депутата.
- Засідання, яке мало відбутися 28 листопада, перенесли. Захисник підозрюваного Смоляр повідомив, що Замирайло не з'явився на засідання, бо він перебуває на стаціонарному лікуванні у Третій міській лікарні Черкас. У зв'язку з тим, що підсудний не прийшов, засідання перенесли на 7 грудня.
- 20 грудня суд продовжив вивчення справи, зокрема, заслухали телефонні розмови. В аудіоматеріалах містилися розмови Замирайла і його дружини про вторгнення Росії в Україну, зокрема, вони говорили фрази "За Россию", згадували "націоналістичні угрупування" в Україні та відзначали позитивні, на їхню думку, якості російського політика Володимира Жириновського.
- 11 січня суд продовжив розгляд справи стосовно депутата Олександра Замирайла. Суддя зазначив, що розмовах звучать слова про схвалення дій російських військовослужбовців, а також фрази "Нужно идти до Польши, а может и до Берлина".
- 9 березня до суду подали два томи документів у справі, де зібрані всі заяви, матеріали обшуків, звернень правоохоронців до міськради, висновки суду.
- 29 березня під час чергового засідання допитали свідків у справі — колишніх депутатів від ОПЗЖ Олега Кашка та Володимира Доманського.
- 8 травня під час засідання опитали ще одного свідка — Спартака Железняка.
- 19 червня допитали таємного свідка, який розповів про розмову в кав'ярні.
- На засіданні 29 червня підсудний просив перевірити усіх свідків на поліграфі. Також прокуратура подала клопотання про те, щоб допитали ще одного свідка — співробітника правоохоронних органів, щоб зробити розслідування більш об'єктивним.
Що відомо про заборону ОПЗЖ
- Фракцію ОПЗЖ у Черкаській міській раді 2020-2025 років скликання очолював Олександр Замирайло.
- Депутати, обрані від Черкаської регіональної організації Політичної партії "Опозиційна платформа – За життя" до сільських, селищних, місцевих та обласної ради офіційно заявили про вихід з партії.
- 1 березня 2022 року депутат Черкаської міськради Олександр Замирайло опублікував заяву як голова фракції Черкаської команди політичної партії "Опозиційна платформа – За життя".
- 14 березня Замирайло повідомив про зупинення своєї політичної діяльності в "ОПЗЖ".
Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України