Перейти до основного змісту
Залужний: Для виходу війни з глухого кута потрібен масштабний технологічний стрибок

Залужний: Для виходу війни з глухого кута потрібен масштабний технологічний стрибок

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний інтерв'ю
. Фото: Telegram/Валерій Залужний

Для виходу війни з глухого кута потрібен масштабний технологічний стрибок, вважає Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.

Про це він заявив у інтерв'ю виданню Economist.

Залужний, зокрема, зазначив, що ситуація на полі бою зараз нагадує йому про великий конфлікт столітньої давності — Першу світову війну.

"Так само як і під час Першої світової війни, ми досягли рівня технологій, який ставить нас у глухий кут. Швидше за все, ніякого глибокого і красивого прориву не буде", — говорить Залужний та додає, що для виходу з глухого кута потрібен масштабний технологічний стрибок.

"Це була моя помилка" — Залужний

Головнокомандувач ЗСУ розповів, що на початку бойових дій він очікував зупинити Росію, знекровивши її війська.

"Це була моя помилка. Росія втратила щонайменше 150 000 осіб убитими. У будь-якій іншій країні такі жертви зупинили б війну. Але не в Росії, де життя дешеве і де орієнтирами Путіна є перша і друга світові війни, в яких Росія втратила десятки мільйонів", — каже Залужний.

Вирішальний фактор на користь перемоги — інноваційні технології

Він зазначив, що вирішальним фактором на користь перемоги України стане не один новий винахід, а поєднання всіх технічних рішень, які вже існують.

В інтерв'ю генерал Залужний описує поле бою, на якому сучасні сенсори можуть виявити будь-яку концентрацію сил, а сучасна високоточна зброя може її знищити.

"Простий факт полягає в тому, що ми бачимо все, що робить ворог, а він бачить все, що робимо ми. Для того, щоб вийти з цього глухого кута, нам потрібно щось нове, на кшталт пороху, який винайшли китайці і яким ми досі вбиваємо один одного", — сказав він.

У статті, написаній Залужним для The Economist, а також у розгорнутому есе, яким він поділився з газетою, він закликає до інновацій у сфері безпілотників, радіоелектронної боротьби, протиартилерійських засобів і засобів розмінування, включно з новими робототехнічними рішеннями.

"Ми повинні використовувати силу, закладену в нових технологіях", — сказав генерал.

Запізнення із західними постачаннями зброї

Як відзначає видання, західні союзники були надто обережними у постачанні Україні своїх новітніх технологій і більш потужного озброєння.

"Вони не зобов'язані нам нічого давати, і ми вдячні за те, що маємо, але я просто констатую факти", — сказав Залужний.

Стримуючи постачання ракетних систем дальнього радіусу дії і танків, Захід дозволив Росії перегрупуватися і зміцнити свою оборону після раптового прориву в Харківській області на півночі і в Херсоні на півдні наприкінці 2022 року, пише Economist.

"Ці системи були найбільш актуальні для нас минулого року, але вони прибули лише цього року", — розповів Залужний.

Аналогічно, винищувачі F-16, які мають надійти наступного року, зараз менш корисні, припустив генерал. Частково через те, що Росія вдосконалила свою протиповітряну оборону: експериментальна версія ракетної системи С-400 може сягати за межі Дніпра, відзначив Залужний.

Проте, на думку Залужного, затримка у поставках зброї, хоч і розчаровує, але не є головною причиною скрутного становища України, відзначає видання.

"Важливо розуміти, що цю війну не можна виграти зброєю минулого покоління і застарілими методами, — сказав генерал.

Залужний намагається не допустити окопної війни

Наразі Україна застрягла у тривалій війні, в якій Росія має перевагу, пише видання. Тим не менш, Залужний наполягає, що Україна не має іншого вибору, окрім як утримувати ініціативу, продовжуючи наступати, навіть якщо вона просувається лише на кілька метрів на день.

"Найбільший ризик виснажливої окопної війни полягає в тому, що вона може затягнутися на роки і виснажити українську державу", — каже він.

У Першу світову війну заколоти втрутилися до того, як технології змогли змінити ситуацію. Чотири імперії розпалися, а в Росії спалахнула революція.

Крах українського морального духу і західної підтримки — це саме те, на що розраховує Путін. Залужний не сумнівається, що тривала війна вигідна Росії.

"Давайте будемо чесними, це феодальна держава, де найдешевшим ресурсом є людське життя. А для нас... найдорожче, що у нас є — це наші люди", — сказав він.

Поки що, за словами Залужного, йому вистачає солдатів. Але чим довше триватиме війна, тим важче буде їх утримувати.

"Нам потрібно шукати цей вихід, нам потрібно знайти цей порох, швидко його освоїти і використати для якнайшвидшої перемоги”, — сказав генерал.

Крим — найбільш вразливе місце Путіна

Крим, на думку Залужного, залишається найбільш вразливим місцем президента РФ Путіна. Як пише видання, це стрижень його проєкту відновлення імперії, і його легітимність ґрунтується на тому, що він повернув його до складу Росії. За останні кілька місяців Україна перенесла війну на півострів, який залишається критично важливим для логістики путінської  війни.

"Він повинен знати, що це частина України і що ця війна відбувається саме там", — сказав Залужний.

Топ дня
Вибір редакції
На початок