"Що я можу зробити для тебе": дружини військовослужбовців розповіли про роботу груп підтримки на Дніпропетровщині

"Що я можу зробити для тебе": дружини військовослужбовців розповіли про роботу груп підтримки на Дніпропетровщині

"Що я можу зробити для тебе": дружини військовослужбовців розповіли про роботу груп підтримки на Дніпропетровщині
Фото ілюстративне, pexels

У 2021 році "Ветеран Хаб" запустив партнерську програму просторів "Плюс Плюс", метою якої є просування високого рівня культури надання послуг ветеранам та близьким військовослужбовців. Про це в ефірі “Українського радіо Дніпра” розповіли дружина військового, координаторка простору у Новомосковську на Дніпропетровщині Анна Сергійчук.

Психологиня Анна Глущенко, дружина військовослужбовця, надає підтримку у просторі усім охочим дівчатам та жінкам, які чекають чоловіків з війни. В радіоефірі вона розповіла, про що краще не говорити з дружинами воїнів та як можна їх підтримати.

"Що я можу зробити для тебе": дружини військовослужбовців розповіли про роботу груп підтримки на Дніпропетровщині
Фото: Суспільне Дніпро

Що не можна говорити з дружинами та нареченими військовослужбовців?

1. "Я тебе розумію" — це найперша і, мабуть, найпоширеніша хибна підтримка. Якщо ви не дружина/партнерка військового — ви не розумієте. Той спектр емоцій, переживань і викликів життя, з якими стикаються кохані воїнів — особливі і дуже відрізняються від того досвіду війни, який отримують цивільні, котрі не чекають з фронту коханого”, – пояснює Анна.

2. "А чому ти його відпустила? Як ти дозволила? Як він міг піти?". Повага до тих, хто став на захист держави і їх близьких — це ключове у спілкуванні з ними", – зазначила вона.

3. "Уникайте питань про те, як давно військовий виходив на звʼязок, де дислокується, чим займається, скільки ворогів знищив.

5. Будьте чутливими до близьких військовослужбовців. Про те, як ваша сімʼя уникла мобілізації, чому вона уникла мобілізації, які емоції у зв’язку з цим ви переживаєте — таким ділитися з дружинами/партнерками не обовʼязково.

6. Не знецінюйте переживань. У кожної вони унікальні. Фрази, на кшталт: "та чого ти, он у тієї гірше", "не плач", "ти маєш бути сильною", "тримайся" — не допомагають, а залишають на самоті з великим болем", – розповіла жінка.

Як спілкуватися та як підтримувати родичів військових?

1. Запитайте просто: "Ти як?", "Як я можу підтримати тебе зараз?", "Що я можу зробити для тебе?".

2. Не уникайте і не відсторонюйтесь.

3. Будьте поруч, дайте про це знати, скажіть, на яку саме допомогу від вас можна розраховувати.

"Можна вийти разом на каву, щоб розвіятись, відволіктись від негативних думок, або ж піти разом в ліс, щоб покричати, бути поруч і не зупиняти сліз, якщо їй треба поплакати. Це також може бути фізична допомога по господарству, інформаційна підтримка про збір на підрозділ її коханого, ненавʼязливе повідомлення про групи підтримки у вашому місті", – розповіла психологиня.

Дружина військовослужбовця Ірина Мурзакова відвідує групи підтримки. Розповідає, що саме там знайшла спілкування і розуміння своїх переживань.

“У колі дружин та партнерок військовослужбовців я зрозуміла що я не одна, отримала інформацію як себе підтримувати, та відчувала себе у безпеці, адже всі ми проходимо схожий шлях”- каже Ірина.

За її словами, після закінчення групи, дівчата продовжують спілкуватися, ходять разом на каву, відвідують майстер-класи. Завдяки підтримці дівчат, Ірина змогла відкрити свій потенціал і почала займатися фотографуванням. Вона радить дружинам та партнеркам військовослужбовців, не замикатися та не лишатися сам на сам. Якщо є змога, обов'язково виділити час та доєднуватись до груп підтримки оффлайн чи онлайн

Як потрапити до груп підтримки?

За словами Анни Сергійчук, координаторки простору Плюс Плюс в Новомосковську, зареєструватись можна на сайті Ветеран Хаб, або зателефонувати на лінію підтримки Хабу за номером 067 348 28 68 і отримати безкоштовну консультацію психолога.

Також можна дізнатися про інші групи підтримки, бо Ветеран Хаб також проводить групи для мам захисників, ветеранів/ветеранок та сімей безвісти зниклих захисників.

Авторка – Світлана Угнівенко.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок