На Кіровоградщині жителі заборгували за електрику 114 мільйонів гривень

На Кіровоградщині жителі заборгували за електрику 114 мільйонів гривень

На Кіровоградщині жителі заборгували за електрику 114 мільйонів гривень
Кропивничани біля кас, де можна заплатити за електрику. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кіровоградській області споживачі заборгували 114 мільйонів гривень за електрику. 12 813 родин не платили більше ніж пів року. 4300 споживачів не зробили жодної оплати з початку повномасштабного вторгнення.

Про це під час брифінгу повідомив директор Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії Олег Валентий. За його словами, така ситуація виникла у 2023 році. Торік боргів не було.

"У 2022 році оплата навіть перевищила нарахування за рік на 13 мільйонів гривень. Ми розуміємо, що це було повернення попередніх боргів. Але у 2023 році ситуація змінилася. Станом на 31 жовтня борги побутових споживачів склали 114 мільйонів гривень. Ми розуміємо, що частина людей на початку війни виїхала за кордон і не мала можливості платити, але у 2023 році деякі повернулися. По особових рахунках видно, що йде споживання електроенергії, але люди не проплачують принципово".

За словами Олега Валентия, коли працівники компанії спілкуються з боржниками, то роблять висновки, що понад 60% людей мають змогу розрахуватися за електрику. Це помітно по способу життя й вигляду помешкання. Також самі споживачі обіцяють, що оплатять. Решта 40 відсотків, за спостереженнями працівників компанії, мають проблеми з грошима. Вихід для таких людей — субсидія.

До війни людям могли відключати електрику за борги. Нині робити цього не мають права. Споживачам лише пропонують укласти угоду про поступове погашення боргу, сказав Олег Валентий.

"Люди можуть звернутися до компанії й укласти графік погашення заборгованості. Потім вони щомісяця вносять частину платежу й при цьому оплачують поточне споживання. У 2023 році споживачі на Кіровоградщині вже уклали близько 800 таких договорів".

Також справи можуть передати до суду. Цього року було 800 таких випадків. Рішення ухвалили по 560.

"Коли ми передаємо документи, які підтверджують борг, суд приймає однозначне рішення. Потім документи передають до виконавчої служби. Наслідки цього бувають різні. Це арешт карткових рахунків, заборона виїзду за кордон".

За словами Олега Валентия, гроші, які платять люди за споживання електрики, йдуть у тому числі й на відновлення обладнання після російських обстрілів.

"Близько 50% підстанцій і мереж Укренерго було пошкоджено в результаті російських обстрілів. Звичайно, міжнародні партнери виділяють гроші на відновлення енергетики, але основна маса — це те, що оплачуємо ми з вами як споживачі електроенергії".

З 1 червня 2023 року ціна за 1 кіловат електроенергії для населення становить 2 гривні 64 копійок. Компанія купує електрику на ринку утричі дорожче — за 7 гривень 32 копійки. Різницю в сумі компанії компенсує держава.

Загалом на Кіровоградщині налічують 434 тисячі побутових споживачів. З цієї кількості в містах і селах живуть приблизно порівну.

На початок