31 жовтня — 615 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- Держсекретар Блінкен закликав ухвалити спільний пакет допомоги для Ізраїлю, України й Тайваню. За його словами, запит президента США Байдена на допомогу зокрема Україні складає 61,3 мільярда доларів, які мають піти на оборону та повоєнне відновлення.
- Єврокомісія виділить 335 мільйонів євро на відбудову України та антикорупційні реформи.
- Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні представила офіційний звіт про удар по селу Грозі на Харківщині. У доповіді місія ООН заявила, що в неї є "достатні підстави" вважати, що вибух у кафе був спричинений ракетним ударом Збройних сил Російської Федерації.
- Російська армія обстріляла Центральний район Херсона. Зруйновані складські приміщення, пошкоджені близько 10 автомобілів. Одна людина поранена, її шпиталізували.
- Начальник служби зв'язків з громадськістю командування сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо поінформував щодо загострення ситуації по усій лінії фронту. За його словами, якщо раніше активність росіян спостерігалася на Лимано-Куп'янському напрямку, то зараз противник активізувався і на Бахмутському напрямку.
- Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте поговорив із президентом України Володимиром Зеленським. Рютте, зокрема сказав, що винищувачі F-16, обіцяні для захисту українського неба, прибудуть до навчального центру в Румунії через два тижні.
- Сполучені Штати закликають Росію до відповідальності за заворушення в аеропорту Махачкали проти ізраїльських пасажирів у Дагестані й відкинули звинувачення Кремля в причетності України.
- Президент Володимир Зеленський та його оточення дали інтерв'ю виданню Time. У ньому ідеться про виклики, з якими стикається влада України після 20 місяців повномасштабного вторгнення Росії: мобілізація до ЗСУ, корупція серед можновладців, настрої щодо перемоги України, фінансова допомога союзників та війна на Близькому Сході.
- У ніч на 30 жовтня 2023 року Росія атакувала територію України 12-ма ударними дронами типу Shahed та двома керованими авіаційними ракетами Х-59. Сили протиповітряної оборони знищили всі повітряні цілі.
- У Волновасі на Донеччині російські окупанти вбили дев’ятьох людей, зокрема двох дітей, повідомив омбудсман Дмитро Лубінець. За попередньою інформацією, окупанти позбавили життя сім’ю, яка "відмовилася віддавати власне житло чеченським окупантам".
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн 615 дня війни. Нову хроніку 1 листопада — читайте тут.
Зеленський: Одна з ключових політичних цілей України – це готовність до відкриття переговорів щодо членства у ЄС
"Провів підготовчу нараду щодо нашої роботи з Європейським Союзом. Одна з ключових політичних цілей України на завершення цього року – це наша готовність до відкриття переговорів щодо членства у Європейському Союзі. Всі рівні держави мають бути готовими до цього. І будуть. Очікуємо аналогічної готовності від європейських інституцій – ми чітко розуміємо пріоритети, ми готуємо наші кроки", — повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.
У Лубенській громаді, що на Полтавщині, чутно звуки вибухів, повідомили Суспільному місцеві жителі.
Зеленський: Успіх України в битві за Чорне море – це те, що буде в підручниках історії
Про це заявив президент Володимир Зеленський під час вечірнього звернення.
"Сучасний світ так влаштований, що звикає надто швидко до успіхів. Коли почалася повномасштабна агресія, багато хто у світі очікував, що Україна не вистоїть. Тепер сприймаються вже просто як даність колосальні речі, які роблять наші люди, всі наші воїни. Успіх України в битві за Чорне море – це те, що буде в підручниках історії, хоч і не так часто обговорюється зараз. Але… щоб там не було, нам робити своє – захищати свою державу, українську незалежність, наше життя, нашу культуру, українську свободу. І ми захистимо", — наголосив президент.
Вінницька область — повітряна тривога!
Зеленський відзначив державними нагородами ще 127 захисників України
Про це йдеться в указі №719/2023 оприлюдненому на сайті президента України.
Володимир Зеленський постановив нагородити оборонців за особисту мужність, виявлену в захисті державного суверенітету й територіальної цілісності України, а також за самовіддане виконання військового обов’язку. 58 воїнів нагороджені посмертно.
Нагородженим призначені ордени Богдана Хмельницького та "За мужність", медалі "За військову службу Україні" і "Захиснику Вітчизни".
У восьми областях України — повітряна тривога
Повітряну тривогу оголошено у Київській області та Києві, Житомирській, Сумській, Полтавській, Черкаській, Кіровоградській, Луганській та Миколаївській областях.
На Черкащині працює ППО
Про це повідомив начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець.
"Загроза застосування ворогом ударних БпЛА. В області працює ППО", — написав Табурець.
"Нісенітниця від людини, яка незрозуміло про що волає". Данілов прокоментував висновки анонімного співрозмовника Time з Офісу президента
Про це секретар РНБО Олексій Данілов заявив в ефірі УП live.
Так він прокоментував інтерв'ю Володимира Зеленського виданню Time у якому журналісти також використали висновки анонімного співрозмовника, якого титрували як одного з "радників президента України". Зокрема у статті є цитата одного з неназваних помічників президента, який сказав журналісту: "Він обманює себе. У нас немає варіантів. Ми не виграємо. Але спробуй йому це сказати".
Читайте також: Мобілізація до лав ЗСУ, корупція та "війна волі": головне з матеріалу Time про Зеленського
Данілов, заявив, що той співрозмовник "не володіє справжньою інформацією, повʼязаною з проведеннями Ставки або засідань військового кабінету, а відповідні органи мають з’ясувати, які саме люди з оточення президента Зеленського не вірять у перемогу України у війні".
Деталі: За словами секретаря РНБО, "нічого подібного описаного в статті, в коридорах влади не відбувається", зокрема засідання Ставки верховного головнокомандувача не проходять так, як описано в матеріалі.
"Відносно того, що він (президент-ред.) з військової кімнати виходить-заходить. Це якась нісенітниця від людини, яка незрозуміло про що волає", — заявив Данілов.
З Борівської громади за чотири дні виїхали понад 150 дітей
З Борівської громади на Ізюмщині триває рекомендована обладміністрацією евакуація. За словами очільника громади, протягом 30 жовтня з території виїхали 77 дітей разом з батьками, сумарно за чотири дні евакуювалися до 400 людей. Жителі виїжджають самостійно або з допомогою волонтерів.
Евакуюються через посилення обстрілів, та з сіл поблизу кордону Луганської області, поруч з якими тривають бойові дії, розповів Суспільне Харків начальник Борівської СВА Олександр Тертишний.
За словами Тертишного, точну кількість евакуйованих не рахують.
"Це важко сказати, процес іде. 155 дітей вивезли за останні дні. З ними ж дорослі, тому на два-три множте. Десь 300-400 людей покинули громаду, в основному вже з селища Борова. Ніхто ж такого підрахунку не веде, більшість самостійно виїжджають в Ізюм, в Балаклію. Є такі, що в Ізюмі ночують, а їдуть сюди на роботу", — розповів начальник Борівської СВА.
Сили ППО під час повітряної тривоги на Дніпропетровщині збили два безпілотники
Про це повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.
"Наші оборонці неба з ПвК "Схід" збили їх над Дніпровським та Криворізьким районами", — написав Лисак.
США оголосили звинувачення трьом особам через контрабанду електроніки у РФ в особливо великих розмірах
У США оголосили звинувачення громадянину США й двом громадянам Канади російського походження у зв’язку з контрабандою електроніки у РФ в особливо великих розмірах в обхід санкцій.
Як повідомляє Мінюст США, мова йде про контрабанду, змову з метою порушення санкцій і змову з метою шахрайства.
Підозрювані використовували дві юридичні особи, зареєстровані в Брукліні, для незаконного постачання, закупівлі й відправки в Росію електроніки подвійного призначення російським підсанкційним компаніям. Деякі з електронних компонентів та інтегральних схем виявлені в російських озброєннях, які використовуються для ударів по Україні.
САП завершила слідство у справі народної депутатки з Тернопільщини
Спеціалізована антикорупційна прокуратура завершила слідство у справі щодо отримання народною депутаткою з Тернопільщини та її помічницею 11,3 тисячі доларів США за перетин кордону. Рішення про завершення слідства ухвалили 31 жовтня.
"На сьогодні встановлено два епізоди протиправної діяльності нардепа та її помічниці, а саме отримання 11,3 тис. доларів США від двох громадян за безперешкодний перетин кордону. Відповідно до 1 частини 62 статті Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду", — повідомили у САП.
Протягом доби на фронті відбулось 59 бойових зіткнень — Генштаб
Про це повідомили у Генштабі ЗСУ.
- На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил Білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
- На Сіверському та Слобожанському напрямках армія РФ зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить диверсійно-розвідувальну діяльність, здійснює обстріли населених пунктів, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 30 населених пунктів, серед них Грем'яч, Карповичі, Блешня Чернігівської області, Середина-Буда, Ободи, Покровка, Попівка Сумської області, Уди, Ветеринарне, Гатище Харківської області.
- На Куп'янському напрямку росіяни вели безуспішні штурмові дії в районах Синьківки, Іванівки Харківської області та Надії Луганської області. Українські воїни відбили понад 10 атак. Окупанти завдали авіаційних ударів у районах Піщаного, Новосергіївки та Чернещини Харківської області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали 15 населених пунктів, серед них Кам'янка, Дворічна, Синьківка, Степова Новоселівка, Берестове Харківської області.
- На Лиманському напрямку армія РФ наступальних дій не вела. Завдала авіаційних ударів у районах Серебрянського лісництва, Верхньокам'янського та Спірного Донецької області. Від артилерійських та мінометних обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Макіївка, Невське, Білогорівка Луганської області та Ямполівка, Серебрянка, Верхньокам'янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.
- На Бахмутському напрямку росіяни безуспішно намагалися відновити втрачене положення біля Кліщіївки та Андріївки Донецької області. Водночас окупанти вели безуспішні штурмові дії в районі Південного Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 25 населених пунктів, зокрема Міньківка, Богданівка, Кліщіївка, Андріївка, Дружба Донецької області.
- На Авдіївському напрямку окупанти за підтримки авіації вели безуспішні штурмові дії в районах населених пунктів Авдіївка, Керамік, Сєверне, Первомайське, Степове Донецької області. Загалом Сили оборони відбили 15 атак на цьому напрямку. Армія РФ завдала авіаційного удару в районі Ласточкиного Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 20 населених пунктів, серед них Олександропіль, Керамік, Бердичі, Степове, Авдіївка, Сєверне Донецької області.
- На Мар'їнському напрямку росіяни вели безуспішні штурмові дії в районах Мар'їнки та Новомихайлівки Донецької області, де українські воїни відбили близько 20 атак. Також окупанти завдали авіаційного удару поблизу Костянтинівки Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем армії РФ опинилось близько 10 населених пунктів Донецької області, зокрема Красногорівка, Георгіївка, Мар'їнка, Новомихайлівка та Антонівка.
- На Шахтарському напрямку росіяни вели безуспішні штурмові дії в районах Пречистівки та Золотої Ниви Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, зокрема Водяне, Вугледар, Пречистівка, Золота Нива Донецької області.
- На Запорізькому напрямку окупанти безуспішно намагалися відновити втрачене положення в районі Роботиного Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 20 населених пунктів, зокрема Малинівка, Полтавка, Гуляйполе, Новоданилівка, П'ятихатки Запорізької області.
- На Херсонському напрямку армія РФ завдала авіаційних ударів у районах населених пунктів Микільське, Іванівка, Козацьке, Садове, Тягинка, Львове Херсонської області. Артилерійських обстрілів зазнали Херсон, Велетенське, Понятівка Херсонської області та Дмитрівка, Яселка Миколаївської області.
Зеленський запропонував Верховній раді розірвати консульську угоду з Росією
Про це йдеться у картці законопроєкту "Про припинення дії Консульської конвенції між Україною і Російською Федерацією", що зареєстровано на сайті парламенту.
Текст законопроєкту ще не опубліковано на сайті парламенту. Наразі документ передано на розгляд керівництву Ради.
Росія позбавила 4 мільйони українців доступу до гумдопомоги - ЄС в ООН
Про це під час засідання Ради безпеки ООН заявив постійний представник ЄС Олаф Скоог.
"За даними ООН, майже чотири мільйони людей, які проживають на тимчасово контрольованих Росією територіях, перебувають поза зоною досяжності гуманітарної допомоги. Ми закликаємо Росію гарантувати безпечний й безперешкодний гуманітарний доступ до усіх регіонів, що перебувають під її тимчасовим контролем. Не можна відмовляти у допомозі тим, хто її потребує", — сказав Скоог.
Він додав, що ЄС підтримує усі зусилля ООН з доставки гуманітарної допомоги на території, які не контролює уряд України.
"Нам прикро, що жоден міжагенційний гуманітарний конвой не зміг потрапити з контрольованої урядом території на неконтрольовану, попри неодноразові спроби та інформування Російської Федерації", — зазначив дипломат.
Росіяни намагаються підсилювати ППО в Криму — Юсов
Про це в ефірі телемарафону заявив представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов.
"Росіяни намагаються підсилювати ППО в Криму, однак, як бачимо, далеко не завжди вдається. Була інформація, вона підтверджується, про перекидання засобів ПРО з інших напрямків, зокрема, з далекосхідного на тимчасово окуповану територію України. в т.ч. окупованого українського півострова. Але, як казав очільник ГУР МО Кирило Буданов, сьогодні в Криму немає безпечних для окупантів місць. І це ми бачимо на власні очі фактично в щоденному режимі. Продовжується планова робота Сил Безпеки, операції в різних сферах і на землі, і на воді — ця робота триватиме й надалі", — заявив Юсов.
Він додав, що тиск, який робить Україна ускладнює для ворога легкість проведення, планування, реалізації операцій, зокрема, з тимчасово окупованого Криму.
"Ускладнює використання Криму як логістичного хабу для окупаційного корпусу, зокрема, на півдні України. Кожне таке успішне ураження — це додаткові клопоти, час і ресурси ворога на окупованому півострові, час і нагода, які українські оборонці ефективно використовують", — наголосив Юсов.
Внаслідок обстрілів РФ Херсонської громади поранено трьох людей
Станом на 18:30 внаслідок обстрілів РФ Херсонської громади відомо про трьох поранених людей. Двоє чоловіків отримали травми після атаки по Центральному району міста, ще один — звернувся за меддопомогою після вчорашнього обстрілу маршрутного таксі, повідомив в Telegram керівник МВА Роман Мрочко.
Зеленський обговорив з прем’єр-міністром Болгарії безпеку в регіоні Чорного моря
Президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з прем’єр-міністром Болгарії Ніколаєм Денковим, повідомляє пресслужба Офісу президента.
Сторони обговорили проблематика забезпечення безпеки в регіоні Чорного моря в контексті грубого порушення Росією свободи судноплавства та реалізація домовленостей, досягнутих під час візиту Зеленського до Болгарії в липні 2023 року. Президент докладно поінформував про функціонування альтернативного експортного коридору, у цьому контексті було відзначено спільну ініціативу за участю Болгарії, Туреччини та Румунії щодо протимінної діяльності в акваторії Чорного моря, яка є практичним внеском у забезпечення безпеки в Чорноморському регіоні.
85-річний чернігівець плете шкарпетки для українських військових
110 пар шкарпеток зв’язав і передав військовим чернігівець Борис Комаров. Чоловіку 85 років, навчився в'язати ще в дитинстві, спостерігаючи за тим, як це робить мати, з того часу зі спицями та нитками не розлучався. Після повномасштабного вторгнення росіян став плести шкарпетки для українських військових, передаючи їх через волонтерів.
"Так от сиджу і в’яжу. Мене відволікає від усього. Я в’яжу – і спокійно на серці. В’яжу із тим відчуттям, що роблю добро для солдат", — каже чоловік.
З волонтерами, які передають шкарпетки бійцям, його познайомила сусідка.
"Якраз була повітряна тривога. Ну, і стояли біля підвалу, щоб ховатися. А тут сусідка моя з другого поверху стоїть і мотає нитки на клубок. Кажу: «В’яжеш?» А вона: «В’яжу. А ви в’яжете?». Я кажу: «В’яжу. А тобі що, зв’язати шкарпетки?» Каже: «Не мені, а солдатам треба в’язати»".
Мета Офісу омбудсмана — створення механізму компенсації для постраждалих внаслідок агресії РФ
Уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець зустрівся зі спецдоповідачкою ООН з прав людини внутрішньо переміщених осіб Паулою Гавірією Бетанкур та експертною групою по внутрішньому переміщенню. Під час зустрічі омбудсман наголосив на створенні ефективного та дієвого механізму компенсації для постраждалих від збройної агресії РФ.
"Розповів про Офіс омбудсмана в Україні та роль уповноваженого стосовно внутрішньо переміщених осіб. Наголосив на основних пріоритетах та ключових напрямах роботи з ВПО та особами, які постраждали внаслідок війни", — поінформував Лубінець.
Він підкреслив, що через моніторингову діяльність приділяє особливу увагу питанню забезпечення гідних та комфортних умов проживання ВПО в колективних центрах.
"Повідомив, що з початку 2023 року Офіс омбудсмана провів 1222 моніторингових візити до колективних центрів, за результатами яких надано 1765 рекомендацій обласним військовим адміністраціям. За результатами аналізу інформації ініціював розробку Мінімальних стандартів проживання в колективних центрах, які лягли в основу прийнятої урядом постанови", — сказав Лубінець.
Атаки Росії на українські порти та зернову інфраструктуру знищили понад 280 000 тонн зерна за місяць
Про це під час засідання Радбезу Організації Об'єднаних Націй заявила представниця Сполученого Королівства у ООН Барбара Вудвард, передає кореспондентка Суспільного.
"Атаки Росії на українські порти та зернову інфраструктуру знищили понад 280 000 тонн зерна за місяць, чого достатньо для того, щоб прогодувати понад мільйон людей протягом року. Ці атаки явно спрямовані на те, щоб заблокувати експорт українського зерна, який має вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки та роботи світових продовольчих програм", — зазначила Вудвард.
У зв'язку з наближенням вона закликала РФ повністю дотримуватися своїх зобов'язань за міжнародним гуманітарним правом, а також дозволити гуманітарним організаціям працювати в безпеці і припинити використовувати продовольство як зброю війни.
"Росія повинна припинити своє незаконне вторгнення в Україну. Це єдиний спосіб захистити світові продовольчі ринки і припинити страждання українського народу", — наголосила дипломатка.
Понад 14 000 людей з 65 країн долучились до "Найдовшого у світі марафону" задля підтримки українських героїв
В усьому світі люди пробігли благодійний забіг підтримки та вдячності всім, хто захищає, рятує, лікує та наближає перемогу України.
Щоб подолати дистанцію за героїв, до "Найдовшого у світі марафону" 29 жовтня долучилися учасники з США, Канади, Австралії, Великої Британії, Німеччини, Польщі, Литви, Чехії, Естонії та інших країн.
«З 2015 року Нова пошта проводить марафони, які єднають тисячі людей. І цього разу понад 14 000 людей обʼєдналися в підтримці тих, хто щодня відстоює нашу свободу. Ми власним коштом доставили стартові набори на всі континенти, у 65 країн. У Бразилію, Люксембург, Індонезію і навіть на острів Ангілья. Завдяки всім, хто приєднався до “Найдовшого у світі марафону”, ми вкотре нагадуємо світу, що війна в Україні триває, а ворог умисно спрямовує удари по цивільних людях та обʼєктах, — говорить співзасновниця Нової пошти Інна Поперешнюк. — Свій забіг я присвятила загиблим та постраждалим колегам від удару росії по терміналу Нової пошти на Харківщині, що стався 21 жовтня 2023 року».
"Найдовший у світі марафон" підтримали Міністерство закордонних справ України, Представництво України при Європейському Союзі та Посольства і Консульства України в США, Канаді, Південно-Африканській Республіці, Швейцарії, Італії, Кенії, Норвегії, Швеції, Грузії, Латвії, Польщі, Литві, Молдові, Румунії та в інших країнах.
Російські військові 31 жовтня обстріляли Красногорівку на Донеччині — поранений чоловік
31 жовтня російські військові обстріляли місто Красногорівка у Донецькій області. Поранений чоловік.
Про це Суспільному Донбас розповіла речниця прокуратури Донеччини Анастасія Мєдвєдєва.
"Під час обстрілу 59-річний чоловік був неподалік власного будинку, його з осколковими пораненням доставили до лікарні для надання медичної допомоги", — уточнила речниця.
Анастасія Мєдвєдєва розповіла, що прокуратура розпочала досудове розслідування за ч. 1 ст. 438 КК України, а саме порушення законів та звичаїв війни.
Очільник МЗС закликав союзників посилити українську протиповітряну оборону
"Проста математика підтримки України. 1 ракета Patriot = 4,1 мільйона доларів. 1 пошкоджений енергоблок = $19,1 млн. Тому є доцільним сьогодні максимально посилити протиповітряну оборону України, щоб потім економити ресурси. Врятовані ППО людські життя безцінні", — написав Дмитро Кулеба у соцмережі Х (колишній Twitter).
Ракетний удар по драмтеатру у Чернігові: розслідувачі Truth Hounds дослідили, яка бригада РФ могла здійснити атаку
Ракетний удар по драмтеатру у Чернігові 19 серпня могла здійснити 26 ракетна бригада у складі 6-ї загальновійськової армії РФ.
Про це йдеться у розслідуванні Truth Hounds, правозахисної організації, яка документує воєнні злочини.
Фахівці встановили, що удар по драмтеатру був нанесений саме з використанням крилатої ракети "Іскандер-К". На стоп-кадрі з відео моменту влучання в драмтеатр добре помітні характерні для неї крильця на корпусі та хвостове оперення для стабілізації.
Найімовірніше, ракету "Іскандер-К" запускали з Брянської та Курської областей РФ.
У ТЦК триває процес призначення військкомів з бойовим досвідом — Фітьо
Начальник служби зв'язків з громадськістю Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо заявив, що у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) триває процес призначення нових військкомів, які мають бойовий досвід.
Про це Володимир Фітьо сказав на брифінгу на тему: "Ситуація на фронті та облік військовозобов’язаних".
"Ми говоримо про виконання рішення РНБО про заміну обласних очільників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. На цей час цей процес триває. Керівниками ТЦК призначаються нові військовослужбовці, які мають досвід ведення бойових дій, які пройшли перевірку відповідних антикорупційних органів", — розповів Фітьо.
Відповідаючи на питання, як кадрові ротації впливають на роботу ТЦК, Фітьо зазначив, що покращити роботу центрів комплектування мають законодавчі зміни, на які очікують військові.
"Зараз щодо роботи ТЦК є низка законопроектів, які знаходяться на розгляді у парламенті. Одним із таких законопроектів, який мав би покращити роботу ТЦК, є запровадження синхронізації єдиної бази військовозобов’язаних, нашої системи обліку "Оберіг" з іншими реєстрами інших державних органів влади. Якщо цей законопроект буде проголосовано, то відповідно до цього система обліку військовозобов’язаних "Оберіг" буде отримувати дані з інших реєстрів – про сімейний стан, про освіту, про народження дітей, про фах, про роботу та інші необхідні дані", — сказав Фітьо.
За його словами, наразі система обліку військовозобов’язаних наповнена на 90%, і триває процес внесення даних з паперу у цифру.
"Військовозобов’язані зараз ще мають особисто з’являтись у свої ТЦК для того, щоб оновити свої дані, тобто з’являтись фізично і приносити ксерокопії тих чи інших документів", — сказав начальник служби зв'язків з громадськістю Командування Сухопутних військ ЗСУ.
Він також зауважив, що лише після оцифровування даних військовозобов’язаних та ухвалення відповідного законопроекту можна буде перейти до процесу синхронізації системи обліку "Оберіг" з іншими державними реєстрами.
Понад 400 тисяч жителів окупованої частини Донецької області пройшли фільтрацію — ЦНС
Від початку повномасштабного вторгнення у Донецькій області понад 400 тисяч жителів пройшли фільтрацію на тимчасово окупованих територіях регіону.
Про це повідомив Центр національного спротиву.
"Загалом в області працює 17 фільтраційних пунктів, де людей піддають тиску й зокрема тортурам", — йдеться у повідомленні ЦНС.
За даними центру національного спротиву, такі пункти діють у наступних населених пунктах:
- Безіменне;
- Бугас;
- Мангуш;
- Степанівка;
- Успенка;
- Володарськ;
- Дебальцеве;
- Докучаєвськ;
- Єнакієве;
- Зарічне;
- Сніжне;
- Шахтарськ;
- Маріуполь;
- Новоазовськ;
- Старобешеве;
- Донецьк.
Україні виділять €335 млн допомоги від Єврокомісії
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні уряду повідомив, що незабаром від Європейської комісії Україна отримає 335 млн євро допомоги.
Гроші від Європейського Союзу будуть виділені після підписання програми "Підтримка Євросоюзу для відновлення та реформ". Далі вони мають розподілитися на такі напрями:
- відбудова інфраструктури, зокрема енергетики;
- допомога бізнесу;
- антикорупційні заходи;
- захист довкілля;
- цифровізація.
Кабмін звільнив заступницю глави Мінветеранів та погодив кандидатури членів наглядової ради "Оператора ГТС"
Кабінет міністрів України на засіданні 31 жовтня ухвалив розпорядження про звільнення з посади заступниці міністра у справах ветеранів та погодив кандидатури членів наглядової ради ТОВ "Оператора ГТС".
Про це повідомила пресслужба уряду.
Кабмін звільнив Калиту Тетяну Вікторівну з посади заступника Міністра у справах ветеранів з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Крім того на засіданні погодили пропозиції Номінаційного комітету (внесені Міністерством економіки) про призначення до наглядової ради ТОВ "Оператор ГТС".
Близько 100 українців щодня отримують відмову на виїзд з України — ДПСУ
Речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко заявив, що кожного дня відмову на виїзд з України отримують близько 100 громадян.
Про це полковник повідомив у ефірі телемарафону "Єдині новини".
"Загалом в середньому близько 100 осіб у день отримують відмову, бо вони не мають достатньо документів і не підпадають під ті умови перетину державного кордону України", — зазначив Демченко.
За словами речника ДПСУ, на кордоні щодня виявляють від п'яти до десяти людей, які намагаються використати підроблені документи для виїзду.
Полковник поінформував, що за час дії воєнного стану загалом в пунктах пропуску було виявлено понад 7 тисяч осіб з фальшивими документами.
В ООН визнали, що армія РФ відповідальна за ракетний удар по Грозі на Харківщині
У Моніторинговій місії ООН в Україні (ММПЛУ) дійшли висновку, що ракетний удар, внаслідок якого загинуло 59 людей у кафе в українському селі Гроза Харківської області, був завданий російською армією.
Про це йдеться у доповіді Моніторингової місії ООН в Україні.
У доповіді місія ООН заявила, що в неї є "достатні підстави" вважати, що Росія завдала смертоносного ракетного удару по селу Гроза, і хоча РФ не визнала прямо відповідальність за цей напад, постійний представник Росії у Раді безпеки ООН описав поминальний захід у Грозі, як законну військову ціль – "твердження, яке суперечить інформації, зібраній та перевіреній ММПЛУ".
"У новій доповіді, опублікованій сьогодні МППЛУ, зроблено висновок, що Росія або не вжила всіх практично можливих заходів, щоб пересвідчитися в тому, що запланований об’єкт нападу є військовою ціллю, а не цивільними особами чи цивільними об’єктами, або навмисно спрямувала напад на цивільних осіб або цивільний об’єкт, що у будь-якому разі є порушенням міжнародного гуманітарного права", – зазначається в повідомленні.
За словами голови Моніторингової місії ООН із прав людини в Україні Даніель Белль, удар по кафе у Грозі, який забрав життя 36 жінок, 22 чоловіків і 8-річного хлопчика, є одним із найбільших за кількістю вбитих із початку повномасштабного вторгнення РФ Україну в лютому 2022 року.
"Він (ракетний удар — ред.) є переконливим нагадуванням про наслідки війни в Україні для людей і підкреслює необхідність притягнення винних до відповідальності", – наголосила Белль.
У доповіді вказано, що масштабні пошкодження і рештки зброї, знайдені на місці інциденту, вказують на те, що ймовірною причиною вибуху була російська ракета "Іскандер".
"Ця високоточна керована балістична ракета малої дальності поцілила у єдине в селі кафе приблизно за 20-25 хвилин після того, як 63 місцеві мешканці зібралися там, щоб ушанувати пам’ять перепохованого у Грозі українського військовослужбовця, який загинув на війні раніше", – йдеться в повідомленні.
У звіті вказується, що спостерігачі ООН з прав людини задокументували, що всі жертви були цивільними особами й що на поминальному обіді в кафе чи поблизу нього не було жодного військового персоналу чи будь-якої іншої законної військової цілі.
"ООН закликає Росію визнати відповідальність за жертви серед цивільного населення внаслідок ракетної атаки, провести повне і прозоре розслідування удару, щоб притягнути винних до відповідальності й запобігти повторенню подібних нападів у майбутньому, а також забезпечити доступ до засобів правового захисту, включаючи відшкодування прямим і непрямим жертвам", — йдеться у звіті.
Зеленський провів Ставку Верховного Головнокомандувача. Обговорили безпеку у Чорноморському регіоні
Президент України Володимир Зеленський 31 жовтня провів Ставку Верховного Головнокомандувача, на якій зокрема обговорювалась безпека Чорноморського регіону та робота "зернового коридору".
Про це глава держави поінформував у Telegram.
"У Міжнародний день Чорного моря – про безпеку саме в цьому регіоні. Безперешкодна робота "зернового коридору". Боротьба з діями противника, які ставлять під загрозу мирне судноплавство. Зниження спроможностей російського флоту. Доповіді командувача ВМС ЗСУ Неїжпапи, начальника ГУР МО Буданова, голови СБУ Малюка", — йдеться у дописі Зеленського.
За його словами, також була обговорена безпека Одеської області.
"Захист людей, енергетичних об’єктів, портової інфраструктури. Посилення регіональної системи ППО. Так само посилення протиповітряної оборони та захист об’єктів критичної інфраструктури в прикордонних та прифронтових регіонах. Командувач Повітряних сил Олещук", — написав президент.
Окремо була обговорена ситуація на фронті.
"Куп’янськ, Авдіївка, Херсон. Доповіді головкома Залужного, командувачів Сирського, Тарнавського, Гнатова, Москальова, Содоля", — сказав Зеленський.
Також було заслухано доповіді міністра оборони України Умєрова та міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Камишіна щодо нарощування вітчизняного виробництва артсистем та артснарядів натівського стандарту, а також інформацію про графіки постачання від партнерів.
В Палаті представників США є голоси на підтримку України — Дмитро Кулеба
В Палаті представників США, попри політичне протистояння, буде вдосталь голосів за закон, який надасть Україні додаткову підтримку.
Про це в етері телемарафону заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
"Ми маємо підстави вважати, що голоси за закон, який надасть Україні додатковий обсяг підтримки в Палаті представників США, є. Водночас там є величезне політичне протистояння. І буде гріх деяким політичним гравцям в Америці не скористатися в своїх інтересах питанням цього законопроєкту", — сказав він.
Міністр наголосив, що дипломатична команда України зараз працює над тим, щоб результат голосування в Конгресі США був позитивним для Києва.
Окупанти витратять гроші від продажу квартири Зеленської в Ялті на виплати учасникам "СВО"
Окупаційна влада Криму має намір скерувати кошти, виручені від продажу квартири дружини президента України Олени Зеленської в Ялті, на підтримку учасників війни проти України.
Про це заявив голова російського парламенту Криму Володимир Константинов, пише ТАРС.
"Було два претенденти на купівлю квартири Зеленських, і ціна зі стартової в 24 млн руб. зросла до 44 млн руб. Це непогані гроші для бюджету Криму, ми допоможемо і учасникам "СВО", і сім'ям загиблих на фронті. Можливо, щось придбаємо для потреб фронту", – йдеться у повідомленні.
За час повномасштабного вторгнення на чорноморське узбережжя винесло до 70 морських бомб — Гуменюк
За час повномасштабного вторгнення до узбережжя України та інших країн Чорноморського басейну винесло до 70 морських бомб.
Про це 31 жовтня в ефірі телемарафону "Суспільне. Спротив" повідомила начальниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня Наталя Гуменюк.
За її словами, проблема замінування Чорного моря постала на початку повномасштабного вторгнення. Тоді Росія повідомила про щонайменше 450 морських мін, що можуть бути в акваторії водойми.
"Сьогодні бачимо, що ворог фактично ледь не щодня здійснює вильоти тактичної авіації й скидає або керовані авіабомби, або донні міни, або інші морські міни, або невідомі нам поки що вибухові пристрої у напрямку, наближеному до навігаційного коридору. Вони, не маючи іншої можливості впливати на припинення навігації у Чорному морі, намагаються отак напакостити", — зазначила керівниця пресцентру.
Також вона зауважила, що армія РФ додатково скинула у Чорне море за останній місяць близько ста бомб:
"Ворог впродовж останнього місяця, ледь не щодня, скидає бомби. Якщо впродовж 30 днів скидати хоча б по три такі прилади, то точно набереться 90. Точну кількість ми не можемо поки що встановити й навряд вдасться".
СБУ повідомила про підозру російській співачці Чичеріній. Їх загрожує довічне ув'язнення
Служба безпеки України зібрала доказову базу на російську співачку Юлію Чичеріну, яка підтримала збройну агресію РФ. Їй було оголошено про підозру.
Про це повідомляє пресслужба СБУ.
"За даними слідства, напередодні 2023 року Чичеріна опублікувала на власному YouTube-каналі відеозвернення, де закликала військових українських Сил оборони здаватися у російський полон. Крім того, у своєму виступі Чичеріна погрожувала українським захисникам ув’язненням до російських концтаборів у Сибіру", — йдеться у повідомленні.
У СБУ зазначили, що потім це відеозвернення було "підхоплено" пропагандистами центральних інформресурсів Кремля, а також поширено на Telegram-каналах терористичних організацій Л/ДНР.
"Також після теракту агресора в Оленівці Чичеріна приїхала до тимчасово окупованого селища і дала там концерт, під час якого закликала місцевих жителів вступати до лав російської армії. Таку агітацію вона супроводжувала "гаслами", в яких виправдовувала тимчасову окупацію частини України", — йдеться у повідомленні.
Ініційована Службою безпеки мовно-лінгвістична експертиза підтвердила факти підривної діяльності Юлії Чичеріної на користь Росії.
На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили Чичеріній про підозру за такими статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 1 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України);
- ч. 1, ч. 2 ст. 332-2 (незаконне перетинання державного кордону України);
- ст. 436 (пропаганда війни);
- ч. 3 ст. 436-2 (виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, глорифікація її учасників).
Подоляк назвав статтю про Зеленського в Time "субʼєктивною точкою зору конкретного журналіста"
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що колонка авторства Саймона Шустера в американському виданні Time, яка спричинила бурхливе обговорення в Україні — це "субʼєктивна точка зору конкретного журналіста".
Про це Михайло Подоляк сказав в ефірі програми Свобода.Ранок (Радіо Свобода).
"Не забуваймо, що це субʼєктивна точка зору конкретного журналіста, який має своє бачення того, що відбувається. Друге, я зовсім не розумію, що таке анонімні джерела постійно. Тому що коли я з кимось розмовляю від імені Офісу президента, то я обов’язково кажу, що це я говорю. Подекуди ці анонімні джерела – це люди, які не мають доступу до певної інформації, але які десь там поряд перебувають і вони хочуть збільшити свою вагу і свої бачення видають за аксіоматичні знання", – сказав Подоляк.
Радник керівника ОПУ не вважає що "є якась розлюченість чи вважаємо ми наших партнерів зрадниками".
"Є обʼєктивні речі, про які треба говорити. Ми про них вже, до речі, говорили неодноразово. Тому треба все ж таки збільшити швидкість постачання тієї чи іншої техніки в Україну чи більше докладатись, скажімо, до того, щоб Україна мала всі ресурси для справедливої фіналізації цієї війни. Отут є трошки нерозуміння, чому повільно ми це робимо", — пояснив Михайло Подоляк.
Справа про вбивство тероборонівця у Києві: обвинувачених залишили під вартою
У Голосіївському районному суді м. Києва відбулося чергове засідання у справі щодо умисного вбивства 34-річного добровольця ДФТГ. На лаві підсудних троє підозрюваних. Їм інкримінують вбивство, вчинене з хуліганських мотивів із застосуванням вогнепальної зброї.
Про це повідомляє Київська міська прокуратура.
Зазначається, що у ході засідання суд досліджував письмові докази сторони обвинувачення.
На лаві підсудних троє обвинувачених. Вони перебувають під вартою.
"Під час судового розгляду сторона захисту заявила клопотання про зміну запобіжних заходів двом обвинуваченим у хуліганстві за ч. 4 ст. 296 КК України з тримання під вартою на більш м’які, не пов'язані з утриманням у СІЗО", — йдеться у повідомленні.
Враховуючи те, що злочин був вчинений із застосуванням насильства, прокуратура заперечувала проти задоволення таких клопотань.
"Розглянувши доводи сторін, суд ухвалив відмовити у задоволенні клопотань про зміну запобіжних заходів. Обвинувачених залишено під вартою", — поінформували у столичній прокуратурі.
У Міжнародний день Чорного моря Зеленський наголосив на необхідності звільнити акваторію від окупантів
В Міжнародний день Чорного моря президент України Володимир Зеленський наголосив на необхідності обʼєднати зусилля, щоб повернути Чорному морю його роль простору миру, торгівлі та розвитку.
Відповідне звернення глава держави опублікував у своєму офіційному Telegram-каналі.
Зеленський зазначив, що Чорне море має стратегічне значення не лише для сусідніх країн, але й для всієї Європи, Близького Сходу та глобальної продовольчої безпеки.
"Росія перетворила його на зону бойових дій, агресії та загроз свободі судноплавства. Ми маємо обʼєднати зусилля, щоб повернути Чорному морю його роль простору миру, торгівлі та розвитку", — йдеться у повідомленні.
Воїни 103 бригади сил ТрО вразили російський "Сонцепьок"
Військовослужбовці 103 бригади Сил територіальної оборони вразили російський "Сонцепьок". Свою роботу показали на відео.
Відео опублікували на Telegram-каналі 103 бригади Сил територіальної оборони ЗСУ.
"Було помічено роботу ворожої реактивної системи залпового вогню, при наближенні зʼясувалось, що це ТОС-1А. Оператори ударних дронів миттєво зреагували й рідкісний трофей поповнив колекцію наших воїнів. Ще одна уражена ціль, ще один крок до перемоги!", — повідомили у пресслужбі 103 бригади Сил ТрО.
Уразили важку вогнеметну систему росіян оператори ударних авівційних комплексів 103 бригади.
Військовим у Києві та області виплатили понад 60 млн грн "бойових" за службу в тилу — Міноборони
Міністерство оборони проводить вибіркову перевірку військових частин щодо виплати грошової винагороди військовослужбовцям. На Київщині виявили розтрату понад 60 млн грн на доплати бійцям, які не виконували бойових завдань.
Про це повідомляє пресслужба Міноборони.
Зокрема, під час однієї з перевірок Служби внутрішнього аудиту з'ясувалося, що військовим понтонно-мостової роти, які виконували завдання у Київській області через кілька місяців після відступу росіян, виплатили щомісячну доплату у 100 тисяч грн.
Загалом на премії цьому підрозділу за період з вересня по грудень 2022 року витратили 6,5 млн гривень, хоча до районів ведення бойових дій Київська область на той час вже не належала.
Командир іншої військової частини видав наказ на виплату додаткової винагороди військовослужбовцям, які перебували у пункті постійної дислокації в Києві. Юристів, кадровиків, економістів, працівників відділу логістики та інший особовий склад військової частини преміювали, хоч вони несли службу далеко від передової. Служба внутрішнього аудиту встановила зайве використання майже 60 млн грн із бюджету.
Ракетний удар по Запоріжжю, дронова атака на Нікополь. Як минула ніч у регіонах
30 жовтня та у ніч на 31 жовтня російські війська обстріляли дев'ять областей України. Росіяни завдали ракетного удару по Запоріжжю та атакували Нікополь сімома дронами-камікадзе. Найбільше обстрілів зазнали Сумщина, Херсонщина, Луганщина та Запоріжжя.
Про ситуацію з обстрілами в регіонах Суспільному повідомили у зведенні обласних державних адміністрацій.
Чернігівщина: за добу — 8 обстрілів (68 вибухи). Росіяни обстрілювали Чернігівський, Новгород-Сіверський та Корюківський райони, застосували АГС, міномети, ствольну артилерію. Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження інформація не надходила. Дані уточнюються.
Сумщина: вчора протягом дня війська РФ здійснили 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 103 вибухи з мінометів, артилерії та гранатометів. Обстрілів зазнали Краснопільська, Білопільська, Путивльська, Середино-Будська, Шалигинська громади.
Запорізька: минулої доби окупанти гатили по області з усіх видів озброєння: зафіксовано 148 ударів по 27 населених пунктах.
119 артобстрілів прийшлися по території Гуляйполя, Оріхова, Залізничного, Роботиного, Левадного, Червоного, Новоданилівки, Успенівки, Полтавки, Гуляйпільського, Степового, П'ятихаток, Приморського та інших прифронтових міст і сіл.
Війська РФ здійснили ракетного удару по Запоріжжю, 22 БПЛА-атаки по Новодарівці, Чарівному, Левадному, Малій Токмачці, Полтавці, Затишшю, Кам'янському, Малим Щербакам й Лук'янівському, 5 РСЗВ-обстрілів Магдалинівки, Оріхова, Роботиного та Малинівки, а також використав авіаційний снаряд по Новодарівці.
Надійшло 13 повідомлень про руйнування житлових будинків та об'єктів інфраструктури. Мирні жителі не постраждали.
Дніпропетровщина: сім дронів-камікадзе за вчорашній день спрямували росіяни на Нікополь. Били по місту і з важкої артилерії. Понівечені п’ятиповерхівка, 18 приватних будинків, 12 господарських споруд, 2 авто, сонячні панелі, газогони, лінії електропередач, магазин і будівля релігійної організації.
Обстрілювала російська армія також Мирівську та Марганецьку громади. Люди неушкоджені.
Вчора ввечері окупанти цілили з важкої артилерії по Марганецькій громаді, що на Нікопольщині. І тричі вночі — по самому районному центру. Зайнялися літня кухня та господарська споруда. Вогонь рятувальники приборкали. Пошкоджено 8 приватних будинків, 4 сонячні панелі та авто. Понівечені лінії електропередач.
Рятувальники продовжують обстежувати територію міста. Минулося без загиблих і постраждалих.
Харківщина: цієї ночі війська РФ обстріляли м. Вовчанськ, пошкоджено адміністративну будівлю підприємства та бензоколонки з паливом. Внаслідок повторного обстрілу Вовчанська зруйновано приватне домоволодіння, гараж та пошкоджено автомобіль.
У Сеньковому Куп'янського району внаслідок російського удару пошкоджено об‘єкт інфраструктури.
Вчора росіяни з мінометів обстріляли Ветеринарне Харківського району.
Внаслідок удару ракетою "Гром Е-1" поблизу с. Осинове Куп'янського району пошкоджено інфраструктурний об‘єкт.
Також вчора з мінометів обстріляли Івашки Богодухівського району, пошкоджено газорозподільчу трубу.
Внаслідок обстрілів з мінометів с. Перовське Богодухівського району пошкоджено три приватні домоволодіння.
Внаслідок обстрілу Куп’янська з РСЗВ пошкоджено чотири автомобілі.
З РСЗВ "Смерч" війська РФ обстріляли смт. Борова Ізюмського району, пошкоджено 2 багатоповерхових будинки.
Луганщина: авіаційних ударів завдано по Серебрянському лісництву. Невське та Білогорівка постраждали від артилерії та мінометів. За добу окупанти здійснили 147 обстрілів (541 снаряд).
Донеччина: по населених пунктах області росіяни здійснили 23 обстріли. Під вогнем рашистів — 19 населених пунктів: Авдіївка, Залізне, Курахове, Часів Яр, смт Велика Новосілка, смт Гостре, смт Курдюмівка, смт Нью-Йорк, смт Північне, с.Бердичі, с.Восход, с.Комар, с.Карлівка, с.Максимівка, с.Маркове, с.Скудне, с.Новоочеретувате, с.Новоселівка Перша, Селидове.
Пошкоджено 36 житлових будинків (з них 1 – багатоквартирний), 3 військових автомобілі, 9 залізничних колій, 4 ЛЕП, господарча споруда, трансформатор ТЕС, розподільча установка ТЕС, будівля виправної колонії, заклад дошкільної освіти, 2 споруди промислових баз.
За добу на Донеччині: одну людину поранено.
Миколаївщина: вночі на Миколаївщині силами та засобами протиповітряної оборони знищено ударний БпЛА типу Shahed-131/136. Росіяни завдали артилерійських ударів по акваторії та по місту Очаків Очаківської громади. Постраждалих немає.
Також вчора зафіксовано обстріли в напрямку села Солончаки Куцурубської громади. Без постраждалих.
Херсонщина: за добу по області армія РФ здійснила 98 обстрілів (447 снарядів), з них по м. Херсон — 10 обстрілів (36 снарядів). Сили оборони збили два безпілотники "Ланцет".
Внаслідок артилерійського обстрілу с. Зимівник травми отримав 63-річний чоловік. У стані середньої тяжкості його доставили до лікарні.
Також під вогнем був Берислав. На виїзді з міста постраждали 44-річна жінка та 46-річний чоловік. Зараз вони перебувають у лікарні, медики надають потерпілим допомогу.
Росіяни атакували обʼєкт критичної інфраструктури. Електропостачання зникло у Бериславі, Новобериславі, Томариному та Шляховому.
Також окупанти з артилерії обстріляли Білозерку. Пошкоджено приватні будинки, ветеринарну клініку та транспортні засоби. На подвірʼї власного будинку поранення отримав 57-річний чоловік. Його у стані середньої тяжкості доставили до лікарні. Також поранень зазнав 53-річний чоловік.
Внаслідок російського обстрілу маршрутного автобуса у Херсоні постраждало п’ятеро людей. 36-річна жінка та 49-річний чоловік отримали тяжкі поранення. Також поранень зазнали двоє людей, які у цей час перебували на вулиці. Усім потерпілим надається необхідна медична допомога.
Війська РФ обстріляли кладовище у Кіндійці. Загинула 63-річна жінка. До лікарні у стані середньої тяжкості шпиталізували 62-річного чоловіка. Йому надають меддопомогу.
Внаслідок обстрілу с. Велетенське травми середньої тяжкості отримав 65-річний чоловік.
Окупанти обстріляли одну з найпопулярніших бібліотек Херсона. Через влучання на останньому поверсі сталася пожежа. Займання ліквідували вогнеборці, які оперативно прибули на місце події. Люди внаслідок цього удару не постраждали.
Всього за добу по області: одна людина загинула, 16 — дістали поранення.
ЗРК "С-300" пошкоджено внаслідок ракетної атаки на Крим 30 жовтня — росЗМІ
Внаслідок ракетної атаки на Крим 30 жовтня було пошкоджено зенітно-ракетний комплекс "С-300" армії РФ.
Про це пише Telegram-канал ASTRA з посиланням на власні джерела.
Зазначається, що ракетну атаку було здійснено 30 жовтня в районі 6 ранку в районі села Молочне Сакського району окупованого Криму. Там дислокується комплекс системи ППО МО РФ.
Внаслідок атаки пошкоджено ЗРК "С-300", знищено дизель-генератор. Попередньо постраждалих немає.
На Херсонщині майже 500 дітей мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів
На Херсонщині 496 дітей до 18 років отримали статус постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Про це у Telegram повідомила Херсонська ОВА.
За даними ОВА, такий статус мають діти, які отримали поранення, контузію чи каліцтво, зазнали фізичного, сексуального чи психологічного насильства, незаконно утримувалася в полоні, були викрадені або незаконно вивезені за межі України.
Також в ОВА повідомили, що для отримання статусу потрібно звернутися до служб у справах дітей за своїм місцем проживання або перебування.
Журналісти-розслідувачі встановили військових РФ, які розстріляли бійця ЗСУ у церкві в Лукашівці
23-річного українського військового Вадима Назарова росіяни розстріляли у дворі церкви в Лукашівці на Чернігівщині у березні 2022 року. За даними правоохоронців це зробив росіянин Даніл Коблік, а журналісти "Слідства.Інфо" ідентифікували інших загарбників, які можуть бути пов’язані з військовим РФ й опублікували це у своєму матеріалі.
Село Лукашівка було під окупацією від 9 до 30 березня 2022 року. Саме того дня місцева жителька Людмила Баєва зустріла у своєму погребі українського військового Вадима Назарова. Він прийшов до неї, щоб сховатись від ворога.
Людмила з чоловіком Євгеном перевдягли солдата у цивільний одяг, до того він казав їм: "Ой, добре, що я хоч когось знайшов. Я свій, я свій". І показує на емблеми на руках, що українець. Говорить: "Мені потрібно швидко переодягнутись".
Людмила розповідала, що пропонували хлопцю поїхати з села, адже російської техніки було вже багато.
За її словами Вадим чекав, що за ним прийдуть побратими, постійно телефонував їм. Тож жінка думає, що росіяни перехопили телефонні розмови Вадима і знали, де переховується український військовий.
"Схопили Вадима і давай кричати: "На коліна, на коліна". Я говорю, це наш племінник (ми так домовилися). "Документи", кричать, "документи". Я говорю: "документів немає". А Вадим усе забував наше прізвище, як звати. І тоді один з росіян дістав ножик і до горла Вадиму підніс. Мені тоді стало погано, я відчула, що падаю", — згадувала Людмила.
Російські військові завели жінку в дім. Там провели обшук. Вадима Назарова вони забрали з собою. Чоловіка Євгена вони (російські військові, — ред.) теж хотіли забрати, але залишили вдома, бо йому на той момент було 68 років.
Вадима Назарова росіяни повели до церкви та дорогою почався мінометний обстріл, тож вони зайшли в підвал місцевої жительки Надії. Після обстрілу, військові РФ забрали ще батька та сина з підвалу (онук та зять Надії, — ред.).
Росіяни катували людей та імітували їхню страту, стріляли над головою. Але Вадима Назарова вони розстріляли на очах у дитини.
Слідчі встановили особу командира батальйону 74-ї мотострілецької бригади армії РФ, який розстріляв Вадима Назарова. Це 30-річний Коблік Даніл Алєговіч, уродженець Кемеровської області Російської Федерації.
Даніл воює проти України з 2014 року у складі 74-ої мотострілецької бригади. Зараз він командир одного з батальйонів, який у 2022 році окупував Лукашівку.
Росія атакувала ТЕС у прифронтовому регіоні
Увечері 30 жовтня Росія атакувала одну з теплоелектростанцій ДТЕК у прифронтовому регіоні, повідомила група ДТЕК.
"Внаслідок терористичного обстрілу було серйозно пошкоджено обладнання, через це без світла та води опинилися мешканці одного з населених пунктів поряд зі станцією. На щастя, обійшлося без постраждалих", — йдеться у повідомленні.
Одразу після припинення обстрілів енергетики ДТЕК розпочали активну роботу з усунення наслідків. Зараз вони докладають усіх зусиль для якнайшвидшого відновлення енергопостачання у домівках українців.
Шукали українські розвідгрупи. Окупанти у Кремінній обшукували оселі й погреби у місцевих жителів
Російські окупанти проводили так звані контррозвідувальні заходи у Кремінній Луганської області. 28 жовтня вони перевіряли документи у місцевих жителів, також обшукували оселі, господарські споруди й погреби.
Про це в ефірі марафону "Єдині новини" розповів речник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов.
"Російські окупанти влаштували цю перевірку через те, що отримали інформацію про проникнення у Кремінну декілька українських розвідувальних груп спеціального призначення", — розказав Ковальов.
Як розповів начальник Луганської ОВА Артем Лисогор, окупанти не знайшли українських розвідувальників. "Звісно, нікого не знайшли, але скористалися нагодою ще більше залякати кремінян", — уточнив Лисогор.
Білий дім закликав республіканців не політизувати допомогу Україні та Ізраїлю
Білий дім закликав Палату представників не політизувати інтереси національної безпеки і виділення допомоги Україні та Ізраїлю, після внесення республіканцями окремого законопроєкту з допомогою для Ізраїлю з асигнувань Податкової служби США.
Про це йдеться у заяві речниці Білого дому Карін Жан-П'єр.
"Політизація наших інтересів національної безпеки – це приречена на провал справа. Вимагання компенсацій за те, аби покрити основні потреби нацбезпеки США, такі як підтримка Ізраїлю та захист України від звірств і російського імперіалізму, не відповідає нормальному двопартійному процесу і може мати руйнівні наслідки для нашої безпеки та союзів у наступні роки", — сказала вона.
Жан-П'єр нагадала про тверду згода між двома партіями щодо того, що гуманітарна допомога має вирішальне значення для припинення страждань невинних людей у Газі, що безпосередньо відповідає інтересам національної безпеки США.
"Існує тверда згода між двома партіями щодо того, що в наших прямих інтересах нацбезпеки допомогти Україні захистити свій суверенітет від злочинів, скоєних російськими військами проти тисяч невинних цивільних осіб, включно з нападами на них із застосуванням іранської зброї. Ці жорстокості включають огидне використання зґвалтувань як зброї, а також викрадення та примусову депортацію тисяч українських дітей", — наголосила речниця Білого дому.
Вона також зауважила, що існує потужна підтримка питання щодо збільшення інвестицій у безпеку кордонів.
Жан-П'єр наголосила, що скорочення фінансування Податкової служби, яке пропонують республіканці, допоможе великим корпораціям уникати чесної сплати податків і таким чином призведе до збільшення бюджетного дефіциту.
"Гра в політичні ігри, які загрожують джерелу фінансування самооборони Ізраїлю — зараз і в майбутньому — створить неприйнятний прецедент, який поставить під сумнів нашу відданість одному з наших найближчих союзників. Ми не можемо дозволити собі поставити під загрозу це зобов’язання, оскільки Ізраїль захищається від зла, який несе ХАМАС", — сказала вона.
Росіяни двічі за ніч 31 жовтня обстріляли прикордонний Вовчанськ: зайнялася пожежа
Вночі 31 жовтня росіяни двічі обстріляли прикордонний Вовчанськ на Харківщині. Про це повідомив керівник обладміністрації Олег Синєгубов.
Першого удару армія РФ завдала о 00:40, другого — о 02:00. Пошкоджень зазнали підприємство та авто, зруйновані будинок та гараж. Поранених чи загиблих внаслідок російських обстрілів Вовчанська немає.
"Вночі ворожі снаряди прилетіли у Вовчанськ. Внаслідок обстрілу пошкоджені приватні будинки, земельні ділянки, вікна, двері, дахи будинків, стіни, паркани", — повідомив керівник поліції Харківщини Володимир Тимошко.
За даними ДСНС Харківщини, внаслідок удару почалася пожежа на підприємстві. Вогонь охопив дах будівлі на площі 1 тис. кв. м. Вогонь гасили пожежники з Вільчі.
Росіяни з артилерії, мінометів та АГС обстріляли чотири прикордонні громади на Чернігівщині
Росіяни 30 жовтня обстріляли прикордоння Чернігівської області дев'ять разів. Прикордонники зафіксували 73 вибухи. Обстрілів зазнали Новгород-Сіверська, Семенівська, Сновська та Городнянська громади.
Про це повідомила речниця Чернігівського прикордонного загону Галина Шеховцова.
Новгород-Сіверська громада: шість вибухів (приходи, ймовірно з міномета калібру 120 мм) по селу Грем’яч; п'ять вибухів (приходи, ймовірно зі ствольної артилерії) в районі села Діброва.
Семенівська громада: два вибухи (приходи, ймовірно з міномета калібру 120 мм) в напрямку села Миколаївка.
Сновська громада: шість вибухів (приходів, ймовірно з міномета калібру 120 мм) в районі села Клюси; п'ять вибухів (приходів, ймовірно з міномета калібру 120 мм) в районі села Єліне; 20 вибухів (приходів, ймовірно з АГС) у районі села Клюси.
Городнянська громада: 29 вибухів (приходів, ймовірно з АГС) по околиці села Сеньківка.
Упродовж доби армія РФ 148 разів атакувала 27 населених пунктів Запорізької області
Протягом минулої доби, 30 жовтня, російські військові атакували 27 населених пунктів Запорізької області. Загиблих та поранених немає.
Про це сьогодні, 31 жовтня, повідомили в Запорізькій ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.
Армія РФ завдала 148 ударів по містах та селах Запорізької області:
- ракетний — по Запоріжжю;
- авіаційний — по Новодарівці;
- п'ять разів обстріляла з РСЗВ Магдалинівку, Оріхів, Роботине та Малинівку;
- 22 рази застосувала БПЛА по Новодарівці, Чарівному, Левадному, Малій Токмачці, Полтавці, Затишшю, Кам'янському, Малим Щербакам, Лук'янівському;
- 119 разів з артилерії обстріляла Гуляйполе, Оріхів, Залізничне, Роботине, Левадне, Червоне, Новоданилівку, Успенівку, Полтавку, Гуляйпільську, Степове, П'ятихатки, Приморське.
"Надійшло 13 повідомлень про руйнування житлових будинків та об'єктів інфраструктури", — йдеться в повідомленні.
На Донеччині від обстрілів поранення отримала одна людина
Протягом 30 жовтня від обстрілів з боку російської армії на Донеччині одна людина дістала поранення у Залізному.
Про це повідомив виконувач обов'язків начальника Донецької обласної військової адміністрації Ігор Мороз.
"Крім того, вдалося встановити інформацію щодо 2 осіб, які загинули в Авдіївці раніше", — написав Мороз.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1756 людей, поранення отримали 4277 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Еквадор і Франція скликають Радбез ООН, щоб обговорити ситуацію в Україні
Рада Безпеки ООН збереться у вівторок на засідання, щоб обговорити гуманітарну ситуацію в Україні, спричинену повномасштабним вторгненням РФ.
Ініціювали засідання Еквадор і Франція, які консультувалися з українською делегацією, передає Укрінформ.
За інформацією секретаріату Радбезу, очікується, що представник Управління ООН з гуманітарних питань розповість про потреби українців у зимовий період, а також про опубліковану нещодавно Програмою ООН з питань довкілля оцінку екологічних наслідків підриву російськими військами Каховської греблі.
Очікується, що члени Радбезу, зокрема Албанія, Франція, Японія, Мальта, Швейцарія, Велика Британія, США можуть виступити із засудженням Росії за обстріли цивільної інфраструктури України.
Розпочнеться засідання Ради Безпеки по 10:00 за східноамериканським часом (16:00 за Києвом) – після короткого обговорення ситуації в Сомалі.
Російські війська обстріляли громади Миколаївщини
На Миколаївщині в ніч проти 31 жовтня збили російський безпілотник типу "Shahed-136/131". Також російські військові завдали ударів по акваторії та місту Очаківської й в напрямку села Солончаки Куцурубської громади.
Про це повідомив начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім у Telegram.
У військовій адміністрації зазначили, що в ніч проти 31 жовтня на Миколаївщині сили та засоби протиповітряної оборони знищили безпілотник типу "Shahed-136/131".
Крім того, 30 жовтня о 09:29 війська РФ завдали артилерійських ударів по акваторії та о 09:40 по місту Очаків та Очаківської громади. Люди не травмувалися.
Також, 30 жовтня о 09:35 зафіксували обстріли в напрямку села Солончаки Куцурубської громади. Загиблих та поранених немає.
Російська армія 98 разів обстріляла Херсонщину: одна людина загинула, 16 поранених
Упродовж 30 жовтня армія РФ з мінометів, артилерії, реактивних систем залпового вогню, танків, дронів та авіації 98 разів обстріляла Херсонську область. Випустила по її території 447 снарядів, по Херсону — 36.
Як повідомив керівник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін, у Бериславському та Херсонському районах зафіксували влучання 38 керованих авіабомб. Пошкоджені адмінбудівлі, підприємство харчової промисловості та бібліотека. Одна людина загинула, 16 — поранені.
Російська авіація атакує саме Бериславський район, бо це зона, де літаки не підлягають ураженню системи протиповітряної оборони. Вони можуть в повітрі триматися на тій відстані, яка для Сил оборони поки недосяжна, заявила в марафоні "Суспільне. Спротив" керівниця об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк.
"Цю відстань за них долають якраз керовані авіабомби. Не маючи можливості на тому напрямку працювати артилерією, фактично вибиті з тих позицій, вони компенсують це керованими авіабомбами. За минулу бойову добу понад 40 керованих авіабомб знов застосували по населених пунктах Херсонщини", — повідомила Гуменюк
За її словами, армія РФ має перевагу в повітрі й намагається цим користуватися. Так і продовжує застосовувати тактику килимового обстрілу.
"Шість-вісім керованих авіабомб скинуті на село — це фактично знищено село. Оскільки одне таке бомбардування знищує декілька будинків, ще декілька будинків — руйнує, І відновити їх вже неможливо. Також в радіусі вбиває багато людей. Окупанти також продовжують артилерійський обстріл. Вчорашній день для Херсона був досить кривавий: сім поранених і є загибла", — сказала Гуменюк.
РФ втратила понад 300 тисяч військових на війні в Україні
Станом на ранок 31 жовтня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 300 810 військовослужбовців.
Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 870 солдатів.
З техніки росіяни втратили:
- танків ‒ 5211 (+21) од,
- бойових броньованих машин ‒ 9804 (+29) од,
- артилерійських систем – 7227 (+25) од,
- РСЗВ – 844 (+10) од,
- засоби ППО ‒ 562 (+3) од,
- літаків – 321 (+0) од,
- гелікоптерів – 324 (+0) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 5440 (+21),
- крилаті ракети ‒ 1546 (+2),
- кораблі /катери ‒ 20 (+0) од,
- підводні човни — 1 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 9590 (+35) од,
- спеціальна техніка ‒ 1016 (+2).
Дані уточнюються.
Війська РФ з важкої артилерії обстріляли Нікополь
Ввечері війська РФ вдарили з важкої артилерії по Марганецькій громаді, що на Нікопольщині. І тричі вночі – по самому Нікополю. Про це повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.
"Зайнялися літня кухня та господарська споруда. Вогонь рятувальники приборкали. Пошкоджені й 8 приватних будинків. Побиті 4 сонячні панелі та авто. Понівечені лінії електропередач. Рятувальники продовжують обстежувати територію міста", — зазначив він.
Минулося без загиблих і постраждалих.
Сили оборони завдали 41 удар по позиціях військ РФ — Генштаб
Протягом минулої доби відбулося 36 бойових зіткнень. Українські війська завдали 41 удар по позиціях військ РФ. Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках Росія зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання українських військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в Бєлгородській області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку росіяни вели безуспішні штурмові дії в районі населеного пункту Синьківка Харківської області, де Сили оборони відбили 2 атаки.
На Лиманському напрямку окупанти наступальних (штурмових) дій не вели.
На Бахмутському напрямку війська РФ безуспішно намагалися відновити втрачене положення в районі Кліщіївки, де Сили оборони відбили 3 атаки. ЗСУ продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, завдають росіянам втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.
В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку окупанти не полишають спроб оточити Авдіївку, але українські війська стійко тримають оборону, завдаючи росіянам значних втрат. Безуспішними були наступи військ РФ в районах населених пунктів Авдіївка, Тоненьке, Первомайське Донецької області, де Сили оборони відбили понад 5 атак.
На Мар’їнському напрямку росіяни вели безуспішні штурмові дії в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області. Тут українські воїни відбили понад 15 атак.
На Шахтарському та Запорізькому напрямках Сили оборони відбили атаку в районі Старомайорського Донецької області.
Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують їх вздовж всієї лінії фронту.
В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку українські воїни ведуть контрбатарейну боротьбу, наносять вогневе ураження по тилах росіян.
Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала 19 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, ще 1 — по зенітно-ракетному комплексу військ РФ. Також протиповітряна оборона знищила 12 ударних БпЛА, 2 керовані авіаційні ракети та 6 розвідувальних БпЛА.
Підрозділи ракетних військ уразили засіб ППО, 5 районів зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 9 артилерійських засобів та ще 6 інших важливих цілей росіян.
Війська РФ завдали по Україні 7 ракетних та 90 авіаційних ударів
Війська РФ завдали 7 ракетних та 90 авіаційних ударів, здійснили 82 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях Сил оборони та населених пунктах, повідомили у Генштабі ЗСУ.
Внаслідок російських атак є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Крім того, сьогодні вночі, російські окупанти завдали чергового удару по Україні, застосувавши 2 ударних БпЛА типу Shahed-136/131 та 1 керовану авіаційну ракету Х-59. Силами та засобами протиповітряної оборони знищено всі БпЛА противника.
Авіаційних ударів зазнали: Стогнії, Петропавлівка, Сенькове, Першотравневе Харківської області; Серебрянське лісництво, Спірне, Виїмка, Андріївка, Курдюмівка, Архангельське, Новокалинове, Новобахмутівка, Семенівка, Степове, Бердичі, Авдіївка, Сєверне, Орлівка, Мар’їнка, Олександропіль, Катеринівка, Новомихайлівка, Вугледар Донецької області; Новодарівка, Новоданилівка, Роботине Запорізької області; Новоберислав, Зміївка, Козацьке, Іванівка, Берислав, Миколаївка, Антонівка, Тягинка Херсонської області.
Під артилерійським вогнем опинилися понад 110 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей.
Росія вночі ракетами обстріляла Полтавщину — ОВА
Російські війська ракетами атакували Миргородський район Полтавщини. Обійшлося без постраждалих та пошкоджень інфраструктури, повідомив керівник ОВА Пронін.
На Хмельниччині чутно звуки вибухів. Це робота ППО, повідомили в ОВА.
Раніше у командуванні Повітряних сил ЗСУ заявляли про загрозу ударних безпілотників.
У Миколаївській області працює ППО по ударних безпілотниках, повідомили у командуванні Повітряних сил ЗСУ.
До кінця тижня варто чекати хороших новин у питанні щодо вступу в ЄС — Кулеба
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в етері марафону "Єдині новини" заявив, що до кінця тижня варто чекати хороших новин у питанні щодо вступу України до Європейського Союзу.
"Я думаю що з кінця цього тижня ви побачите події та новини які будуть мати позитивний ефект. Українська влада працювала над тим, щоб виконати все, що потрібно з нашого боку. Президент контролював це... Я не одноразово казав, якщо не буде жодних форс-мажорів, то до кінця цього року Україна відкриє переговори щодо членства в ЄС. Наразі ми впевнено рухаємось до цієї мети, але деталі я не буду розкривати", — сказав Кулеба.
Європейський Союз 8 листопада має надати оцінку виконанню Україною реформ щодо початку переговорів для вступу ЄС. Він буде стосуватися як України, так і інших країн, які претендують на членство в Євросоюзі.
Армія РФ обстрілювала Сумщину з мінометів, гранатометів та артилерії
Протягом 30 жовтня солдати Росії здійснили 16 обстрілів Сумської області. Зафіксовано 103 вибухи. Під вогнем з території РФ були п'ять громад області.
- Середино-Будська громада: військові РФ били з мінометів (15 вибухів) та артилерії (7 вибухів) та гранатометів (АГС) – (30 вибухів).
- Краснопільська громада: з території Росії здійснені мінометні обстріли (15 вибухів).
- Білопільська громада: зафіксовані мінометні обстріли (9 вибухів) та артобстріли (7 вибухів).
- Путивльська громада: був мінометний обстріл (2 вибухи).
- Шалигинська громада: 5 мін скинули російські армійці на територію громади. Також здійснені артилерійські обстріли (11 вибухів).