У Первозванівській громаді на Кіровоградщині працюватимуть п'ять станцій для відстеження якості повітря

У Первозванівській громаді на Кіровоградщині працюватимуть п'ять станцій для відстеження якості повітря

У Первозванівській громаді на Кіровоградщині працюватимуть п'ять станцій для відстеження якості повітря
Колишній кар'єр між селами Первозванівка та Попівка. Фото: Facebook/Сергій Мілютін

У Первозванівській сільській громаді Кропивницького району Кіровоградської області буде п’ять станцій моніторингу якості повітря. Одну з них безкоштовно надала громадська організація "Флора". Ще чотири станції громада купила за гроші, які виграла через грант.

Про це в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла представниця громадської організації "Громада для нас" з Первозванівки Оксана Білоусова. За її словами, одна станція вже працює в самій Первозванівці. Решту встановлять в селах Клинці, Бережинка, Покровське й Калинівка.

"Нас спонукала до цього громадська організація "Флора" у рамках проєкту "Дихай вільно". Станцію можна відстежувати в районі реального часу, переходити за посиланням в Telegram-каналі. Там кожного дня надходить інформація. Це як попередження для населення. В основному додатком користується молодь. Але вони можуть донести це батькам, бабусям і дідусям", — сказала Оксана Білоусова.

На території Первозванівської громади розташована Інгульська шахта. За словами виконавчої директорки "Флори" Людмили Шестакової, у самій Первозванівці рівень радіації в нормі. Біля відвалів шахти дозиметр показує 3,13 мікрозіверта за норми 0,3. Це зона відчуження, і вона не має огорожі або попереджувальних знаків. Також Людмила Шестакова говорить, що коли вітер, то пил звідси летить на обласний центр. Тут потрібна захисна лісопосадка. Її роблять також силами громади.

"Дуже важливо, щоб ці відвали були перероблені або спущені в шахту і за технологією законсервовані. Найголовніше, що ми можемо зробити, навколо відвалів зробити все-таки лісозахисну смугу з високих тополь і сосен. Ці землі знаходяться в підпорядкуванні СхідГЗК й Інгульської шахти. Але в Первозванівській громаді роблять лісозахисну смугу на своїх землях, які виводять з сільськогосподарських угідь, зокрема, пасовищ", — розповіла Людмила Шестакова.

Первозванівська громада єдина в області, у якій роблять саме місцеву систему екологічного моніторингу, каже менеджерка проєктів організації "Флора" Ірина Мунтян. Таких станцій, які б стежили за станом повітря, в інших громадах немає.

"І немає навіть поступу до того, щоб створити. Ця громада системно понад рік працює над тим, аби збирати дані про забруднення навколишнього середовища. І це досить прогресивне і, на нашу думку, життєво необхідне рішення. І ми готові її й надалі підтримувати, щоб моніторити й інші складові навколишнього середовища".

За інформацією заступниці сільського голови Олени Кузьменко, шахта має борги перед громадою понад шість мільйонів. Це декілька видів податків. Якби цей борг погасили, то ці гроші могли б спрямувати на екологію в громаді.

На початок