Мовний омбудсмен Кремінь: "Харків демонструє високий злет української мови"

Мовний омбудсмен Кремінь: "Харків демонструє високий злет української мови"

Ексклюзивно
Мовний омбудсмен Кремінь: "Харків демонструє високий злет української мови"
Стінопис у Харкові. 27 жовтня 2023 року. Фото: Суспільне Харків

Близько пів тисячі звернень про порушення мовного законодавства на Харківщині отримали в офісі Уповноваженого із захисту державної мови, говорить мовний омбудсмен Тарас Кремінь. Однак за його словами, у Харкові стали частіше переходити на українську, а також повідомляти, якщо право на спілкування державною мовою порушують.

Як змінилося мовне середовище в Харкові та області за рік — матеріал Українського Радіо Харкова.

"Ми спостерігаємо кардинальну динаміку", — уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь

Як можете схарактеризувати мовну ситуацію на Харківщині?

Спочатку повномасштабного вторгнення динаміка переходу на спілкування українською мовою в Україні є рекордною за всі роки української незалежності. Не виключенням є і Харків, де, за моїми спостереженнями й статистикою звернень, спостерігаємо справжній сплеск, і мені надзвичайно приємно, що місто-герой Харків демонструє сьогодні такий високий злет української мови, яка захищається в усіх сферах суспільного життя — чи це сфера обслуговування, транспорту, діяльність місцевої влади тощо.

Тарас Кремінь
Фото: Тарас Кремінь

Такі висновки ви робите на основі кількості звернень, скарг із Харківщини?

Ми спостерігаємо кардинальну динаміку і, скажімо, в діяльності органів місцевого самоврядування, комунальних установ, закладів освіти, університетського середовища. Безперечно, це стосується і виконання державної мовної політики, і реалізації обласної мовної програми, яка ефективно працює на теренах Харківщини, починаючи з 2020 року.

Разом із тим станом на 18 жовтня 2023 на нашу адресу надійшло 468 звернень щодо порушення мовного закону в Харківській області. З одного боку, це свідчить про факти порушень, але з іншого — про мовну свідомість харків'ян, які активно реагують на ознаки порушення своїх мовних прав.

Мовна свідомість, мовна стійкість і чутливість до порушення мовних прав для Харкова стала особливою відмінністю 2023, чого ми не спостерігали минулого року чи позаторік.

Якщо говорити про всю область, то чи є звернення не з Харкова, а з регіону?

Переважна більшість звернень якраз надходить від харків'ян, тобто з міста Харкова, і вона стосується різних сфер:

  • 73 звернення надійшло щодо відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів;
  • 46 — безпосередньо під час обслуговування;
  • 5 звернень стосувалися порушень у сфері інформації про товари і послуги.

Аналогічно, що стосується порушень у сфері зовнішньої реклами і вивісок. Харків'яни надсилають нам фотографії, і ми в співпраці з місцевою владою усуваємо такі недоліки.

Стосовно сфери освіти і науки було 26 звернень, діяльності органів влади, це і судова гілка, і виконавча, сфера культури — 7 звернень. Також це стосується і транспорту, а також російських пісень у громадських місцях. На кожен з таких фактів ми реагуємо.

З області є єдина скарга, яку я маю зараз у себе, вона стосується відділу освіти молоді та спорту Кегичівської селищної ради, зокрема встановлено факт порушення начальником цього відділу статті 13 закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Ігор Терехов та порушення мовного закону: чим закінчився суд?

Про посадовців. Почнімо з харківського міського голови Ігоря Терехова, який публічно говорить українською, його Telegram-канал став україномовний, але на початку року була інформація, що він подав позов через штраф за порушення законодавства в у мовній сфері — яка ваша позиція щодо цього і що загалом із цією справою наразі?

Я призначений державою захищати права громадян на інформацію та послуги державної мови, тому коли міський голова позивався до мене — він позивався до закону і до українців, які вимагають, щоб з ними рахувалися і спілкувалися українською, чи це канал, чи це спілкування у метро, чи це спілкування на вулиці, в ЦНАПах, лікарнях, транспорті міста Харкова, де, на жаль, такі порушення фіксуються, підкреслю, харків'янами.

Справді у нас був такий судовий процес: на початку року окремі сторінки в соціальних мережах міського голови були з порушенням умовного закону. Ми накладали санкцію у вигляді штрафу, але судовим рішенням було скасовано такий штраф через недосконалість і законодавчої бази, і через недосконалість тих процедур, які ми можемо застосувати в межах закону про забезпечення функціонування української мови як державної.

Але є результат: всі сторінки, а ми нарахували сім сторінок, які веде або які ведуться від імені чи безпосередньо напряму міським головою, стали українськомовними, і принаймні ми не зустрічаємо останнім часом публічних заходів, де б міський голова послуговувався не державною мовою.

Якщо будуть інші ознаки порушення, а я сподіваюсь, що їх не буде і не може бути, особливо зараз, ми на них будемо реагувати.

Харківський міський голова Ігор Терехов
Харківський міський голова Ігор Терехов. Фото: Харківська міська рада

Я люблю це місто, в мене дуже багато друзів у Харкові, де досі немає міської мовної програми. Є величезна проблема із книгарнями, з доступністю до українськомовного продукту, тому від харківського міського голови, так само як від, наприклад одеського чи київського, залежить як буде виконуватися закон.

Де у Харкові порушують мовний закон

Якщо загалом про представників влади, наскільки вони виконують закон?

Загалом по Україні кричущих фактів порушення мовного закону останнім часом немає, але від мовної політики, мовної поведінки, скажімо, харківського міського голови залежить, якою мовою спілкуватимуться з ним його колеги, заступники, керівники тих або інших установ.

У сфері охорони здоров'я ми фіксували порушення з боку головних лікарів або лікарів окремих закладів охорони здоров'я. Наприклад, "Міська поліклініка №19" — медичне обслуговування недержавною мовою, так само як і інформація для загального ознайомлення: вивіски, оголошення і тощо. Також "Міська дитяча поліклініка № 23", "Харківські теплові мережі" — ми проводимо там зараз заходи держконтролю, бо є ознаки порушення статті 9 і 12, департамент охорони здоров'я Харківської міської ради — там теж проводимо перевірку, є ознаки порушення статті 12 тощо.

Сад Шевченка у Харкові
Сад Шевченка у Харкові. 8 жовтня 2023 року. Фото: Марія Солодовнік/Суспільне Харків

Як правило в чому полягає порушення: що з відвідувачем або телефоном, або очно не переходять на українську?

30 стаття мовного закону говорить про те, що в обслуговуванні — медпослуги, правові, послуги в супермаркеті, на заправці чи будь-де — за замовчування спілкування має відбуватися українською. В жодному випадку не можна починати розмови з недержавної мови. Якщо ж така розмова починається, ви маєте право попросити все-таки спілкуватися з вами українською.

Наскільки важливо, щоби відвідувачі реагували не тільки тим, що, наприклад, припиняють відвідувати подібні заклади, а робили зауваження і якимось чином висловлювали свою позицію?

Купувати товар або послугу сплачуючи за це кошти — значить вимагати якості не тільки товару, але й послуги. Тому коли ми обираємо, скажімо, сучасний телевізор і нам пояснюють, що там немає меню українською й обслуговування відбувається недержавною мовою, то це комплекс порушень, на який треба реагувати так само як і в інших сферах послуг.

Українська мова
Фото ілюстративне: Суспільне

Я проти того, коли спекулюють на мовному питанні чи надавачі послуг. Я за те, щоби навчитися розв'язувати мовні проблеми на місці. Якщо такі трапляються, не лінуйтеся і робіть зауваження, зверніться до адміністратора, до керівника установи, підприємства, до депутата, до лікаря з тим, щоби поважали ваші права і надавали відповідно послуги.

В інших випадках ви маєте право звернутися до уповноваженого, до органів Нацполіції, Держпродспоживслужби з тим, щоби ваші права були захищені.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок