Замість ремонту дороги – реконструкція колекторів. Чому гроші з бюджету Кропивницького виділили обласному підприємству

Замість ремонту дороги – реконструкція колекторів. Чому гроші з бюджету Кропивницького виділили обласному підприємству

Замість ремонту дороги – реконструкція колекторів. Чому гроші з бюджету Кропивницького виділили обласному підприємству
Фото: підприємства "Дніпро-Кіровоград"

Замість ремонту дороги у селищі Нове – реконструкція об’єктів обласного підприємства "Дніпро-Кіровоград". 81 мільйон 400 тисяч гривень виділили на сесії міської ради підприємству "Дніпро-Кіровоград". Це рішення підтримали 28 з 33 депутатів міськради. Суспільне розпитало, на що саме використають ці гроші і яка з цього приводу думка депутатів міськради та жителів селища.

Дорога на вулиці Металургів у селищі Нове підпорядковується Кропивницькій міськраді. Її повинні були ремонтувати за гроші з міського бюджету восени. У липні за це на сесії проголосували депутати, розповіла староста селища Любов Марченко.

"Ми розраховували, що цю дорогу мали відремонтувати в 2022 році. Але з початком повномасштабної війни цей проєкт відклали. В цьому році внесли зміни до проєктно-кошторисної документації і наразі вона на експертизі. Якщо її підготують у листопаді, то це вже буде пізно, щоб проводити ремонтні роботи. І таким чином проєктна документація залишається на наступний рік".

28 вересня гроші на ремонт цієї дороги перерозподілили на сесії міської ради і направили на потреби обласного комунального підприємства "Дніпро-Кіровоград". Вплинути на це рішення не могла, сказала староста.

Валерій Станкевич проживає у селищі Нове з 1975 року. З його слів, з цього часу дорогу на вулиці не ремонтували.

"Я не пам’ятаю, щоб тут ремонтували цю дорогу. Ямковий ремонт так, але толку з нього ніякого. Виділили 80 мільйонів гривень на реконструкцію вулиці Металургів, але без причини ці гроші забрали та віддали водоканалу".

Чому обласному підприємству виділили гроші з міського бюджету

81 мільйон 400 тисяч гривень, за які мали ремонтувати дорогу, виділили на сесії міської ради обласному комунальному підприємству "Дніпро-Кіровоград". Це субвенція – виділення фінансової допомоги – обласному бюджету з міського. За це рішення проголосували 28 із 33 депутатів. Не голосували троє, двоє – утрималися. Гроші виділили на прохання керівника "Дніпро-Кіровоград", пояснив голова комісії з питань житлово-комунального господарства Василь Рубан.

"Поки він не прийшов на погоджувальну раду, не розповів про критичну ситуацію "Дніпро-Кіровоград", я ще сумнівався, чи голосувати мені чи ні. Але після того, як він розповів про фінансову ситуацію, які види робіт треба терміново зробити, ми підтримали виділення грошей для підприємства".

Пояснює, під час ремонту дороги на вулицях Академіка Тамма та Героїв України з’ясувалося, що підземний колектор водогону – в аварійному стані.

"Довелося виділяти гроші водоканалу, щоб замінити колектор. Тому що ми робимо дорогу, а через два-три роки вона просяде. А на її ремонт під час війни виділили мільйони гривень. Тому ухвалили рішення, щоб додатково направити водоканалу ці гроші".

Позиція депутаток, які не підтримали виділення грошей

Ольга Ковальова-Алокілі – одна з депутаток, які не підтримали виділення грошей з міського бюджету обласному підприємству.

"Засновником підприємства "Дніпро-Кіровоград" є Кіровоградська облрада, а управителем – військова адміністрація, є профільний департамент. Тому, якщо у них є труднощі для здійснення своєї діяльності, вони мають звертатися туди. У 2023 році, за моїми підрахунками, Кропивницька міська рада виділила із коштів платників податків "Дніпру-Кіровоград" 182 мільйони гривень".

Не підтримала це рішення депутатка Валентина Яремчук.

"Я відразу після сесії, на якій перерозподілили ці гроші, направила депутатське звернення, щоб мені надали інформацію щодо коригування цього проєкту та проходження його експертизи. Наразі я отримала всю документацію. І другим своїм депутатським зверненням буду ініціювати, щоб у наступному році закладали гроші на ремонт цієї дороги".

Позиція обласної влади

Субвенція 81 мільйон 400 тисяч гривень надійшла з міського бюджету в обласний виключно для потреб водогону "Дніпро-Кіровоград", пояснила директорка департаменту житлово-комунального господарства Ольга Довжук.

"Попри те, що "Дніпро-Кіровоград" обласне підприємство, воно обслуговує територіальних громади регіону, у тому числі і Кропивницького. Сьогодні на території обласного центру реалізуються два великих проєкти – це реконструкція аварійного головного колектора, який пролягає до очисних споруд на вулиці Херсонська. Там роботи відбуваються за рахунок частини коштів державного бюджету і співфінансування місцевого бюджету. Другий проєкт – на Героїв України, де триває ремонт дороги. Під дорожнім покриттям іде великий колектор. Після обстеження виявилось, що він перебуває повністю в аварійному стані".

"Без субвенції роботи не виконали б"

Без субвенції з обласного бюджету всі ці ремонти не змогли б виконати, говорить керівник підприємства "Дніпро-Кіровоград" Микола Романюк. У суму субвенції увійшли реконструкції чотирьох об’єктів. Серед них - каналізаційний колектор на вулиці Героїв України та напірний колектор від вулиці Херсонська до вулиці Генерала Кульчицького. У цю суму ввійшли такі об’єкти, як Лелеківський водозабір – чотири свердловини, чистка і закупівля нового насосного обладнання. Пояснив, чому торік обходилися без залучення фінансової допомоги з міського бюджету.

“Зросла вартість повністю всього: електроенергії, матеріалів, у двічі реагентів, тому й тариф у нас не покриває всіх затрат. Внаслідок цього ми збиткові на сьогоднішній день і ми потребуємо допомоги".

Порахував, тариф не покриває всіх витрат. З початку року тариф на воду 45 гривень 97 копійок за кубометр покрив 64% витрат підприємства на водопостачання та 88% – за водовідведення.

На початок