День військового капелана: історії мусульман-капеланів з Криму

День військового капелана: історії мусульман-капеланів з Криму

Ексклюзивно
День військового капелана: історії мусульман-капеланів з Криму
Урочистості з нагоди Дня військового капелана у Києві, 23 жовтня 2023 року. Фото: armyinform.com.ua

У середу, 25 жовтня, українці відзначають Міжнародний день військового капелана. В Україні є щонайменше двоє мусульман-капеланів з Криму: Сулейман Хайруллаєв та Мурат Сулейманов. Останній є муфтієм Духовного управління мусульман України "Умма". Серед мусульман у світі немає практики військового капеланства, тому це унікальний український досвід.

Військові капелани розповіли Суспільному Крим про свій досвід.

Так, Сулейман Хайруллаєв став військовим капеланом з повномасштабного російського вторгнення в Україну. Він був у найгарячіших точках фронту — на Донбасі та Херсонщині.

“Коли мусульмани взяли до рук зброю та почали захищати, ми були поруч, тому що виникало дуже багато питань стосовно можна це робити чи не можна, як це робити. Тобто ми були завжди поруч з мусульманами", — зазначив Хайруллаєв.

Для нього вторгнення Росії почалося ще в 2014-му в Криму. Одразу після окупації чоловік переїхав на материкову частину України, адже не зміг змиритися із захопленням півострова. Він став волонтером в АТО.

Військовий капелан Сулейман Хайруллаєв
Військовий капелан Сулейман Хайруллаєв. Сторінка Сулеймана Хайруллаєва у соцмережах

За словами Хайруллаєва, основна задача капелана — бути поруч з військовими-мусульманами, підтримати морально і духовно та допомагати реалізувати релігійні потреби. Водночас зараз, здебільшого, капелани на війні — ще й психологи для бійців різних віросповідань.

"Але якщо, наприклад, це мусульманин-капелан, він надає психологічну підтримку, він не може вирішувати релігійні потреби, так і, наприклад, капелани-християни, вони можуть надавати мусульманам психологічну підтримку", — пояснив він.

У свою чергу, муфтій Духовного управління мусульман "Умма" Мурат Сулейманов до Міжнародного дня військового капелана отримав нагороду від Генштабу Збройних Сил України. Уродженець Криму під час російської окупації півострова навчався за кордоном та з тих пір не був вдома.

"Звичайно, я люблю Крим. Всі мої батьки там, мої брати, вони зараз в Криму, але я розумів ту професію, яку я отримав, і найбільша користь, вона буде в Україні", — зазначив він.

В Україні закон "Про службу військового капеланства" ухвалили у 2021 році, але Служба військового капеланства почала створюватися вже після широкомасштабного російського вторгнення. Мурат Сулейманов зауважив, що серед мусульман у світі практики військового капеланства немає, тому це унікальний український досвід.

Військовий капелан Мурат Сулейманов
Військовий капелан Мурат Сулейманов. Фото: Суспільне Крим

"Насправді, якщо ми кажемо в нас в Україні, то у нас їх більше, ніж п'ять капеланів, які приймають участь. Але й також всі наші імами, в усіх містах України, вони також виконують функцію капелана. Тобто, якщо є потреба у Львові, у нас є імам, ми телефонуємо, він їде, якщо треба — у госпіталь, якщо треба — у військову частину", — розповів капелан.

Офіційно у ЗСУ зареєстровані понад 200 священників із військовим званням. З 13 релігійних організацій, найбільше представників ПЦУ та греко-католиків. Але у Генштабі ЗСУ зазначають, що цього замало та потрібно ще щонайменше пів тисячі військових капеланів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок