Печерський суд Києва санкціонував примусове списання коштів та арешт власності ПриватБанку, якщо фінустанова відмовиться виплачувати братам Ігорю та Григорію Суркісам визначену судом суму у справі про обслуговування депозитів компаній, конвертованих у капітал банку під час націоналізації, заборгованість за якими позивачі оцінюють у $350 млн (понад 9 млрд гривень). В ОПУ розкритикували рішення Печерського райсуду, заявивши, що Мінфін, НБУ та уряд мають намір подавати апеляцію.
Повний текст ухвали Печерського суду опублікував на своїй сторінці в Facebook міністр юстиції Денис Малюська.
"Позивачі вимагають зобов’язати ПриватБанк продовжувати обслуговувати їхні депозити. Приват заперечує, оскільки депозитів не існує, вони були конвертовані в акції банку під час процедури неплатоспроможності. Суд виніс ухвалу про забезпечення позову, яка ледь не повністю відтворює задоволення позовних вимог — Приват зобов’язали обслуговувати депозити", — зазначив міністр.
Він назвав "маніпулятивним" позов братів Ігоря та Григорія Суркісів до ПриватБанку.
"Суд розглядав питання законності та обґрунтованості останньої та найбільш нахабної маніпуляції: позивачі просили встановити порядок виконання ухвали про забезпечення, якою стягнути тіло депозитів і нараховані проценти на користь позивачів. Заява позивачів була задоволена. У якості забезпечення суд прописав стягнення кількох матеріалів з ПриватБанку на користь шести британських компаній, заснованих офшорами з BVI", — написав Малюська.
Про що йдеться в ухвалі суду
Головною вимогою позову було зобов'язання ПриватБанку виплатити кошти на підставі депозитних договорів з іноземними компаніями, пов'язаними із Суркісами, та відсотки за користування депозитами.
Родина Суркісів оскаржувала процедуру bail-in, яку НБУ проводив у процесі націоналізації. Ця процедура передбачає, що великі депозити низки осіб у банку обміняли на акції ПриватБанку, а самих цих осіб визнали пов’язаними з банком. Обмінявши депозити на акції ПриватБанку, держава у 2016 році фактично визнала родину Суркісів акціонерами ПриватБанку, а їхні акції, разом з акціями всіх інших акціонерів, зокрема Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, купила за 1 гривню. Суму збитків позивачі оцінили у $350 млн (понад 9 млрд гривень).
В ухвалі також зазначається, що у випадку невиконання рішення суду на ПриватБанк буде накладено штраф із попередженням про кримінальну відповідальність. У випадку повторного невиконання на фінустанову знову накладуть штраф, а після держвиконавець повинен забезпечити примусове виконання рішення шляхом примусового списання коштів або арешту коштів (майна) боржника.
Що кажуть у ПриватБанку
Як повідомили Суспільному у фінустанові, банк оскаржуватиме рішення.
"Це рішення ніяким чином не може вплинути на роботу банка, його фінансові показники. Таке рішення не може вплинути на роботу банку, у банку сформовані необхідні резерви, які дозволяють уникнути впливу таких відповідних рішень", — відзначив прессекретар банку Олег Серга у коментарі Суспільному, додавши, що рішення було прийнято супереч процесуальним нормам.
Він додав, що, крім суті процесу, є грубе порушення процесуального законодавства, тобто це не є судове рішення з точки зору закону. За його словами, резерви банку на випадок юридичних ризиків сформовані в розмірі до 9 мільярдів гривень.
Міністр фінансів Сергій Марченко (Мінфін є співвідповідачем за позовом — ред.) сказав Суспільному, що вони будуть подавати апеляцію на рішення суду у "справі Суркісів".
Що сказали в ОПУ
В Офісі президента розкритикували рішення Печерського райсуду, заявивши, що Мінфін, НБУ та уряд мають намір подавати апеляцію.
"Правосуддя має відбуватися справедливо, виважено і "креативу" тут точно не має місця. Тільки справедливий і неупереджений розгляд справ по суті може назватися правосуддям і може претендувати на довіру. Міністерство фінансів, Національний банк, ПриватБанк та уряд не погоджуються з винесеним рішенням та будуть захищати інтереси держави і банку в апеляційному суді", — повідомила заступниця керівника ОП Юлія Ковалів у Facebook.
За її словами, сума стягнення на користь Суркісів, яка буде отримана із державного бюджету, фактично еквівалентна:
- 10-м рокам фінансування Нової української школи;
- 500 км відремонтованих доріг;
- 2 побудованим дитячим лікарням на кшталт "Охматдиту".
Що відомо
- Справу, пов’язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов’язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов’язані з ними особи). Високий суд ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.
- Націоналізація ПриватБанку була проведена 18 грудня 2016 року через проблеми з платоспроможністю.