Львівська область перша за кількістю релокованого бізнесу в Україні: що відомо

Львівська область перша за кількістю релокованого бізнесу в Україні: що відомо

Львівська область перша за кількістю релокованого бізнесу в Україні: що відомо
Представниця компанії, яка переїхала з Харкова до Львова, Юлія Уварова. Фото: Суспільне Львів

Львівська область стала першою в Україні за релокацією бізнесу. У регіон повністю переїхало 199 компаній з областей, де були або ж досі ведуться бойові дії.

Такі дані опублікували на ресурсі Опендатабот. Суспільне дізналося звідки найчастіше релокували бізнес на Львівщину та як це вплинуло на економіку області.

Змінювалися клієнти. Історія підприємства з Харкова

Від минулого року у Львові працює компанія з Харкова, що постачає обладнання до лабораторій. Це — ваги, вимірювальні прилади та спецодяг. Представниця компанії Юлія Уварова каже, що після релокації вдалося повністю відновити роботу.

"У 2022 році ми переїхали з Харкова до Львова. І зараз, крім того, що ми продаємо та консультуємо, ми зробили повний цикл нашого сервісу. Ще в нас є майстри, котрі ремонтують, калібрують та налагоджують лабораторне устаткування", — розповідає представниця компанії Юлія Уварова.

Львівська область перша за кількістю релокованого бізнесу в Україні: що відомо
Релоковане підприємство з Харкова. Фото: Суспільне Львів

За словами Юлії Уварової, це вже третій їхній переїзд: у 2014 році довелося виїжджати з Донецька до Бердянська. Потім — до Харкова. І торік — до Львова.

"У нас клієнти змінювалися в залежності від нашої географії пересування. Спочатку — то східний регіон — це були вугільні та металургійні підприємства. У Харкові — наукові інститути, харчові підприємства. Зараз, коли ми переїхали на захід, це такі підприємства, котрі переробляють деревину", — розповідає представниця компанії Юлія Уварова.

Найчастіше релокувалися зі Сходу та Київщини

Від початку повномасштабного вторгнення у Львівську область почали переїжджати підприємці з різних регіонів. До прикладу, у Львові відновила виробництво Рубіжанська панчішна мануфактура з Луганщини. Ще одне підприємство з Мелітополя запустило на Львівщині випуск броньованих автомобілів. Обидві компанії не мали змоги вивезти обладнання з-під обстрілів, тож налагоджували виробництво спочатку.

Ще декілька підприємців, які виїхали з Краматорська, Покровська, Маріуполя та інших міст, об’єдналися в єдиний концерн. Разом шиють військову форму та взуття для бійців.

Загалом на Львівщину переїхало 230 підприємств з різних регіонів. Наразі остаточно залишилися 199 компаній, каже тимчасовий виконувач обов'язків директора обласного Департаменту економічної політики Орест Гринів.

Львівська область перша за кількістю релокованого бізнесу в Україні: що відомо
Одне з релокованих підприємств. Фото: Суспільне Львів, архів січень 2023 рік

"Найбільша кількість підприємств є з Донецької, Харківської і Київської областей. Якщо дивитися по галузях, то це — машинобудування, легка промисловість, металообробка і харчова промисловість. Ці підприємства отримали компенсацію за перевезення виробничого обладнання до нас в область або отримали можливість безкоштовно перевезти за допомогою "Укрзалізниці" і "Укрпошти", — каже т.в.о. директора обласного Департаменту економічної політики Орест Гринів.

Релокація — перевага для області — економіст

Для регіону релокація бізнесу з інших областей є, скоріше, перевагою, говорить доктор економічних наук, професор "Львівської політехніки" Ростислав Слав’юк.

"Тут мова не йде про конкуренцію, тут скоріше доповнення. Доповнення тих секторів, які в нас не розвивалися. Ну, наприклад, машинобудування. У нас воно було трошки в занепаді. Вони оживляють якісь об’єкти. Наприклад, були об’єкти нерухомості — промислової чи комерційної, яка не використовувалася. І вони починають її використовувати", — говорить доктор економічних наук Ростислав Слав’юк.

За словами Ростислава Слав’юка, релоковані підприємства вже сплатили по декілька мільйонів гривень податків до бюджету.

На початок