В Овруцькій громаді на Житомирщині розповіли, як зменшення чорнобильських виплат вплине на ситуацію в їхній громаді

В Овруцькій громаді на Житомирщині розповіли, як зменшення чорнобильських виплат вплине на ситуацію в їхній громаді

Жителі Овруцької громади проти зменшення  чорнобильських нарахувань
Жителі Овруцької громади проти зменшення чорнобильських нарахувань . Овруч, Житомирщина, 20 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Дукач для Суспільного Житомир

В проєкті держбюджету на 2024 рік чорнобильські виплати пропонують обмежити до розміру мінімальної заробітної плати в сумі 1600 гривень, як розрахункової величини при виплаті за рішенням суду. Кореспонденти Суспільного поїхали в Овруцьку громаду, аби дізнатися, як зменшення суми "чорнобильських" доплат вплине на ситуацію в громаді.

Овруцький міський голова Іван Коруд каже, що з 36 тисяч жителів їхньої громади різні статуси, пов’язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та постраждалими від неї, мають понад 19 тисяч людей.

Жителька громади Ольга у свої 73 роки доглядає за донькою Валентиною, яка хворіє на цукровий діабет. Обидві жінки отримують "чорнобильські" доплати. Пенсії доньки вистачає лише на ліки та комунальні платежі, каже Ольга. Жінка сама робить доньці ін’єкції інсуліну.

Ольга
Ольга. Овруч, Житомирщина, 20 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Дукач для Суспільного Житомир

Зі слів Валентини, вона захворіла після аварії на Чорнобильській АЕС.

"Я — діабетик, по діабету зв'язок з Чорнобилем. У мене буває кома, коли цукор дуже падає — я повністю перестаю говорити, якщо мама мене не врятує, то все. Я не знаю, як і за що мені жити, адже доводиться купувати пакети медикаментів — ось куди наші гроші йдуть", — говорить Валентина.

Валентина
Валентина. Овруч, Житомирщина, 20 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Дукач для Суспільного Житомир

Михайло у 1986 році брав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції — працював на всіх енергоблоках станції.

"В основному, у нас були радіаційні відходи — ми їх вантажили в машини. Навіть був вихід на дах третього енергоблоку. В ті часи був наказ: більше 1,2 рентгена не писати. І щоб отримувати 1,2 рентгена, нам треба було працювати 16 секунд. Нам вдавалось це зробити, але не за 16 секунд. Поки вискочиш, поки винесеш, поки занесеш — більше хвилини на це йшло", — розповідає Михайло.

Ліквідатор аварії на ЧАЕС з Овруцької громади Михайло
Михайло. Овруч, Житомирщина, 20 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Дукач для Суспільного Житомир

Михайло та Валентина отримують "чорнобильські" доплати до пенсії, які призначаються рішенням суду.

Зараз суд ухвалює рішення про призначення таких доплат в розмірі двох мінімальних зарплат, розповідає адвокат Юрій Рудзей.

"Ми працюємо і по іншим областям, але найбільше таких справ, окрім Житомирщини, ще на Рівненщині. І в Рівненській області суди ухвалюють рішення про призначення цієї надбавки в розмірі двох мінімальних зарплат. У нас мова йде про сотні, можливо, близько 200 справ. А якщо говорити по області, то мова йде про десятки тисяч справ щороку. Справи ці слухаються без виклику сторін, тобто фактично подається позовна заява з усіма підтверджуючими документами. Суд відкриває провадження і через певний час ухвалюється рішення суду", — каже Юрій Рудзей.

Адвокат Юрій Рудзей
Адвокат Юрій Рудзей. Овруч, Житомирщина, 20 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Дукач для Суспільного Житомир

В проєкті бюджету на 2024 рік, який Верховна рада у першому слуханні схвалила 19 жовтня, такі виплати пропонують обмежити до розмірі мінімальної заробітної плати у сумі 1600 гривень, як розрахункової величина при виплаті за рішенням суду, каже нардеп-мажоритарник з Житомирщини Володимир Арешонков. За його словами, цю норму уряд виніс на розгляд, аби зекономити гроші, передбачені державою на соціальні виплати громадянам, постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС.

"Коли громадяни звертаються до суду для встановлення або ж поновлення виплат цього грошового пенсійного забезпечення, складається юридична колізія і парадоксальна ситуація, — говорить нардеп. — Одні суди присуджували як оплату два прожиткових мінімуми, а інші – дві мінімальні заробітні плати. Це суттєва різниця. Тобто одні "чорнобильці" отримували пенсійну доплату 13-14 тисяч гривень, а інші — 5000. А ті, хто не звертався до суду, взагалі не отримували доплати. І замість того, щоб врегульовувати це питання в законний спосіб через зміни в законах, законодавець вирішив дуже спрощено підійти до цього і запропонував на наступний рік призупинити таку дію".

Володимир Арешонков
Володимир Арешонков. Овруч, Житомирщина, 20 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Дукач для Суспільного Житомир

Зі слів голови Овруцької громади Івана Коруда, якщо "чорнобильські" доплати у 2024 році зменшать, це погіршить соціальну ситуацію в громаді.

"В обласний онкоцентр, який сьогодні приймає наших людей і надає їм медичні послуги, їдуть, в основному, люди з Народичів, Овруча, Словечного та Гладковичів. Свої пенсійні доходи, які люди мають, вони витрачають їх на ліки", — говорить Іван Коруд.

Іван Коруд
Іван Коруд. Овруч, Житомирщина, 20 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Дукач для Суспільного Житомир

За словами медичної директорки Овруцького центру первинної медико-санітарної допомоги Тетяни Колбовської, за дев'ять місяців 2023 року серед дорослого населення громади зареєстрували найбільше захворювань систем кровообігу.

"Це 1442 людини. Якщо взяти у показниках – це 3867,9 на 100 тисяч населення. Найбільше показник у нас хвороб органів дихання — 15 тисяч, показник — 152,5. Це пов’язано з COVID-19 і з гострими респіраторними захворюваннями. Основне захворювання, яке фіксується — це серцево-судинне. Що стосується онкологічних захворювань, на обліку у нас перебуває 1572 хворих", — розповідає лікарка.

Тетяна Колбовська
Тетяна Колбовська. Овруч, Житомирщина, 20 жовтня 2023 року. Фото: Тетяна Дукач для Суспільного Житомир

Раніше Суспільне повідомляло, що 14 жовтня близько 50 жителів Овруцької громади разом із ініціативною групою прийшли до міського голови та голови робочої групи з чорнобильських питань Івана Коруда, аби отримати відповіді і роз'яснення щодо чорнобильських нарахувань напередодні прийняття бюджету України на 2024 рік.

Дев'ятого жовтня на позачерговій сесії Коростенської міськради депутати прийняли рішення звернутися до Президента України, депутатів Верховної Ради, Кабінету міністрів та нардепа Володимира Арешонкова з тим, щоб не допустити зменшення "чорнобильських" виплат.

Близько трьох сотень жителів Овруцької громади четвертого липня зібралися біля будівлі міської ради. Люди виступали проти внесення змін до Постанови Кабінету міністрів України про перегляд населених пунктів, віднесених до тієї чи іншої категорії зон радіоактивного забруднення. Такий же мітинг третього липня проводили жителі Коростеня, які перекрили центральну вулицю міста та міжнародну трасу.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок