Освіта за ґратами: як це відбувається на Рівненщині та які дипломи дають

Освіта за ґратами: як це відбувається на Рівненщині та які дипломи дають

Ексклюзивно
Освіта за ґратами: як це відбувається на Рівненщині та які дипломи дають Городоцький виправний центр, 2019 рік/ gorodok.rv.ua

На Рівненщині є шість установ, де засуджені відбувають покарання. Там вони мають можливість здобути повну загальну середню освіту. Законодавством передбачені також і права засуджених на здобуття загально-технічного професійного навчання, втім, у деяких установах цього не передбачили. Як реалізовують право на освіту у місцях обмеження і позбавлення волі на Рівненщині – говорили у "Темі дня" на Українському радіо.

Чи є можливість у засуджених отримати профтехосвіту

На Рівненщині засуджені, які перебувають у виправних та виховних колоніях або у СІЗО, мають змогу отримати повну загальну середню освіту.

Специфіка виправних центрів полягає у тому, що засудженим тут дозволяють мати при собі мобільні телефони, гроші, користуватись інтернетом, – розповів начальник сектору ювенальної пробації м. Рівне філії центру пробації у Рівненській області Ігор Кожарко.

Тим не менш, у кримінально-виконавчому кодексі здобуття засудженими профтехосвіти в установах з обмеженням волі, тобто виправних центрах – не передбачене.

Ймовірно, це пов'язано із тим, що більшість засуджених, які надходять до виправного центру, приходять туди із виправних колоній, маючи вже професійну освіту, отриману там. Про це у "Темі дня" на Українському радіо розповів начальник Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Рівненській області Олександр Кузик.

Тим не менш, є і такі засуджені, які освіти не мають.

"До виправного центру часто потрапляють засуджені, в яких взагалі немає документів про освіту, або є диплом лише про закінчення школи. Найбільш важливим питанням, з яким стикається колишній засуджений, є працевлаштування", – розповів регіональний координатор БО "Free zone" у Рівненській області Микола Кукарін.

Про мотивацію в освіті

За словами Миколи Кукаріна, мотивація відсутня переважно з боку держави.

Допомогти ресоціалізуватись, забезпечити право на працевлаштування, освіту, медицину – ті фактори, на які повинна звернути увагу держава під час роботи з колишніми засудженими. І це потрібно зробити, вважає Микола Кукарін, ще під час того, як людина відбуває покарання.

"Основна мотивація засудженого – це, в першу чергу, його власне бажання вчитися, а також – робота з боку відповідних служб. Людині потрібно пояснити, що її чекає на волі і що з профтехосвітою в неї є додатковий щабель для того, щоб не повернутися назад," – прокоментував Олександр Кузик.

Як це відбувалося у Городку

В рамках проєкту "Активно за освіту в тюрмі" БО "Free zone", за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини, разом із адміністрацією закладу запровадили у Городоцькому виправному центрі проєкт, який дозволить кільком засудженим отримати спеціальність "лицювальник-плиточник".

17-го серпня учасники освітнього проєкту склали іспит з теоретичної частини навчання, до якого вони готувались півтора місяці.

"Спочатку (засуджені, – ред.) віднеслися з насторогою, бо це безкоштовно. У впровадженні проєкту допомогла адміністрація колонії, вона змотивувала людей, які відбувають покарання, долучитися до навчання в даному проєкті," – розповів Микола Кукарін.

В кінці вересня, після завершення практичної частини навчання, п'ятнадцятеро засуджених з Городоцького виправного центру зможуть отримати дипломи державного зразка за цією спеціальністю.

"Через карантин почали не в березні, а в липні. Всі 15 людей добре здали іспити. Навчались дистанційно, в них є доступ до інтернету. Вони вивчали всю ту саму теорію, що і звичайні учні. ," – додав координатор проєкту.

У чому важливість проєкту

Законодавство передбачає досудову, наглядову та пенітенціарну пробацію у закладах позбавлення волі. Центр пробації спільно з БО "FREE ZONE" реалізує саме пенітенціарну пробацію – готує засуджених до звільнення. Це допомога у працевлаштуванні та житлі, – розповів Ігор Кожарко.

Подібних проєктів у виправних центрах ще не було, – прокоментував Микола Кукарін і додав:

"Чинне законодавство не передбачає ПТУ, тому люди, відбуваючи покарання в подібних установах, не мають такої можливості. Благодійна організація запропонувала таку ініціативу та знайшла для цього кошти."

Важливість проєкту полягає також у тому, що, крім освіти, благодійна організація допомагає через біржу працевлаштування знайти людині роботу за фахом.

"Людина вже знає, що буде попереду. Він може чесно заробляти, сплачувати податки, стати зовсім іншою людиною. Наша мета – зробити все можливе, аби людина, звільнившись з місць позбавлення волі, більше туди не повернулась," – прокоментував Микола Кукарін.

Як можна вдосконалити здобуття освіти у місцях позбавлення волі

Аби вдосконалити методи здобуття освіти у виправних та виховних центрах, необхідно запровадити належні умови для дистанційного навчання, вдосконалити матеріальну базу, оновити підручники, навчальні посібники, а також збільшити швидкість інтернету, – вважає спеціаліст.

"Перші наші спроби у 2000-х роках оновити систему загальноосвітнього професійного навчання безпосередньо в колоніях починалися із контактів та перемовин з управлінням освіти, розподілу повноважень, з того, хто надає приміщення, матеріальну базу, на яких умовах мають працювати викладачі тощо", – розповів Олександр Кузик.

Не менш важливими у цьому процесі є і зміни у законодавстві, – додав начальник Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди