Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти співпрацюватиме з Україною

Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти співпрацюватиме з Україною

Ексклюзивно
Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти співпрацюватиме з Україною
МКЗБ підписала меморандум з Україною. Кетрін Бомбергер та Денис Малюська . Фото: Олександра Гресь

Міністерство юстиції України підписало меморандум про співпрацю з Міжнародною комісією з питань зниклих безвісти. Документ передбачає допомогу Україні технічними матеріалами, реагентами та апаратурою, для ідентифікації людських останків та проведення експертизи ДНК.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомляє кореспондент Суспільного Крим.

Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти буде підтримувати Україну під час розслідувань та в судових інстанціях для підтвердження того, що докази збирала не тільки українська сторона. а так само й міжнародна нейтральна організація.

Міністр юстиції України Денис Малюська розповів, що ця співпраця тривала і до підписання договору, тепер її формалізували.

"Міністерство юстиції формує політику і реалізує так само багато функцій в сфері судової експертизи. І от власне ДНК-експертиза, аналіз фотоматеріалів, відеоматеріалів з тим, щоб ідентифікувати зниклих осіб, хто вони є, чи знаходяться вони на території Російської Федерації, чи вони загинули. Це якраз те що роблять наші інститути і допомога у цьому з тим, що ми налагодили роботу належним чином. Об'єктивне підтвердження на Заході, що ми робимо оцінку правильно, це власне те, що нам потрібно", — наголосив Малюська.

МКЗБ підписала меморандум з Україною. Кетрін Бомбергер та Денис Малюська.
МКЗБ підписала меморандум з Україною. Кетрін Бомбергер та Денис Малюська. Фото: Олександр Гресь

Генеральна директорка МКЗБ Кетрін Бомбергер заявила, що комісія хоче працювати з Мінюстом, щоб розробити стратегію та збільшити масштаби.

Я думаю, що ми вже зробили внесок. Ми такж хочемо працювати з Міністерством юстиції, щоб розробити стратегію, щоб підвищити спроможність та збільшити масштаби. Щоб ми змогли ідентифікувати зони, де необхідна допомога Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти. Також те, що дуже важливо для України, тому що комісія має власні можливості з визначення ДНК. Тому ми зможемо верифікувтаи результати України. Я не кажу, що результати України нехороші. Але для того, щоб боротися з дезінформацією, наводити докази для кримінальних судових процесів — дуже важливо мати неупереджену міжнародну організацію, яка може допомогти верифікувати дані", — зазначила гендиректорка Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти.

Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти підписала меморандум з Україною
Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти підписала меморандум з Україною. Фото: Олександра Гресь

Нагадаємо, зниклими безвісти через повномасштабну війну РФ проти України вважаються понад 26 тисячі українців. Про це 5 жовтня 2023 року розповів заступник міністра внутрішніх справ Леонід Тимченко. Про долю понад 7 тисяч із них, як у липні заявляв уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, Олег Котенко, нічого не відомо. Родичі зниклих місяцями намагаються дізнатися, що з їхніми рідними, а потім ще місяцями чекають на результати ДНК-експертиз.

Що відомо про Міжнародну комісію з питань зниклих безвісти

  • МКЗБ — міжурядова організація з головним офісом у Гаазі. Вже понад 25 років вона допомагає з'ясовувати долю зниклих людей у багатьох країнах. Ще з 2014 року комісія почала за зверненнями українців проводити експертизи щодо ідентифікації тіл загиблих.
  • Фахівці лабораторії вивчають та порівнюють зразки ДНК, що були вилучені з людських останків, наприклад, знайдених у масових похованнях, і порівнюють із ДНК, отриманою через зразки слини чи крові родичів зниклих безвісти.
  • Експерти лабораторії беруться навіть за надскладні випадки. Торік у червні МКЗБ виявила бажання допомагати українським інституціям проводити ДНК-експертизи. 31 серпня Головне слідче управління Нацполіції підписало протокол реалізації домовленостей. Тепер меморандум укладено із Міністерством юстиції.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок