На Хрещатику розбирають пам'ятку архітектури — будинок купця Целестина Верле

На Хрещатику розбирають пам'ятку архітектури — будинок купця Целестина Верле

На Хрещатику розбирають пам'ятку архітектури — будинок купця Целестина Верле
Будинок купця Целестина Верле на Хрещатику. Фото: Мапа Реновацій

КМДА опрацьовує всі можливі законні шляхи, щоб зупинити руйнування старовинної будівлі в центрі столиці на вулиці Хрещатик, 48.

Про це зазначила директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова.

Напередодні активіст Дмитро Перов заявив, що в центрі Києва розбирають пам'ятку архітектури — прибутковий будинок 1880 року, який належав швейцарському купцю Целестину Верле.

Волонтери зафіксували порушення пам'яткоохоронного законодавства, звернувшись до Нацполіції. Проте наступного дня демонтаж знову продовжився. Ця будівля одна із останніх вцілілих після пожежі та підриву Хрещатика в 1941 році.

17 жовтня інспектор Департаменту охорони культурної спадщини зафіксував початок робіт ззовні будинку. Власнику направили припис, щоб той негайно надав доступ для ретельного внутрішнього огляду.

У КМДА розповіли, ще в серпні 2020 року власнику будинку вручили припис. Також його оштрафували на 341 700 грн, які досі не сплачені та стягуються в судовому порядку.

"Повторний припис №505/п від 26.01.2022 було надано після відновлення робіт із розбору будинку. Законні вимоги власником ігнорувалися, тому в серпні 2023-го до Шевченківського райуправління поліції направлено заяву", — прокоментувала директорка Департаменту охорони культурної спадщини.

На Хрещатику розбирають пам'ятку архітектури — будинок купця Целестина Верле
Демонтажні роботи в будинку купця Целестина Верле на Хрещатику. Фото: Дмитро Перов / Facebook

Київська влада з 2019 року просить Верховну Раду ухвалити законопроєкт № 0895, який дозволить примусово викупати та повертати у власність громади пам'ятки архітектури, які неналежно утримують.

Що відомо про події, пов'язані з історичними будівлями в Києві

10 серпня забудовник зніс 200-річну садибу на столичному Подолі на вул. Ярославській, 13 б. Будинок був зразком київської житлової дерев'яної забудови ХІХ ст. Поліція відкрила кримінальне провадження. Міський голова Києва Віталій Кличко повідомив, що столична влада не давала жодних дозволів на знесення 200-річного будинку на Подолі.

3 серпня на Подолі загорілася занедбана споруда на вул. Волоській, 5б, яка належить до об'єктів культурної спадщини. Причини пожежі з'ясовує поліція.

У липні зупинили будівельні роботи на вул. Івана Франка, 26 — через відсутність у забудовника повного пакета документів.

Міністерство культури погодило розпорядження щодо передачі будинку Сікорського у власність громади Києва. Рішення щодо історичної будівлі тепер має ухвалити Кабмін.

Історичні будівлі пивоварного заводу родини Шульца, яким понад 140 років, внесли до об'єктів культурної спадщини Києва.

У Департаменті охорони культурної спадщини КМДА заявили про намір створити електронний реєстр історичної забудови. Для допомоги у створенні переліку об'єктів шукають волонтерів.

На початок