Уряд ФРН через державний банк розвитку KfW виділив грант на 76 мільйонів євро для України. Кошти будуть спрямовані на фінансування будівництва інженерного захисту підстанцій, встановлення нового високовольтного обладнання та модернізацію мережі на кордоні з Європою.
Про це повідомили в "Укренерго".
Відповідну угоду 13 жовтня в онлайн-форматі підписали голова правління НЕК Володимир Кудрицький, старший менеджер портфоліо проєкт KfW Альмут Алерс та регіональний менеджер KfW Майкл Еверс у присутності посла Німеччини в Україні Мартіна Єґера та голови представництва KfW в Україні й Молдові Лоренца Ґесснера.
"Ми вдячні уряду ФРН та державному банку KfW за надану фінансову допомогу. Грантові кошти будуть спрямовані на укріплення захисту наших об'єктів, їхнє відновлення та модернізацію, а також на будівництво нових повітряних ліній. Ці заходи допоможуть покращити надійність енергоживлення споживачів", — сказав Кудрицький.
Також, за словами посадовця, надане фінансування "допоможе "Укренерго" у подальшій розбудові взаємозв'язків енергосистем України і Молдови з енергосистемою континентальної Європи".
Своєю чергою Єґер підкреслив, що фінансування за грантовою угодою між KfW та "Укренерго" "підтримає здатність України успішно пройти цей та наступні зимові сезони через сприяння швидкій відбудові та створенню захисних споруд на підстанціях".
"А виділений днями другий зимовий пакет військової допомоги від Німеччини, який включає ППО Patriot, IRIS-T і Gepard, допоможе захистити критично важливу інфраструктуру", — додав посол ФРН в Україні.
Загалом "Укренерго" вже залучило понад 220 мільйонів євро кредитних і грантових коштів KfW для відновлення та реконструкції підстанцій.
Окрім цього, німецькі оператори системи передачі Amprion, TenneT, TrasnetBW та 50 Hertz надали понад сотню одиниць обладнання, необхідного для ремонту магістральних електромереж та підстанцій.
Яка ситуація з відновленням енергосистеми України
Восени 2022 року Росія регулярно почала обстрілювати енергоінфраструктуру України. У грудні через удари окупантів з ладу була виведена половина енергосистеми. Тоді запровадили надзвичайний стан в енергетиці.
Міжнародні організації та уряди відправили генератори й іншу допомогу для відновлення електрики, а у Парижі 13 грудня відбувся перший енергетичний "Рамштайн", на якому схвалили виділення одного мільярда доларів для України на проходження зими.
Після масованих обстрілів 16 грудня в Україні запровадили надзвичайний стан в енергетиці. У грудні через російські обстріли з ладу була виведена половина енергосистеми України.
У жовтні 2022 року прем'єр Денис Шмигаль повідомив, що 2023 року Україна потребуватиме ще 17 млрд доларів на швидку відбудову енергетичної, критичної та житлової інфраструктури, а також відновлення економіки.
25 липня Шмигаль заявив, що в Україні під час підготовки до зими вже здійснили близько 60% запланованих робіт із відновлення електромереж, пошкоджених під час масованих атак РФ.
30 липня прем'єр повідомив, що у держави є кошти на відновлення, ремонт і захист об’єктів енергетики й важливо вчасно провести всі заплановані заходи. Він наголосив, що до початку опалювального сезону перед Міненерго стоїть чітке завдання — додати в енергосистему 1,7 ГВт потужності. До кінця року, впродовж листопада-грудня, — додати в систему ще 1,2 ГВт. Ідуть ремонти та захист енергооб'єктів.