Перейти до основного змісту
Ексклюзивне інтерв’ю Столтенберга – про зиму як зброю, ППО для України та F-16

Ексклюзивне інтерв’ю Столтенберга – про зиму як зброю, ППО для України та F-16

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг розпочинає засідання Ради Україна-НАТО на засіданні міністрів оборони в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, 11 жовтня 2023 року. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 11 жовтня 2023 року. Фото: Simon Wohlfahrt/AFP/Getty Images

Україні потрібно більше систем ППО і НАТО працює над цим, Росія спробує використати й цю зиму як зброю, обстрілюючи критичну інфраструктуру країни, Путін прагне заморозити війну, але це не принесе довготривалий мир — про це генсек НАТО Єнс Столтенберг розповів Суспільному під час чергової зустрічі міністрів оборони у форматі "Рамштайн".

Як би ви зараз охарактеризували ситуацію на полі бою?

На початку цієї війни багато хто боявся, що Україна впаде за дні чи тижні. Але ми побачили протилежне. Українці змогли відкинути російських загарбників. Приблизно половина території, яку Росія окупувала після повномасштабного вторгнення, зараз звільнена Силами оборони України. Це — жорстока боротьба, але українські військові перевершують очікування знову і знову. Це надихає союзників продовжувати надавати Україні безпрецедентну підтримку.

Чого саме Україна потребує найбільше упродовж зими для продовження контрнаступальних операцій?

Росія планує використати зиму як зброю — як вони робили торік. Тоді їм це не вдалося, не вдасться і зараз — завдяки мужності та духу українського народу, але також і тому, що союзники по НАТО продовжать надавати підтримку Україні. Не в останню чергу йдеться і про ППО — і про нові системи, і про запасні частини до них, і про боєприпаси. Тож підтримка — це не лише те, що ми виражаємо словами, але й діями. Німеччина анонсувала більше протиповітряних систем, Сполучені Штати — більше боєприпасів та артилерії, Канада — передачу зимового одягу. Союзники по НАТО надають багато підтримки, включно з тренуваннями пілотів на F-16.

Ми багато разів чули, що Путін хоче заморозити лінію фронту. Наскільки ймовірно, що це може статися?

Війни за своєю природою є непередбачуваними. Звісно, ми сподіваємося, що зможемо мати справедливий та довготривалий мир так швидко, як це можливо і ми працюємо, щоб досягти цього. Адже найкоротший шлях до миру — це надання військової підтримки України, бо маємо дати зрозуміти Москві, що вони не виграють на полі бою. Це — єдиний спосіб завершити цю війну, єдиний спосіб, переконатися, що вони усвідомлюють, що повинні прийняти Україну як суверенну, незалежну, демократичну державу в Європі.

Звісно, Путін намагається зробити все, що може, аби завадити цьому. Але ми продовжимо стояти поруч з Україною. Українська битва — це наша битва. Українська безпека — це наша безпека. Українські цінності — це наші цінності. Тож, звісно, ми підтримуємо Україну з солідарності, але також через солідарність із самими собою. Це в інтересах країн-членів НАТО, щоб Україна перемогла. Саме тому ми надзвичайно вдячні за сміливість та самопожертву, які українці роблять щодня.

З якими складнощами стикається НАТО, вирішуючи, чого саме потребує Україна?

Завжди легко сказати, що ми маємо витратити гроші на щось інше — на здоровʼя, на інфраструктуру, чи на наші внутрішні потреби. Але моє послання: ми підтримуємо Україну, бо це в наших інтересах. Якщо президент Путін виграє в Україні, це буде небезпечно для українців, але це буде становити загрозу і для нас. Це продемонструє, що коли авторитарні лідери використовують збройні сили, вони отримують, що хочуть. Це зробить нас вразливішими. Підірве нашу безпеку. Країни-члени НАТО продовжують підтримувати Україну, бо розуміють, що ми це робимо, щоб також захистити й наші країни, наші інтереси та наші цінності.

Є перші дати щодо отримання Україною винищувачів F-16. Це буде упродовж весни. Як ви вважаєте, цього буде достатньо, щоб захистити українське небо?

Є потреба у багатьох системах: потрібні наземні системи протиповітряної оборони, ближнього, середнього та дальнього радіусів дії, потрібні системи, щоб збивати дрони, балістичні ракети. F-16 також будуть важливими. Тож, думаю, Україні потрібна багатошарова система протиповітряної оборони — з багатьма типами спроможностей. F-16 будуть важливою частиною цього і я радий, що союзники вирішили розпочати тренування, і доставити літаки. Оголошення зробили Нідерланди, Данія, Норвегія, Бельгія. Тож союзники розпочнуть поставки F-16, які стануть важливим внеском у протиповітряну оборону України.

Топ дня
Вибір редакції
На початок