"Не вистачає простору". Як творчість допомагає кримським політв'язням в російських в'язницях

"Не вистачає простору". Як творчість допомагає кримським політв'язням в російських в'язницях

"Не вистачає простору". Як творчість допомагає кримським політв'язням в російських в'язницях
Малюнок кримського політв'язня Аліма Суф'янова. Фото: Лутфіє Зудієва

Понад 5 років немає обмінів політв'язнями між Україною та Росією. Частина бранців Кремля перестали на них чекати та намагаються адаптуватись до життя за ґратами - цього вимагають двозначні терміни позбавлення волі. Час між прогулянками та іншими клопотами в обов'язковому розпорядку дня ув'язнені присвячують творчості. Так, за їхніми словами, дні минають швидше, а в'язничний побут – стає стерпним.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це розповіли Суспільному Крим бранець Кремля Алім Суф'янов, а також дружини кримських політв'язнів Мусліма Алієва та Ельдара Кантимирова.

Пейзажі

"Алім малював ще до арешту. Його мама розповідає, що зі школи – спершу намагався щось перемальовувати і у нього гарно виходило. Після арешту, який ми вважаємо незаконним, почав малювати авторські малюнки, це його заспокоює. Я йому в Криму в СІЗО відправляла кольорові олівці, потім – гуаш з аркушами для малювання. Але це все у нього відібрали: "Щоб тобі життя малиною не здавалось", — сказали та залишили тільки прості олівці та листки", — розповідає дружина політвʼязня Аліма Суфʼянова, Афізе.

На свободу його малюнки потрапляють через адвоката. Одні присвячені дружині, інші – мамі. Багато пейзажів з краєвидами Криму. Сам Алім пояснює своє захоплення тим, що нині у нього багато вільного часу, а камера та побут в ній – одноманітні.

“Мені не вистачає простору, через це я відчуваю роздратованість, яку складно контролювати. Коли завершиться ця ізоляція? Доводиться багато терпіти, багато чекати. Один день схожий на інший, тому аби відволіктись від тієї реальності, в якій я перебуваю, я пригадав малювання. Колись в школі брав участь у виставках. В процесі, коли до мене приходять гарні думки, ідеї, які радують та приносять за собою позитивний настрій. Не дивлячись на те, що у моїх руках залишився лише простий сірий олівець”, — написав політв'язень про своє захоплення Суспільному Крим із СІЗО в російському Новочеркаську.

Нині він очікує на розгляд апеляційної скарги на вирок. В травні цього року Південний окружний військовий суд засудив чоловіка до 12 років ув'язнення.

Каліграфія

"Незважаючи на такий драконівський термін, він не озлобився і не зневірився. Все залишає на суд Всевишнього та вірить, що відплата буде. Зараз увесь свій вільний час присвячує читанню книг та каліграфії", — розповідає Наджіє Аджи-Мамутова.

Її чоловік — Муслім Алієв, засуджений до 19 років позбавлення волі. Нині він в російській колонії в Башкортостані. В розлуці з сімʼєю він живе з лютого 2016-го — саме тоді в їхній оселі провели обшук. Додому після допиту в ФСБ він не повернувся та став одним із перших в списку політичних бранців Кремля.

В 2020-му році, після вироку, Муслім почав малювати – на зворотному боці аркушів на яких роздрукована його карна справа.

"Він, переважно, перебував у штрафному ізоляторі та в карцері, звісно, що це були здебільшого одиночні камери. Зосередився на вивченні Корану, на вивчені тафсірів (тлумачення Корану — ред.) і якось так вийшло, що окремі аяти (вірш в Корані — ред.) він почав виписувати у вигляді каліграфії. Є навіть окремі роботи, на зворотному боці конвертів, на чистому боці, можливо він не мав паперу, а може так найшло натхнення”, —розповідає Наджіє Алієва.

Вона вважає, що чоловік знайшов в цьому заняття рівновагу та спокій. Муслім надсилав свої роботи молодшому сину – Сейдалі, старшим донькам – Гульсум та Селімі, дружині та мамі. Сім'я мріє, що ескізи бранця вдасться опрацювати та поширювати як листівки чи картинки.

"Кольорові ручки, фломастери, олівці нам не дозволили йому надіслати в передачі, лише ручки: чорні чи сині", — пояснює Наджіє чому всі роботи чоловіка практично однотонні.

В'язничні комікси для дітей

Багатодітний батько Ельдар Кантимиров присвячує вільний час дитячим малюнка. Він малює для них Карлсона, який "прилетів з Новочеркаська", щоб передати вітання від батька, ребуси та загадки. Два роки тому Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону засудив його до 12 років позбавлення волі та відправив до російської тюрми. Нині кримський татарин перебуває в Димитровґраді – в найсуворіших умовах увʼязнення.

"Він продовжує брати участь в житті дітей навіть із вʼязниці. Виховання — один із найважливіших обовʼязків батьків і Ельдар завжди дуже серйозно ставився до цього. Він не звик здаватись в досягненні цілей, які вважає для себе важливими, і тут також знайшов вихід. Ельдар із неймовірною любовʼю та батьківським чуттям вигадує послання дітям, враховуючи вік та стать кожного", — пояснює його дружина Ельвіна.

Старшим синам – Ясіну та Сайфуллаху він пише настанови про мужність та відповідальність. Дівчаткам — Джамілі та Сакіні він вигадує міні-комікси про них та про своє вʼязничне життя.

"Робить це Ельдар з властивим йому почуттям гумору. Інколи в цих коміксах описує буденні події, але з позитивом. Діти дуже радіють кожному листу від нього, але листи з малюнками – особливе святе. Цей звʼязок батька з дітьми дуже ніжний та зворушливий, і кожна дитина береже у себе в "заповітних речах" батьківські листи та малюнки", – каже Ельвіна.

Лише з 24 лютого 2022 року 78 кримських політв'язнів отримали вироки. 915 років ув'язнення на всіх. Більшість – етапували до Росії, за сотні кілометрів від Криму.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок